John Kerry amerikai külügyminiszter az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott háromnapi tárgyalássorozat után, szombati sajtóértekezletükön kijelentette: egyetértettek abban, hogy „az ENSZ határozatának utalnia kell az Alapokmány erő alkalmazását lehetővé tévő 7. fejezetére”. „Nem hagyunk teret a manővereknek (...) vagy bármi másnak, ami azt jelentené, hogy az Aszad-rezsim nem hajtja végre teljes mértékben” a leszerelést – tette hozzá.
Szíria nemzetközi ellenőrzés alá helyezi vegyi fegyvereit, de a döntést nem az amerikai katonai fenyegetés, hanem Oroszország javaslata befolyásolta – erősítette meg csütörtökön Bassár el-Aszad szíriai elnök az orosz Rosszija 24 állami hírtelevíziónak adott interjújában.
Lapértesülés szerint a CIA megkezdte a fegyverek szállítását a szíriai felkelőknek. Így könnyen lehet, hogy a hírszerző ügynökség fegyvereivel a keresztényeket veszik majd célba az arab országban.
Orosz kollégája viszont hangsúlyozta, hogy megállapodásukat az ENSZ hágai központú Vegyifegyver-tilalmi Szervezetének (OPCW) még jóvá kell hagynia, a megsértéséről pedig az OPCW végrehajtó tanácsának kell jelentést tennie a BT-nek, mielőtt az bármilyen szankciót mérlegelne.
Az eljárások bármilyen megsértését a Biztonsági Tanácsnak kell megvizsgálnia, és ha jóváhagyják a megállapodást, a BT megteszi majd a szükséges, konkrét lépéseket – mondta Lavrov. A megállapodásban „semmi sincs az erő alkalmazásáról vagy bármilyen automatikus szankcióról” – idézte szavait a Reuters és az AP.
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint ugyanakkor Lavrov megerősítette, abban állapodtak meg, hogy „az OPCW által szabott követelmények maradéktalan teljesítését várják el” Szíriától. „Nem teljesítés vagy a vegyi fegyverek (újbóli) bevetése esetén az ENSZ Alapokmányának 7. fejezete alapján fogunk intézkedéseket hozni” – mondta, hozzátette azonban, hogy minden, a megállapodás megsértésére vonatkozó jelentést alapos vizsgálatnak kell alávetni.
A genfi Intercontinental Hotelben tartott sajtóértekezleten Kerry elismerte, lehetséges, hogy a vegyi fegyverek egy része az ellenzék kezében van. Leszögezte, hogy „minden vegyi fegyvert ellenőrzés alá kell vonni”. A megsemmisítést „a nemzetközi közösség segítségével” fogják megoldani – mondta, hozzátéve, hogy „a folyamatot készek vagyunk finanszírozni”.
Lavrov szintén meggyőződését fejezte ki, hogy akadnak majd államok, amelyek „készek lesznek fizetni” a szíriai konfliktus békés megoldásáért. Megjegyezte ugyanakkor, hogy voltak országok, amelyek a katonai beavatkozás költségeit is készek lettek volna állni.
Washingtoni kongresszusi források pénteken kétségbe vonták az amerikai kormány által az augusztus 21-i szíriai gáztámadás halálos áldozatainak számáról közölt adatok megbízhatóságát, a felmerült kételyek az esetleges katonai akció támogatottságát is csökkenthetik.
Azok a video- és fényképfelvételek, melyek elméletileg a Damaszkusz környéki vegyifegyver-támadások áldozatairól készültek augusztus 21-én, korábban készen voltak – közölte az orosz külügyminisztérium. Korábban már az Associated Press (AP) tudósítója is arról számolt be, hogy a Damaszkusz-külvárosi (gútai) felkelők állítólag beismerték, hogy ők voltak a felelősek azért a komoly nemzetközi visszhangot kiváltó vegyifegyver-támadásért, amit a nyugati hatalmak Bassár el-Aszad erőinek tulajdonítottak.
Barack Obama amerikai elnök üdvözölte a genfi amerikai-orosz egyezséget a szíriai vegyi fegyverek felszámolásáról, de figyelmeztette Damaszkuszt, hogy az Egyesült Államok kész a katonai fellépésre Szíria ellen, ha a diplomácia csődöt mondana.
Hasonló véleményen volt az Európai Unió, ugyanakkor az EU külügyi főképviselője, Catherine Ashton is felszólította a damaszkuszi vezetést, hogy azonnal biztosítson akadálytalan hozzáférést az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) számára minden létesítményhez, amely a vegyi fegyverekhez köthető.
Franciaország és Németország is üdvözölte a Genfben létrejött amerikai-orosz egyezséget a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítéséről, a damaszkuszi kormánnyal szemben álló Szabad Szíriai Hadsereg (SZHSZ) ugyanakkor elutasította a keretmegállapodást.
A Külügyminisztérium (KüM) üdvözli a kétoldalú genfi egyeztetések eredményeként megszületett, a szíriai vegyi fegyverek leszereléséről és megsemmisítéséről szóló amerikai-orosz megállapodást. A közlemény szerint a KüM a megállapodást „rendkívül pozitív fejleménynek” tekinti, amely újabb lökést adhat a politikai rendezésre vonatkozó erőfeszítések folytatásának is. A magyar kormány álláspontja az, hogy a szíriai konfliktusnak nincs katonai megoldása, hosszú távon politikai eszközökkel kell rendezni a válságot. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a katonai beavatkozást Szíriában, ugyanakkor a vegyi fegyverek alkalmazása is elfogadhatatlan.
A damaszkuszi rezsim szövetségese, Irán első állásfoglalásában úgy értékelte, hogy a genfi megállapodással az Egyesült Államoknak immár nincs ürügye a Szíria elleni katonai csapásra. Hoszein Amír-Abdullahjan iráni külügyminiszter-helyettes szerint a genfi egyezség gyakorlatilag megfosztotta az Egyesült Államokat és bizonyos más országokat minden olyan ürügytől, amellyel katonai csapást mérnének Szíriára. A külügyminiszter-helyettes teheráni nyilatkozatában megjegyezte: akár az (Izraellel szembeni, Irán, Szíria, a libanoni Hezbollah és a palesztin Hamász alkotta) ellenállási front sikerérének is nevezhetné, hogy az Egyesült Államok előnyben részesíti a diplomáciai megoldást.