Egy hetet kapott Damaszkusz

Az USA és Oroszország megállapodott a szíriai vegyi fegyverek külföldi megsemmisítésének tervéről.

WA
2013. 09. 14. 17:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

John Kerry amerikai külügyminiszter az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott háromnapi tárgyalássorozat után, szombati sajtóértekezletükön kijelentette: egyetértettek abban, hogy „az ENSZ határozatának utalnia kell az Alapokmány erő alkalmazását lehetővé tévő 7. fejezetére”. „Nem hagyunk teret a manővereknek (...) vagy bármi másnak, ami azt jelentené, hogy az Aszad-rezsim nem hajtja végre teljes mértékben” a leszerelést – tette hozzá.

Szíria nemzetközi ellenőrzés alá helyezi vegyi fegyvereit, de a döntést nem az amerikai katonai fenyegetés, hanem Oroszország javaslata befolyásolta – erősítette meg csütörtökön Bassár el-Aszad szíriai elnök az orosz Rosszija 24 állami hírtelevíziónak adott interjújában.

 

Lapértesülés szerint a CIA megkezdte a fegyverek szállítását a szíriai felkelőknek. Így könnyen lehet, hogy a hírszerző ügynökség fegyvereivel a keresztényeket veszik majd célba az arab országban.

Orosz kollégája viszont hangsúlyozta, hogy megállapodásukat az ENSZ hágai központú Vegyifegyver-tilalmi Szervezetének (OPCW) még jóvá kell hagynia, a megsértéséről pedig az OPCW végrehajtó tanácsának kell jelentést tennie a BT-nek, mielőtt az bármilyen szankciót mérlegelne.

Az eljárások bármilyen megsértését a Biztonsági Tanácsnak kell megvizsgálnia, és ha jóváhagyják a megállapodást, a BT megteszi majd a szükséges, konkrét lépéseket – mondta Lavrov. A megállapodásban „semmi sincs az erő alkalmazásáról vagy bármilyen automatikus szankcióról” – idézte szavait a Reuters és az AP.

Az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint ugyanakkor Lavrov megerősítette, abban állapodtak meg, hogy „az OPCW által szabott követelmények maradéktalan teljesítését várják el” Szíriától. „Nem teljesítés vagy a vegyi fegyverek (újbóli) bevetése esetén az ENSZ Alapokmányának 7. fejezete alapján fogunk intézkedéseket hozni” – mondta, hozzátette azonban, hogy minden, a megállapodás megsértésére vonatkozó jelentést alapos vizsgálatnak kell alávetni.

A genfi Intercontinental Hotelben tartott sajtóértekezleten Kerry elismerte, lehetséges, hogy a vegyi fegyverek egy része az ellenzék kezében van. Leszögezte, hogy „minden vegyi fegyvert ellenőrzés alá kell vonni”. A megsemmisítést „a nemzetközi közösség segítségével” fogják megoldani – mondta, hozzátéve, hogy „a folyamatot készek vagyunk finanszírozni”.

Lavrov szintén meggyőződését fejezte ki, hogy akadnak majd államok, amelyek „készek lesznek fizetni” a szíriai konfliktus békés megoldásáért. Megjegyezte ugyanakkor, hogy voltak országok, amelyek a katonai beavatkozás költségeit is készek lettek volna állni.

Washingtoni kongresszusi források pénteken kétségbe vonták az amerikai kormány által az augusztus 21-i szíriai gáztámadás halálos áldozatainak számáról közölt adatok megbízhatóságát, a felmerült kételyek az esetleges katonai akció támogatottságát is csökkenthetik.

Azok a video- és fényképfelvételek, melyek elméletileg a Damaszkusz környéki vegyifegyver-támadások áldozatairól készültek augusztus 21-én, korábban készen voltak – közölte az orosz külügyminisztérium. Korábban már az Associated Press (AP) tudósítója is arról számolt be, hogy a Damaszkusz-külvárosi (gútai) felkelők állítólag beismerték, hogy ők voltak a felelősek azért a komoly nemzetközi visszhangot kiváltó vegyifegyver-támadásért, amit a nyugati hatalmak Bassár el-Aszad erőinek tulajdonítottak.

Barack Obama amerikai elnök üdvözölte a genfi amerikai-orosz egyezséget a szíriai vegyi fegyverek felszámolásáról, de figyelmeztette Damaszkuszt, hogy az Egyesült Államok kész a katonai fellépésre Szíria ellen, ha a diplomácia csődöt mondana.

Hasonló véleményen volt az Európai Unió, ugyanakkor az EU külügyi főképviselője, Catherine Ashton is felszólította a damaszkuszi vezetést, hogy azonnal biztosítson akadálytalan hozzáférést az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) számára minden létesítményhez, amely a vegyi fegyverekhez köthető.

Franciaország és Németország is üdvözölte a Genfben létrejött amerikai-orosz egyezséget a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítéséről, a damaszkuszi kormánnyal szemben álló Szabad Szíriai Hadsereg (SZHSZ) ugyanakkor elutasította a keretmegállapodást.

A Külügyminisztérium (KüM) üdvözli a kétoldalú genfi egyeztetések eredményeként megszületett, a szíriai vegyi fegyverek leszereléséről és megsemmisítéséről szóló amerikai-orosz megállapodást. A közlemény szerint a KüM a megállapodást „rendkívül pozitív fejleménynek” tekinti, amely újabb lökést adhat a politikai rendezésre vonatkozó erőfeszítések folytatásának is. A magyar kormány álláspontja az, hogy a szíriai konfliktusnak nincs katonai megoldása, hosszú távon politikai eszközökkel kell rendezni a válságot. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a katonai beavatkozást Szíriában, ugyanakkor a vegyi fegyverek alkalmazása is elfogadhatatlan.

A damaszkuszi rezsim szövetségese, Irán első állásfoglalásában úgy értékelte, hogy a genfi megállapodással az Egyesült Államoknak immár nincs ürügye a Szíria elleni katonai csapásra. Hoszein Amír-Abdullahjan iráni külügyminiszter-helyettes szerint a genfi egyezség gyakorlatilag megfosztotta az Egyesült Államokat és bizonyos más országokat minden olyan ürügytől, amellyel katonai csapást mérnének Szíriára. A külügyminiszter-helyettes teheráni nyilatkozatában megjegyezte: akár az (Izraellel szembeni, Irán, Szíria, a libanoni Hezbollah és a palesztin Hamász alkotta) ellenállási front sikerérének is nevezhetné, hogy az Egyesült Államok előnyben részesíti a diplomáciai megoldást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.