A Fehér Ház által közölt adatok szerint 1429 ember, köztük legalább 426 gyerek vesztette életét a Washington szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök erői által elkövetett ideggáz-támadásban. A Reuters hírügynökség három kongresszusi forrása szerint azonban ezek a számok olyan haláleseteket is tartalmazhatnak, amelyek nem a mérges gáz, hanem a vegyi fegyverek bevetését követő, konvencionális fegyverekkel elkövetett támadások számlájára írhatók. A Reuters egyik forrása szerint kormánytisztviselők zárt ajtók mögötti meghallgatásokon elismerték: nem kizárható, hogy az 1429 áldozat egy részét nem az ideggáz ölte meg. Egy másik forrás szerint a tisztviselők azt mondták, nem lehetnek biztosak a számokban, míg egy harmadik forrás szerint a felmerül kételyek elég súlyosak ahhoz, hogy megkérdőjelezzék a kormány által közölt számok emlegetését.
Szíria nemzetközi ellenőrzés alá helyezi vegyi fegyvereit, de a döntést nem az amerikai katonai fenyegetés, hanem Oroszország javaslata befolyásolta – erősítette meg Bassár el-Aszad szíriai elnök az orosz Rosszija 24 állami hírtelevíziónak adott interjújában.
Az Egyesült Államok arra számít, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának a szíriai vegyi fegyverekről szóló határozata Oroszország ellenállása miatt nem tartalmazza majd a katonai erő alkalmazásának lehetőségét, az USA viszont ragaszkodni fog ahhoz, hogy a dokumentum egy sor következményt helyezzen kilátásba – köztük a nemzetközi szankciók megszigorítását – arra az esetre, ha Damaszkusz megtagadná, hogy ellenőrizhető módon feladja vegyi fegyvereit.
Lapértesülés szerint a CIA megkezdte a fegyverek szállítását a szíriai felkelőknek. Így könnyen lehet, hogy a hírszerző ügynökség fegyvereivel a keresztényeket veszik majd célba az arab országban.
A kongresszusi források szerint az adatokkal kapcsolatos kételyek csökkenthetik egy esetleges Szíria elleni katonai csapás törvényhozásbeli támogatottságát is. A kongresszusnak az eredeti tervek szerint e héten kellett volna szavaznia a kérdésről, de a szíriai vegyifegyver-készletek leszerelésére irányuló orosz javaslat fényében ezt elhalasztották. Más államok és szervezetek az Egyesült Államoknál jóval alacsonyabb számokat közöltek. Habár a francia hírszerzés szerint akár 1500 áldozata is lehet a gáztámadásnak, ebből csak 281-et tudtak minden kétséget kizáróan megerősíteni. A brit hírszerzés, illetve a londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja és az Orvosok Határok Nélkül civilszervezetek 322 és 355 közé tették a halottak számát.
Amerikai kormánytisztviselők ugyanakkor ragaszkodnak az 1400 fölötti szám hitelességéhez. A Reutersnek nyilatkozó hivatalnokok szerint „senki nem vonja kétségbe a számok hitelességét, aki látta a bizonyítékokat”. Az amerikai hírszerzés elsősorban a támadást követően készült videók alapján számolta össze az áldozatokat, de nem számolták az olyan embereket, akiken vérfoltok voltak vagy más, látható sérüléseket szenvedtek. A bizonyítékokat „titkos hírszerzési eszközökkel” hitelesítették, a más források által közölt számoktól való eltérés pedig azzal magyarázható, hogy az Egyesült Államok jóval fejlettebb hírszerzési eszközökkel rendelkezik, mint más szervezetek és államok – közölték a Reuters brit hírügynökséggel a kormányzati források.
Ugyanakkor azt az amerikai nemzeti hírszerzési igazgató szóvivője is elismerte, hogy lehetetlen 100 százalékos pontossággal megállapítani az áldozatok számát, de azt is hangsúlyozta, hogy „rendkívül precíz módszertant” alkalmaztak. Mindenesetre amerikai diplomaták és politikusok az elmúlt napokban már nem használták a pontos számokat, de amellett továbbra is kitartottak, hogy 1400-nál több áldozata volt a gáztámadásnak.
Azok a video- és fényképfelvételek, melyek elméletileg a Damaszkusz környéki vegyifegyver-támadások áldozatairól készültek augusztus 21-én, korábban készen voltak – közölte az orosz külügyminisztérium. Korábban már az Associated Press (AP) tudósítója is arról számolt be, hogy a Damaszkusz-külvárosi (gútai) felkelők állítólag beismerték, hogy ők voltak a felelősek azért a komoly nemzetközi visszhangot kiváltó vegyifegyver-támadásért, amit a nyugati hatalmak Bassár el-Aszad erőinek tulajdonítottak.
A szíriai kormánycsapatok rendszeresen lövik a lázadók által ellenőrzött területeken lévő kórházakat, hogy megakadályozzák a beteg vagy sebesült emberek orvosi ellátását, márpedig ez háborús bűncselekménynek számít – közölték pénteken az ENSZ megbízásából vizsgálódó független szakértők, akik szerint a lázadók is követtek el támadásokat kórházak ellen, de kisebb számban.
A jelentés szerint a támadások mikéntje arra utal, hogy a hadsereg tagjai szisztematikusan azért támadtak meg egészségügyi intézményeket, hogy a kormányellenes fegyveres erőket és támogatóikat megfosszák az orvosi ellátástól, gyengítve ezzel a lázadók katonai erejét.
A szakértők azt is tudni vélik, hogy a hadsereg az általa elfoglalt kórházakat katonai bázisként használta tovább. A nemzetközi jogot „alattomosan” megsértve orvosokat, nővéreket, mentőautó-sofőröket támadtak meg, tartóztattak, de voltak, akik a támadásokat követően tűntek el nyomtalanul.
Elkészült az ENSZ vegyifegyver-ellenőreinek a Damaszkusz környékén augusztus 21-én végrehajtott gáztámadásról elkészített jelentése, amelyet még a hétvégén eljuttatnak a világszervezet főtitkárához – jelentette be pénteken Ake Sellström professzor, a szakértői csoport vezetője, anélkül, hogy ismertette volna a dokumentum tartalmát. Sellström mindössze annyit árult el: arról, hogy mikor adják át a jelentést a tagállamoknak, illetve mikor teszik közzé, az ENSZ főtitkára dönt majd.
Barack Obama amerikai elnök pénteken reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítését célzó amerikai–orosz megállapodás sikeres, de egyúttal „ellenőrizhető és kikényszeríthető” is lesz.
Obama az után nyilatkozott így, hogy a Fehér Házban fogadta a kuvaiti emírt, Szabah el-Ahmad el-Dzsábir asz-Szabah sejket. „Megosztottam a sejkkel azt a reményemet, hogy azok a tárgyalások, amelyek jelenleg (John) Kerry külügyminiszter és (Szergej) Lavrov orosz külügyminiszter között Genfben folynak, gyümölcsözőek lesznek. Ugyanakkor megismételtem, amit nyilvánosan is kijelentettem, miszerint az egyezménynek ellenőrizhetőnek és kikényszeríthetőnek kell lennie” – mondta az elnök.
Az amerikai és az orosz külügyminiszter csütörtökön kezdte el megbeszéléseit, amelyek pénteken is folytatódtak, és szombaton ismét közös asztalhoz ülnek. A hírügynökségeknek névtelenül nyilatkozó forrás úgy fogalmazott, hogy „az orosz és az amerikai delegáció közötti tárgyalásoknak még nincs vége, holnap folytatódnak”.