A becsapódott vegyi fegyverekről a helyszínen készült fotókra, videofelvételekre és szemtanúk vallomására támaszkodó tanulmány ezzel a megállapításával választ ad arra a kérdésre, hogy miért volt szokatlanul sok áldozata a támadásnak. Az amerikai kormány által közzétett adatok szerint a vegyi támadásban 1429 ember – köztük 426 gyerek – vesztette életét.
A Richard M. Lloyd robbanótöltet-szakértő és Theodore A. Postol, a Massachusetts Műszaki Egyetem (MIT) fizikusa által elvégzett kutatás szerint a Damaszkusznál bevetett rakéták 50, nem pedig 1-2 liter méreganyagot szállítottak. Lloyd és Postol szerint a korábbi szakértői vizsgálatok azért becsülték sokkal kevesebbre a rakéták által hordozott szarin mennyiségét, mert tévesen méregtartálynak néztek egy cső alakú alkatrészt. Annak rendeltetése azonban az volt, hogy a rakéta becsapódását követően felrobbanjon és a vegyszer ezáltal minél nagyobb területen szóródjon szét.
Stephen Johnson, a brit hadsereg volt és a Cranfieldi Egyetem jelenlegi vegyifegyver-szakértője szerint ha az 50 literes vegyifegyver-töltetről szóló állítás megfelel a valóságnak, akkor a támadás elkövetője csakis a szíriai hadsereg lehetett. A felkelők ugyanis nem tudnának ilyen nagy mennyiségű szarint előállítani, vagy zsákmányolni.
Szintén a The New York Times hasábjain jelent meg, hogy miközben az amerikai törvényhozók arról vitáznak, hogy az Egyesült Államok indítson-e katonai akciót Szíriában, egyre sokasodnak a bizonyítékok a felkelők vallási radikalizmusára és brutalitására vonatkozóan.
A lap beszámolója szerint a két és fél éve tartó polgárháború alatt Szíria jelentős részén kusza, rendezetlen és nehezen átlátható viszonyok alakultak ki: a kormány ellenőrzése alól kikerült országrészekben gerillák és bűnözők – útonállók, emberrablók, gyilkosok – garázdálkodnak, akik legalább olyan kegyetlenek, mint a kormányerők. A helyzetet bonyolítja, hogy a felkelőcsoportok egy része radikális iszlamista nézeteket vall, egy-két szervezet pedig nyílt szövetségre lépett az al-Kaidával is. A felkelők, akiket a Szíria megtámadását tervezgető USA támogat, egyébként beismerték, ők használtak a közelmúltban vegyi fegyvert Damaszkusz környékén.
A The Washington Post (WP) amerikai és közel-keleti hivatalos személyekre, valamint fegyverzetszakértőkre hivatkozva azt írta, a Damaszkusz környékén végrehajtott állítólagos vegyifegyver-támadás felerősítette az azzal kapcsolatos aggályokat, hogy Szíria felújítja a biológiai fegyverek előállítására irányuló, három évtizedre visszanyúló erőfeszítéseit. A lap szerint a biológiai fegyverek egy ellene irányuló csapás esetén a megtorlás eszközéül szolgálhatnak az Aszad-rezsim számára, mert ezek az eszközök könnyen terjeszthetők, és ugyanakkor kevés olyan nyomot hagynak hátra, amelyekből az eredetükre lehetne következtetni.
Harry Reid, az amerikai szenátusi demokrata többség vezetője csütörtökön bejelentette, hogy nem hajlandó fogadni annak az orosz parlamenti küldöttségnek a tagjait, amely a szíriai helyzetről akar tárgyalni amerikai tisztségviselőkkel. A bejelentés idején Barack Obama amerikai elnök a G20-országok szentpétervári csúcstalálkozóján tartózkodott, ahol pénteken is találkozni fog a házigazdával, Vlagyimir Putyin orosz államfővel.
Szerdán John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus párti elnöke tett a Reidéhez hasonló bejelentést, így nem világos, hogy a kongresszus vezetői közül ki akar egyáltalán szóba állni a Moszkvából Washingtonba készülő küldöttséggel. Az amerikai honatyák részéről még senki sem jelezte hajlandóságát, hogy tárgyaljon az orosz delegációval.
A küszöbön álló amerikai légicsapással kiirthatnak három olyan szíriai települést is, ahol még Jézus nyelvét beszélik. A térség megannyi pontján irtott keresztény közösségekkel több ezer éves kulturális örökség eltűnése kezdődött meg a föld e részéről – Alexandriától Moszulig.