A bűnözőket erősíthetné a szíriai amerikai akció

A két és fél éve tartó polgárháború alatt Szíria jelentős részén kusza, rendezetlen és nehezen átlátható viszonyok alakultak ki.

KG
2013. 09. 05. 19:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfigyelők szerint Barack Obama amerikai elnök meg akarja győzni a G20-ak csoportját arról, hogy meg kell büntetni a Bassár el-Aszad vezette damaszkuszi kormányzatot, amely Washington szerint felelős vegyi fegyver alkalmazásáért Szíriában. Eközben a szíriai konfliktus békés megoldását sürgette Ferenc pápa Vlagyimir Putyin orosz elnöknek címzett levelében, amely egyben a G20-as csoport csütörtökön kezdődött csúcstalálkozója részvevőihez is szól.

A Magyar Katolikus Egyház is kapcsolódik Ferenc pápa szombatra meghirdetett böjt- és imanapjához, amelynek keretében Szíria, a Közel-Kelet és az egész világ békéjéért imádkoznak – jelentette be Mohos Gábor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára a testület őszi rendes ülése után tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten. A szíriai mufti is csatlakozik.

Politikai megoldást sürgetett a szíriai konfliktus rendezésére, és óva intett egy katonai csapástól csütörtökön Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. Van Rompuy iszonyatosnak és emberiesség elleni bűncselekménynek nevezte a Damaszkusz mellett elkövetett, mintegy 1400 ember halálát okozó augusztus 21-i vegyifegyver-támadást. Ugyanakkor azt mondta, hogy „a szíriai konfliktusnak nincs katonai megoldása”, annak „csak politikai megoldás vethet véget”.

Enrico Letta olasz kormányfő úgy vélte: a G20-as csoport szentpétervári csúcstalálkozóján adódik az utolsó esély arra, hogy politikai megoldást találjanak a szíriai válságra. Laurent Fabius francia külügyminiszter pedig azzal a javaslattal állt elő, miszerint annak érdekében, hogy a tárgyalások sikeresek legyenek, előbb a nagyhatalmaknak kell leülniük és dűlőre jutniuk a szíriai válságról anélkül, hogy a szíriai rezsim és az ellenzék képviselői jelen lennének.

A vegyi fegyverek, amelyek augusztus 21-i bevetésével a szíriai kormányt vádolják, „ürügyként” szolgálnak Szíria megtámadásához – jelentette ki csütörtökön Ali Hamenei ajatollah, Irán vallási és politikai vezetője. „Az Egyesült Államok elszámítja magát, és egészen bizonyosan súlyos árat fog fizetni ( ), akárcsak Irakban és Afganisztánban” – vélekedett Hamenei ajatollah.

Miközben az amerikai törvényhozók arról vitáznak, hogy az Egyesült Államok indítson-e katonai akciót Szíriában, egyre sokasodnak a bizonyítékok a felkelők vallási radikalizmusára és brutalitására vonatkozóan, ami komoly dilemmát okoz Washingtonban az akció potenciális hatásait illetően – írta a The New York Times amerikai napilap csütörtökön.

Barack Obama szerint a nemzetközi közösség szavahihetősége forog kockán, ugyanis korábban elfogadtak egy olyan nemzetközi szerződést, melyben megtorlást helyeztek kilátásba a vegyi fegyvereket bevető országok ellen.

 

A felkelők, akiket a Szíria megtámadását tervezgető USA támogat, beismerték, ők használtak a közelmúltban vegyi fegyvert Damaszkusz környékén.

A lap beszámolója szerint a két és fél éve tartó polgárháború alatt Szíria jelentős részén kusza, rendezetlen és nehezen átlátható viszonyok alakultak ki: a kormány ellenőrzése alól kikerült országrészekben gerillák és bűnözők – útonállók, emberrablók, gyilkosok – garázdálkodnak, akik legalább olyan kegyetlenek, mint a kormányerők. A helyzetet bonyolítja, hogy a felkelőcsoportok egy része radikális iszlamista nézeteket vall, egy-két szervezet pedig nyílt szövetségre lépett az al-Kaidával is. Emiatt felmerült annak veszélye, hogy az esetleges amerikai katonai akció, ha szándékolatlanul is, de pont az iszlamista szélsőségeseket és a bűnözőket erősítené.

A téma szerdán a beavatkozással kapcsolatos kongresszusi meghallgatáson is felmerült. John Kerry külügyminiszter azzal érvelt, hogy Szíriában van egy valódi, mérsékelt ellenzék, a „rossz fiúk”, azaz a radikális fegyveresek pedig csupán a 70-100 ezer felkelő 15-20 százalékát teszik ki. Michael McCaul texasi képviselő viszont a hozzá eljutott jelentésekből úgy tudja, a felkelők fele vallási radikális.

A szíriai ellenzék nagyobb része egy laza, de egyesült irányítási rendszert alakított ki az általa ellenőrzött területeken, amelyet több arab ország, és kisebb mértékben a Nyugat is támogat. Számos területet viszont az iszlamisták – elsősorban az al-Kaidával is kapcsolatban álló an-Nuszra Front és az Iraki és Szíriai Iszlám Állam – felügyelete alá került. Ezen dzsihadista szervezetek jelen vannak Aleppó és Idlib tartományokban, valamint az északi Rakkában és az iraki határhoz közeli Deir ez-Zórban – írta a The New York Times.

A küszöbön álló amerikai légicsapással kiirthatnak három olyan szíriai települést is, ahol még Jézus nyelvét beszélik. A térség megannyi pontján irtott keresztény közösségekkel több ezer éves kulturális örökség eltűnése kezdődött meg a föld e részéről – Alexandriától Moszulig.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.