A határozatot az ENSZ Alapokmány VII. fejezete értelmében kellene elfogadni, így lehetővé téve a szíriai kormányzat elleni esetleges katonai beavatkozást, ha az nem teljesíti kötelezettségeit – tette hozzá Hollande. A szíriai polgárháborúban mintegy 120 ezren vesztették életüket, ebből tavaly mintegy 90 ezren – közölte az államfő, majd hozzátette: „ez az évszázad legtöbb halálos áldozattal járó háborúja”. Az ENSZ jelentései alapján eddig több mint százezer halottról voltak információk.
Az elnök kijelentette, hogy a Biztonsági Tanácsban kialakult patthelyzet miatt túl sok időt vesztegettek el, és szükség van az ENSZ legfőbb szervének reformjára. Hollande azt javasolta, hogy súlyos jogsértések esetén a BT állandó tagjainak – Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország – le kellene mondaniuk vétójogukról. A francia politikus sürgette a Szíriáról szóló genfi konferencia mielőbbi megszervezését, és kijelentette, hogy a nemzetközi tanácskozásnak „a döntések konferenciájának” kellene lennie, ahol felállítják a szíriai átmeneti kormányzatot.
Iránnal kapcsolatban a francia államfő elmondta, hogy olyan „konkrét gesztusokat” vár Teherántól, amelyek az iráni atomprogram katonai vonatkozásainak feladását jelzik. Hollande közölte, hogy keddre tervbe vettek egy kétoldalú találkozót közte és Haszan Róháni iráni elnök között. A két ország vezetői közötti találkozóra 2005 óta nem volt példa. A francia államfő kifejtette, elfogadja a párbeszédre vonatkozó felkérést, mivel Róháni elnök nyitottságot tanúsított. Hozzátette azonban, hogy továbbra is ragaszkodik az atomfegyverek elterjedésének megakadályozásához, és hogy ezzel együtt Iránnak joga van békés célú nukleáris program folytatására.
A török és a jordániai államfő kedden a szíriai vérontás megfékezése érdekében határozottabb fellépésre szólította fel a nemzetközi közösséget, mivel szerintük a világ országainak közös felelőssége, hogy ne hagyják cserben a szíriai embereket.
A vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) megerősítette szeptember 21-én, hogy Szíria határidőre átadta a vegyifegyver-készleteiről szóló listát. A szeptember 14-ei orosz–amerikai megállapodásban szeptember 21-ei határidő szerepel.
Aszad megígérte
A szíriai kormány be fogja tartani a vegyi fegyverei megsemmisítéséről létrejött amerikai–orosz megállapodást, és kész átadni azokat – jelentette ki Bassár el-Aszad szíriai elnök a Fox News amerikai televízió által szerdán sugárzott interjújában. Aszad korábban arról beszélt, hogy Szíria nemzetközi ellenőrzés alá helyezi vegyi fegyvereit, de a döntést nem az amerikai katonai fenyegetés, hanem Oroszország javaslata befolyásolta.
Ideggáz Damaszkuszban
A szíriai felkelők bevallották, ők használtak ideggázt Damaszkusz közelében – tudatta még szeptember elején egy AP-forrás. A beszámoló szerint a fegyvert Szaúd-Arábiából kapták. Korábban több szakértő is arról beszélt: a vegyi fegyveres támadás kizárólag bizonyos ellenzéki csoportoknak állhatott érdekében.
Portálunk már korábban is megírta, hogy a vegyi fegyverek bevetése kizárólag a felkelőknek állhatott érdekében, méghozzá úgy, hogy mindezt Bassár el-Aszad kormányára „kenjék rá”. Többek között Szíria volt washingtoni nagykövete is – aki a nyugati sajtó által felnagyított színjátéknak tartja az USA bizonyítékait – az ellenzéki csoportokat tette felelőssé a gáztámadásért.