Erdő Péter bíborosnak, a CCEE elnökének és Christopher Hill brit püspöknek, a KEK elnökének közleményét a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia juttatta el pénteken az MTI-nek. Az esztergom-budapesti érsek és a guilfordi püspök által szignált nyilatkozatban az áll: „szembesülve a szenvedéssel, a pusztítással és a halálesetekkel, amelyeket a nemes szír népnek már hosszú ideje el kell viselnie, megerősítjük, hogy nemet mondunk a háborúra”.
Mint írták, minden nemzetet és „különösen a Szentpéterváron, a G20-csúcstalálkozón összegyűlteket” arra szólítják fel, hogy részesítsék előnyben a párbeszéd útját a fegyverekével szemben. „Biztosak vagyunk abban, hogy Isten segítségével a józan értelem felül tud kerekedni, és el tud vezetni az igazságban, igazságosságban, szeretetben, szabadságban és minden kisebbség, különösen az országban élő keresztények tiszteletében történő békés egymás mellett éléshez” – írták.
Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök álláspontja kétoldalú megbeszélésük ellenére sem közeledett egymáshoz a G20-csúcson, miközben 11 ország „erőteljes nemzetközi választ” követelt Szíriával szemben a szentpétervári találkozón, amelynek napirendjét a világgazdaság kérdései helyett a közel-keleti országban folyó polgárháború határozta meg.
Közben beterjesztették a szíriai beavatkozást engedélyező határozatot az amerikai szenátusban.
Pénteken Oroszország washingtoni nagykövete azt közölte, az orosz törvényhozók letettek arról a tervükről, hogy az Egyesült Államokba utazzanak Moszkva szíriai válsággal kapcsolatos álláspontjának kifejtésére, miután a kongresszus vezetői jelezték, hogy nem hajlandóak fogadni a küldöttséget.
Hozzátették: e pillanatban különösen sokat gondolnak minden keresztény hívőre és családjukra, akik érintettek a szíriai konfliktusban. Tömeges kivándorlásuk azzal a kockázattal jár, hogy a kereszténység több mint ezeréves jelenléte megszűnik ebben a térségben – hangsúlyozták. A nyilatkozatban arra kérték valamennyi európai egyház híveit, hogy csatlakozzanak a nemzetközi közösséghez a Ferenc pápa által Szíria békéjéért meghirdetett böjt- és imanapon.
Ferenc pápa szeptember elsején nemzetközi böjt- és imanapot hirdetett meg szombatra Szíria, a Közel-Kelet és az egész világ békéjéért. Az imanaphoz csatlakozott Ahmed Bahreddín al-Haszún szíriai főmufti, az Egyesült Államok katolikus püspöki konferenciája és a moszkvai katolikus egyház is, valamint a római zsidó közösség és az olaszországi muzulmánok szervezetei.
A Magyar Katolikus Egyház csütörtökön jelentette be a csatlakozását. Csatlakoztak a jezsuiták, a Szent Egyed Közösség és más szerzetesrendek, lelkiségi mozgalmak és testvéregyházak; közleményben jelezték részvételi szándékukat a magyarországi kisegyházak is. A budapesti Szent István-bazilikában virrasztanak Cserháti Ferenc esztergom-budapesti segédpüspök vezetésével, s imádkozik az egész ország: szentmisét mutatnak be a székesfehérvári és a szegedi székesegyházban, Máriapócson és Szombathelyen, az egri bazilikában, Debrecenben és Győrött is. Emellett természetesen lehetőség lesz egyéni imádsággal, böjttel is csatlakozni.
Mint ismert, Amerika állig felfegyverkezve várja, hogy megindíthassa csapatait Szíria ellen, ezzel elősegítve a lázadók győzelmét Bassár el-Aszad elnök felett. A The New York Times információi szerint bűnözők, gerillák és iszlamista vallási fanatikusok vannak a lázadók soraiban, tehát ha a lázadók győznek, keresztények újabb tömegei eshetnek áldozatul muszlim fanatikusok indulatainak.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő kifejtette: fennáll a népirtás veszélye is, hiszen a felkelők „Irtsuk ki az alavitákat és a keresztényeket!” jelszavakkal indultak harcba. Eddig 450 ezer kereszténynek kellett elmenekülnie az országból.