A Nimitz a négy rombolóval és egy cirkálóval az Arab-tengeren tartózkodik, és a Vörös-tenger felé tart, de egyelőre nem kapott olyan parancsot, hogy a Földközi-tenger keleti medencéjébe kellene mennie. A haditengerészet a Földközi-tengeren már amúgy is megkétszerezte jelenlétét az utóbbi egy hétben: oda vezényelt további két rombolót.
A Nimitz eddig az Indiai-óceánon tartózkodott, a múlt héten vezényelték az Arab-tengerre. Az Indiai-óceánon felváltotta volna a Truman repülőgép-hordozó, de úgy döntött a katonai vezetés, hogy az is maradjon az Arab-tengeren, növelendő a jelenlétet a Perzsa-öböl térségében.
Felelősségvállalást és cselekvést sürgettek az Arab Liga tagországai vasárnap esti, kairói tanácskozásukon az ENSZ-től és a világ országaitól Szíriával kapcsolatban, illetve a damaszkuszi kormánnyal szemben a múlt heti gáztámadás miatt.
A tagországok tanácskozásuk záróhatározatában felszólították a nemzetközi közösséget, hogy hozzon elrettentő intézkedéseket a vegyi támadás elkövetői, valamint a támadás sok száz halálos áldozatáért felelős szíriai hatalom ellen. A tetteseknek – mint minden háborús bűnösnek – bíróság elé kell állniuk – szögezték le a tagországok külügyminiszterei.
Szaúd al-Fejszál herceg szaúdi külügyminiszter kijelentette, hogy nem elég elítélni a szíriai kormányt a gáztámadás miatt. Ellenezni a nemzetközi akciót azon az alapon, hogy az külföldi beavatkozás, már elfogadhatatlan. Ez az érvelés csak arra buzdítja Damaszkuszt, hogy folytassa a bűncselekmények elkövetését és bevesse minden tömegpusztító fegyverét – tette hozzá.
A tanácskozás elején ugyanő azt mondta: az arab államoknak fel kell sorakozniuk a szíriai nép és annak törvényes képviselői mögött, akiket elismer az Arab Liga. A külföldnek pedig meg kell adnia minden olyan segítséget a szíriai ellenzéknek, amilyet az kér. A határozat nem tesz említést arról, hogy szükségesnek tart-e külföldi katonai csapást a szíriai hatalom ellen, ami jelzi, hogy mennyire megosztott a liga. Az esetleges nemzetközi akciót Egyiptom, Algéria, Irak és Libanon tartja jogtalan külföldi beavatkozásnak.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű londoni központú szervezet közölte, hogy vasárnap legalább 26-an haltak meg Szíriában légitámadásban, a felkelők és a kormányerők közötti összecsapásokban és egy pokolgéprobbanásban. Légi- és tüzérségi támadás, valamint összecsapások a Damaszkusztól északkeletre fekvő Ruheiba város környékén voltak, a pokolgépes támadás pedig Deraa város közelében.
Recep Tayyip Erdogan török kormányfő – aki annak a híve, hogy a szíriai hatalom ellen egy nagyszabású nemzetközi támadást kell indítani – kijelentette vasárnap, hogy egy korlátozott katonai akció csak súlyosbítaná a helyzetet az országban. „Az ideiglenes intézkedések nem elegendőek, soha nem voltak azok Szíriában. Bizonyos célpontok támadása nem hogy nem visz közelebb bennünket a megoldáshoz, de még rontja is a helyzetet” – mondta egy isztambuli eseményen. Erdogan pénteken azt mondta: a Szíria elleni katonai beavatkozással arra kell törekedni, hogy vége legyen Bassár el-Aszad elnök hatalmának.
Szíriai menekültek újabb csoportja érkezett hétfőre virradó éjjel Szicíliába. Olasz hivatalos források szerint a csaknem kétszáz tagú menekültcsoport hajón érkezett Siracusa kikötőjébe. Az elmúlt héten már csaknem ezren menekültek Szicíliába, ahol menekültáradattól tartanak a Szíriával szembeni esetleges katonai csapás miatt.
Az olasz belügyminisztérium adatai szerint július elseje és augusztus közepe között Észak-Afrikából mintegy 9 ezer menekült érkezett az olasz partokra. A magukat politikai menekülteknek vallók között egyre több a szíriai, és folyamatosan emelkedik a nők és a gyermekek száma. A csoportokat szállító hajók Afrika északi partjairól indulnak, többnyire Líbiából, de a menekültek között az olasz hatóságok egyiptomi emberkereskedőket is azonosítottak.
Oroszországot nem győzték meg Washington bizonyítékai, amelyek állítólag azt tanúsítják, hogy a szíriai kormányzat vegyi fegyvert vetett be – jelentette ki Szergej Lavrov hétfőn Moszkvában. Az orosz külügyminiszter szerint ami a vegyi fegyver bevetéséről és az áldozatok állapotáról készült felvételeket illeti, azokban „sok a következetlenség és az abszurditás”. Lavrov kijelentette: „bemutattak nekünk valamiféle számításokat, amelyek semmilyen konkrétumot nem tartalmaztak: sem földrajzi koordinátákat, sem neveket, sem annak bizonyítékait, hogy azokat szakemberek készítették, és semmilyen magyarázatot arra, hogy szakértők sokasága komolyan kételkedik azokban a videofelvételekben, amelyek az interneten keringenek”.
Elküldte az amerikai kormányzat a kongresszusnak szombaton azt a határozati javaslatot, amely felhatalmazná Barack Obamát, hogy katonai erőt vessen be Szíria ellen. Az elnök maga jelentette be szombaton, hogy az elvi döntést már meghozta a fellépés elindításáról, de ennek végrehajtásához kéri a kongresszus felhatalmazását. Harry Reid, a demokrata szenátorok vezetője közleményében bejelentette, hogy a testület legkésőbb a szeptember 9-vel kezdődő héten szavaz a határozatról.
John Kerry szerint nem a gyengeség, hanem az egységre törekvés jele volt, hogy az elnök a kongresszushoz fordult felhatalmazásért. Rámutatott, hogy az elnöknek jogában áll önállóan is elrendelni a katonai akciót, ha azt a törvényhozás nem hagyja jóvá. Azt ugyanakkor nem mondta ki, hogy Obama ebben az esetben is parancsot adna-e a támadásra.
Bassár el-Aszad szerint országa képes szembeszállni bármilyen külföldi agresszióval. Az állami televízió által közvetített, meglehetősen harcias beszédben Aszad elnök azt hangoztatta: a támadással való amerikai fenyegetés nem tántorítja el Damaszkuszt alapelveitől és attól sem, hogy harcoljon az egyes térségbeli, illetve nyugati országok, mindenekelőtt az Egyesült Államok által támogatott terrorizmus ellen.
Még Aszad nyilatkozata előtt Fejszál Mekdad külügyminiszter-helyettes arra szólította fel az amerikai kongresszust, hogy „tanúsítson bölcsességet”, és utasítsa el a Szíria területe elleni támadást. A miniszterhelyettes Barack Obama elnököt „habozónak, csalódottnak és zavarodottnak” nevezte. Mekdad szerint sem az Egyesült Államok elnöke, sem más elnök nem igazolhat egy igazságtalan háborút.
A külügyminiszter-helyettes ismét minden alapot nélkülözőnek nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint Szíria vegyi fegyvert vetett volna be. A damaszkuszi külügyi vezető az al-Kaidát, továbbá terroristákat vádolt vegyi fegyverek alkalmazásával. Ez utóbbival kapcsolatban hírügynökségek utaltak arra, hogy a szíriai kormány az Aszad-rendszer elleni felkelőket bélyegzi terroristáknak.