Őrizetbe vették Gehad el-Haddadot, a Muzulmán Testvériség fő angol nyelvű szóvivőjét – közölte a MENA egyiptomi állami hírügynökség. Az állami televízió híradása szerint a férfi letartóztatását az egyiptomi főügyész rendelte el, de nem közölték, hogy mivel gyanúsítják.
Mohamed Murszi egyiptomi elnök megbuktatása előtt Haddad volt a szervezet egyik legaktívabb szóvivője, gyakran vette védelmébe a Muzulmán Testvériség politikáját. A szóvivő a katonai puccs után nem volt hajlandó többé szóba állni a hatóságokkal, viszont az internetes közösségi oldalakon továbbra is gyakran megnyilvánult.
Haddadon kívül a szervezet két magas rangú tagját is letartóztatták. Az AFP francia hírügynökség viszont úgy tudja, hogy a szóvivőn kívül öt másik embert tartóztattak le. Meg nem nevezett biztonsági források elmondták, az őrizetbe vetteket a dél-kairói Tora börtönbe szállítják, ahol jelenleg is fogva tartják a szervezet számos befolyásos tagját, többek között Mohamed Badit, a Muzulmán Testvériség legfőbb vezetőjét.
A letartóztatások előtt néhány órával egy aznapi bírósági döntés értelmében befagyasztották a Muzulmán Testvériség és a Gamaa Iszlamíja egyiptomi iszlamista szervezetek vezetőinek vagyonát. A MENA jelentése szerint az intézkedés összesen 15 embert érint, köztük Mohamed Badit, a testvériség vezetőjét, két helyettesét, Hairát as-Sátert és Rasad Bajúmit, valamint a mozgalom politikai pártjának, a Szabadság és Igazság Pártnak az elnökét, Szaad el-Katatnit. Sáter egy gazdag üzletember, állítólag a Muzulmán Testvériség legfőbb finanszírozója.
A testvériség prominens alakjain kívül a nagy népszerűségnek örvendő, a tavalyi elnökválasztáson való indulástól eltiltott szalafista imám, Házem Abu Iszmaíl, valamint a Mohamed Murszi volt elnök mellett felszólaló hitszónokok vagyonát is zárolták.
Az iszlamista vezetők vagyonának befagyasztását július közepén az egyiptomi ügyészség kezdeményezte, miután erőszakra való felbujtás és erőszakcselekmények anyagi támogatásának gyanújával vették őrizetbe őket. A mostani bírósági ítélet ezt a rendelkezést erősítette meg.
Az egyiptomi hadsereg július 3-án mozdította el az államfői székből a Muzulmán Testvériség által támogatott Murszit, arra hivatkozva, hogy az egy évvel korábban demokratikusan megválasztott államfő egy szűk iszlamista kör érdekeit képviselte, és teljhatalomra tört. Ezt követően a Muzulmán Testvériség és más iszlamista mozgalmak számos vezetőjét és több száz tagját letartóztatták, a Murszi melletti kairói ülősztrájkokat pedig vérbe fojtották, több mint ezer ember halálát okozva. Murszit jelenleg ismeretlen helyen tartják fogva, emberöléssel és több más bűncselekmény elkövetésével vádolják.