Angela Merkel hozzátette: helyre kell állítani a bizalmat. „Szövetségesek vagyunk, és ilyen szövetséget csak bizalomra lehet építeni” – hangoztatta. Júliusi berlini látogatásakor is és szerdán telefonon is közölte Barack Obamával, hogy elfogadhatatlannak tartja a barátok közötti kémkedést. „Ez nem csak rám vonatkozik, hanem minden német polgárra” – húzta alá Merkel.
A német kancellár a történtek kapcsán annak fontosságát hangsúlyozta, hogy döntésre kell jutni az Európai Unióban arról, milyen adatvédelmi, adatbiztonsági megállapodásokra van szükség, illetve hogyan lehet garantálni az átláthatóságot, a transzparenciát az Egyesült Államok és Európa kapcsolataiban.
Merkel arra is kitért, hogy a csúcs témája emellett az, hogy áttekintsék, milyen eredmények születtek a munkahelyteremtésben, hogyan lendíthető fel a digitális gazdaság és hogyan áll a bankunió létrehozásának üteme.
A német külügyminiszter csütörtökön hivatalába kérette a berlini amerikai nagykövetet, miután szerdán fény derült arra, hogy az NSA megfigyelhette Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját.
Egy nappal korábban pedig a francia államfő adott hangot nemtetszésének, miután kiderült, hogy az NSA 2012 és 2013 fordulóján több tízmillió francia telefonhívás adatait rögzíthette. Az amerikai nagykövetet Párizsban is bekérették a külügyminisztériumba.
James Clapper amerikai nemzeti hírszerzési igazgató szerint mindazonáltal a Le Monde tekintélyes francia lapban megjelent hírek nem igazak, „pontatlan és félrevezető” információkat tartalmaznak, az Egyesült Államok pedig csak olyan hírszerző tevékenységet folytat, mint bármelyik másik ország.
„Elképesztő naivitásról” tanúskodik Bernard Squarcini, a francia belső hírszerzés (DCRI) volt vezetője szerint a francia kormány reakciója a Franciaországot érintő amerikai titkos adatgyűjtésről szóló sajtóértesülésekkel kapcsolatban, mivel állítása szerint „Franciaország is kémkedik az amerikaiak után”.
„Ijesztő ez az elképesztő naivitás. Hacsak a vezetők nem olvassák a jelentéseket, amelyeket küldünk nekik” – fogalmazott a Le Figaro című francia napilapban csütörtökön megjelent interjúban a volt titkosszolgálati vezető. „Az amerikaiak kereskedelmi és ipari téren kémkednek utánunk, és mi is megfigyeljük őket, mivel nemzeti érdek a vállalataink védelme” – tette hozzá. Elmondása szerint ez a helyzet nem csak az Egyesült Államokra és Franciaországra jellemző.
„A szolgálatok jól tudják, hogy minden ország, még ha együtt is működnek a terrorelhárítási harcban, megfigyeli egymást a szövetségek között is” – hangsúlyozta Squarcini.
Angela Merkel német kancellár egy viszonylag régi és nem a kormányfői munkához használt telefonját figyelhette meg az informatikai adatgyűjtésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA). A német kormány hivatalos közleményeiben a kancellár mobiltelefonjának feltételezett amerikai megfigyelésével kapcsolatban nincs szó arról, hogy milyen szervezetről és milyen készülékről lehet szó.
A német hatóságok feltételezése szerint a megfigyelt készülékről hivatalosan csak azt lehet tudni, hogy nem lehallgatásbiztos. Ezt a szövetségi informatikai biztonsági hivatal (BSI) közölte csütörtökön a Süddeutsche Zeitung online kiadásában megjelent beszámoló szerint.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) az online kiadásában arról írt, hogy Merkelnek legalább egy hivatali készüléke van, és a konzervatív CDU elnökeként, illetve magánemberként egy teljesen hétköznapi mobilszolgáltatói előfizetői szerződéssel használ egy elavult, úgynevezett csúsztatós Nokia mobilt is.
A Die Welt szerint azonban Merkelnek már egy újgenerációs hivatali készüléke is van, egy Blackberry Z10, amelyet a Secusmart nevű német cég SecuSuite nevű szoftverjével szereltek fel. Ennek legnagyobb előnye, hogy elkülöníti a hivatalos és a magáncélú felhasználásokat - írta a Die Welt online kiadása.