A brit hírügynökség értesülése szerint az Egyesült Államok titkos adatgyűjtési programja körüli nemzetközi botrányt kirobbantó Edward Snowden az NSA hawaii regionális központjában dolgozó kéttucatnyi kollégáját győzte meg arról, hogy adják meg neki felhasználói nevüket és jelszavukat, mert rendszergazdaként szüksége van a kódokra munkája elvégzéséhez.
Így kerültek Snowden birtokába a szigorúan titkos információk. Snowden 2013 tavaszán egy hónapig dolgozott külső, szerződéses munkatársként a hawaii központban. Ez idő alatt az NSA több tízezer titkos minősítésű dokumentumához fért hozzá és töltötte le azokat.
Szintén a Reuters forrásai szerint az amerikai hatóságok csak lassan haladnak előre abban, hogy pontosan felmérjék, mekkora kárt okozhat Snowden tevékenysége az Egyesült Államok hírszerzésének, mert az informatikusnak részben sikerült eltüntetnie a nyomokat, amelyek arról árulkodnának, hogy hogyan fért hozzá az NSA adataihoz.
A Reuters úgy tudja, hogy a félrevezetett kollégákat kihallgatták és felmentették tisztségükből, Az NSA és az azt felügyelő nemzeti hírszerzési igazgató irodája nem kívánt nyilatkozni.
A magyar miniszterelnököt és gyakorlatilag minden magyar politikust is lehallgathatott az amerikai hírszerzés; ezzel összefüggésben Orbán Viktor miniszterelnök egyeztetett a parlamenti pártok frakcióvezetőivel – tájékoztatott Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a megbeszélést követően.
Beszédes, hogy az Orbán Viktor által kezdeményezett tárgyalásokra a Demokratikus Koalíció és a Bajnai Gordon-féle Együtt–PM nem kapott meghívást; nemrég kiderült ugyanis, hogy szocialista és liberális köröknél landolhatott az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség által összegyűjtött adatok egy része, amit ők politikai befolyásszerzésre is felhasználhattak.
Nem elhanyagolható tény, hogy Gyurcsány és Bajnai a 2010-es kormányváltás óta komoly amerikai támogatáshoz juthatott, Gyurcsány cégcsoportja sorra nyeri el a külföldi megbízatásokat a Soros György amerikai tőzsdespekuláns érdekeltségébe tartozó alapítványától, míg Bajnai az Együtt–PM vezetőjeként több amerikai szervezet és befolyásos magánszemély támogatását élvezi.
Az NSA elképesztő mértékű adatgyűjtési programjáról a szervezet egykori informatikusa, Edward Snowden szivárogtatott ki adatokat. Kiderült, hogy a hírszerző ügynökség erre szakosodott szerve európai vezető politikusokat is lehallgatott, többek között Angela Merkel német kancellárt. Az USA többek között a terrorizmus veszélyének visszaszorítására hivatkozva mentegetőzött, de ígéretet tett, hogy megváltoztatja hírszerzési gyakorlatát és véget vet Merkel megfigyelésének – ugyanakkor a telefonok lehallgatásával nem hagy fel.