Lehallgatás: a balliberálisoknak dolgozott az USA?

A Magyar Nemzet információi szerint az üggyel kapcsolatban két politikai formáció hozható összefüggésbe.

Magyar Nemzet
2013. 11. 07. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazai baloldali és liberális politikai körök is kedvezményezettjei lehettek annak a nemzetközi botrányt kiváltó lehallgatás- és adatgyűjtés-sorozatnak, amelyet az Egyesült Államok nemzetbiztonsági ügynöksége, az NSA Magyarországon folytatott – értesült a Magyar Nemzet. A lap információi szerint a parlament nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén a lehallgatási üggyel kapcsolatban említett belföldi befolyásszerzésre irányuló törekvésekkel két ilyen politikai formáció hozható összefüggésbe. A lehallgatások kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök konzultációra hívta a parlamenti pártok frakcióvezetőit. A kormányfőnek ez a döntése a lap nemzetbiztonsági forrásai szerint abból a szempontból is elgondolkodtató, hogy a T. Házban helyet foglaló pártok közül a Gyurcsány nevével fémjelzett Demokratikus Koalíció képviselői, valamint a Bajnai Gordonhoz köthető Párbeszéd Magyarország politikusai nem alkotnak frakciót.

Kocsis Máté, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja kedden jelentette be, hogy a polgári és katonai titkosszolgálatok főigazgatóval zárt ajtók mögött történt egyeztetés után arra jutottak: a lehallgatások kapcsán nemcsak adat- és információgyűjtésre, hanem a politikai befolyásszerzésre irányuló, kül- és biztonságpolitika területét is érintő gyanú merült fel.

Mint ismeretes: az NSA minden elképzelhető mértéket meghaladó adatgyűjtési programjáról a szervezet egykori informatikusa, Edward Snowden szivárogtatott ki adatokat. Kiderült, hogy a hírszerző ügynökség erre szakosodott szerve európai vezető politikusokat is lehallgatott, a WikiLeaks világhálós portál pedig a múlt héten az NSA lehallgató-átjátszó központjainak helyszínét tartalmazó dokumentumokat tett közzé, melyek egyikén Budapest is szerepel.

Az amerikai diplomácia figyelmét egyébként már korábban felkeltették a magyar belpolitikai események. Fokozott érdeklődést mutattak a balliberális oldalhoz köthető személyek ellen folytatott büntetőeljárások iránt. Az amerikai külképviselet 2010 után statisztikai adatszolgáltatás címén rendszeresen kért információkat a Legfőbb Ügyészségtől, és kérdéseik főként a politikusokkal szemben folyamatban lévő eljárások részleteire irányultak. A politikai befolyásgyakorlás részének volt tekinthető, hogy a nagykövetség munkatársai 2011 májusában találkozót kezdeményeztek Budai Gyulával. Az akkori elszámoltatási kormánybiztostól korrupciógyanús ügyekről, de főképp Gyurcsány Ferencnek a sukorói kaszinóberuházásban játszott szerepéről próbáltak információkat szerezni.

A velünk egy szövetségi rendszerben lévő nagyhatalomnak a magyar politika befolyásolása érdekében tett lépései közé sorolható az is, hogy Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon a 2010-es kormányváltás óta jelentős összegű amerikai támogatáshoz juthatott. A Heti Válasz számolt be arról, hogy Gyurcsány cégcsoportja sorra nyeri el a külföldi megbízatásokat a Soros György amerikai tőzsdespekuláns érdekeltségébe tartozó alapítványától, míg Bajnai az Együtt–PM vezetőjeként több amerikai szervezet és befolyásos magánszemély támogatását élvezi.

Gyurcsány Ferenc maga is utalt a baloldalt támogató kampánypénzekre, amikor két hete egy pódiumbeszélgetésen az MSZP finanszírozásáról szólva úgy fogalmazott: „én voltam ennek a pártnak az elnöke, sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon, ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.