Minden parlamenti párt érintett lehet az Egyesült Államok nemzetbiztonsági ügynökségéhez, az NSA-hoz fűződő lehallgatási botrányban, és a velünk egy szövetségi rendszerben lévő nagyhatalom az érdekei szerint üzletelhetett azokkal az adatokkal, amelyeket a magyar politikai közélet szereplőiről célzottan gyűjthettek. Így értékelték a Magyar Nemzet kérdésére nevük elhallgatását kérő hírszerzési szakemberek Kocsis Máténak, a Fidesz politikusának azt a bejelentését, hogy a történtekkel összefüggésben Orbán Viktor miniszterelnök egyeztetésre hívta a parlamenti pártok frakcióvezetőit. A képviselő a parlament nemzetbiztonsági bizottságának tegnapi zárt ülése után adott tájékoztatást.
Kocsis Máté a lap kérdésére kifejtette: miután a zárt ülésen kül- és biztonságpolitikai szempontokat is érintő kérdések is felmerültek, a vizsgálóbizottság munkájában a külügyi, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottság tagjai is részt vesznek.
A Magyar Nemzet hírszerzési forrásai az ügy komolyságát hangsúlyozva Petr Necas cseh miniszterelnök júniusi, korrupciós ügyek miatt történt lemondására és az ezt követő belpolitikai válságra emlékeztettek, amelyet – mint mondták – titkosszolgálati berkekben az amerikai adathalászat során keletkezett, majd befolyásszerzés céljából „elajándékozott” adatokra vezetnek vissza.
Mint ismeretes: az NSA minden elképzelhető mértéket meghaladó adatgyűjtési programjáról a szervezet egykori informatikusa, Edward Snowden szivárogtatott ki adatokat. Kiderült, hogy a hírszerző ügynökség erre szakosodott szerve európai vezető politikusokat is lehallgatott, a WikiLeaks világhálós portál pedig a múlt héten az NSA lehallgató-átjátszó központjainak helyszínét tartalmazó dokumentumokat tett közzé, melyek egyikén Budapest is szerepel. A hírre reagálva a Külügyminisztérium múlt szerdán arra hívta fel az Egyesült Államokat, hogy mielőbb tisztázzák a helyzetet, és adjanak magyarázatot a lehallgatásokra.
Swendt Pál
További részleteket a Magyar Nemzet szerdai számában talál.