Az UDAR (Ütés) párt elnöke üzenetében arra kérte Janukovicsot, hogy ne ismételje meg Nicolae Ceausescu román kommunista diktátor és Moamer Kadhafi líbiai vezető példáját.
„Ön a saját népe ellen harcol. Ne uszítsa a rendőröket és a különleges alakulatok tagjait az emberekre! Fejezze be a háborút azok ellen, akik két hónapja kérik, hogy hallgassa meg a követeléseiket!” – szólította fel az elnököt Klicsko. Követelte, hogy az államfő tüntesse el az utcákról a rohamrendőröket és a provokátorokat. Leszögezte, hogy ebből „a mostanra szörnyűvé vált válságból” egyetlen kiút van: az előre hozott elnök- és parlamenti választások kiírása.
A kijevi regionális közigazgatási bíróság – a városvezetés beadványa alapján – március 8-áig betiltotta a demonstrációkat a főváros központjában, beleértve a Függetlenség terét, a Majdant. A városvezetés keresetét azzal indokolta, hogy a gyülekezések veszélyeztetik a nemzetbiztonságot, a társadalmi rendet, továbbá korlátozzák az állampolgárok jogait és szabadságát.
Ukrajna 2013 végén ismét a világ érdeklődésének a középpontjába került, miután Viktor Janukovics államfő és Mikola Azarov miniszterelnök elutasította az Európai Unióval való társulási szerződés aláírását. Kijev utcáin százezrek jelentek meg, és ismét mindenki számára világos lett az ország keleti és nyugati része közti óriási szakadék. A 2004-es elnökválasztás óta folyamatos geopolitikai versenyfutás újra felerősödött a Nyugat és Oroszország között.
Tudjon meg többet az ukrajnai helyzetről!
Kijev belvárosában, a Dinamo Kijiv-stadionnál radikális tüntetők egy néhány ezres csoportja összecsapott a kormánynegyedet lezárva tartó rohamrendőrökkel. Utóbbiak – miután a könnygáz, a fény- és hanggránátok sem állították meg a tüntetőket – vízágyút vetettek be a jóval fagypont alatti hidegben. A támadókat azonban ez sem fékezte meg, kora este is rohamozták, kövekkel dobálták a rendőrkordont.
Közben a Függetlenség terén békésen zajló demonstráción a másik két parlamenti ellenzéki párt vezetői, Arszenyij Jacenyuk, a Haza (Batykivscsina) frakcióvezetője és Oleh Tyahnibok, a szélsőségesen nacionalista Szabadság (Szvoboda) elnöke a tüntetések békés jellegének megőrzésére kérték az európai integrációt és hatalomváltást követelő tiltakozókat, és elítélték a főtértől mintegy két kilométerre folyó erőszakos akciót.