Támadásban az amerikai nagykövetjelölt

Meg sem érkezett Magyarországra, máris bírálta a magyar kormányt Colleen Bell.

2014. 01. 18. 4:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bell nem karrierdiplomata, hanem politikai kinevezett, aki több százezer dollárt gyűjtött össze Barack Obama újraválasztási kampányához. Az üzletasszony tapasztalatlanságáról és külpolitikai tájékozatlanságáról a szenátusi meghallgatáson is tanúbizonyságot tett, bemutatkozó előadását felolvasta, a szenátorok kérdéseire üres frázisokkal válaszolt.

Az Egyesült Államok nem könnyű, de szükséges párbeszédet folytat majd Magyarországgal a demokráciáról – jelentette ki csütörtökön az amerikai szenátus külügyi bizottságában megtartott meghallgatásán Colleen Bell budapesti nagykövetjelölt. Az MTI beszámolója szerint Bell emlékeztetett arra, hogy Washington az elmúlt két évben nyíltan bírálta a magyarországi belpolitikai fejleményeket.

„Sokan azt állítják, hogy a mélyreható törvényhozási és alkotmányos változások ártottak a nemzetközi beruházási klímának, aláásták a tulajdonjogokat, meggyengítették a bíróságokat, és a végrehajtó hatalom kezében központosították a hatalmat” – mondta. Kijelentette, hogy kinevezésének jóváhagyása esetén védelmezni fogja az amerikai és az európai demokratikus értékeket, és sürgeti, hogy a magyar partnerek működjenek együtt nemzetközi partnereikkel és a civil társadalommal.

Bell emlékeztetett arra, hogy Washingtont aggasztja a szélsőségesek megerősödése, igaz, ez a trend nem csak Magyarországra jellemző. „Viszont a szélsőséges pártok megerősödése Magyarországon külön aggodalomra ad okot. Ha megerősítenek, akkor a tolerancia védelme és előmozdítása lesz prioritásaim egyike” – mondta. Colleen Bell említést tett arról, hogy a magyar kormány számos lépést tett a holokauszt emlékének ápolásáért.

A nagykövetjelölt arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok szoros szövetségese Magyarországnak, a két ország együttműködése a közösen vallott értékeken alapul. Méltatta egyebek között az afganisztáni, a koszovói és a boszniai magyar katonai szerepvállalást. Bell a legfontosabb célkitűzései között említette a kétoldalú biztonsági, bűnüldözési, kereskedelmi, valamint az energiaellátási függetlenség terén való együttműködés erősítését. Saját rátermettségét Colleen Bell azzal bizonygatta, hogy két évtizede dolgozik üzletasszonyként a nonprofit szektorban.

A csütörtöki meghallgatáson részt vevő szenátorok közül többen kérdésbe csomagolva bírálták a magyar politikai változásokat. Benjamin Cardin, a Helsinki Bizottság demokrata párti elnöke azt mondta, aggodalomra ad okot, hogy bár a magyar kormány nem támogatja a szélsőséges megnyilvánulásokat, nem is határolódik el azoktól. A szenátus külügyi bizottsága a jövő hétnél előbb nem dönt arról, hogy támogatja-e a budapesti misszióvezetői poszt várományosát. Ha elfogadják a jelölését, Colleen Bell március elején foglalhatja el állomáshelyét.

Rendkívül szerencsétlen dolog, ha egy nagykövetjelölt úgy szól bele az õt fogadó ország ügyeibe, hogy az országról valóságos személyi tapasztalata nincs, az információt a saját külügyminisztériumán vagy hírszerzésén keresztül kapja meg – mondta a Magyar Nemzetnek Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő szerint a nemzetközi gyakorlatban – extrém esetektől eltekintve – nem szokás, hogy a nagykövet, mielőtt megérkezik állomáshelyére, már bírálatot fogalmazzon meg az őt fogadó országgal kapcsolatban. Az Egyesült Államok gyakorlata azonban kicsit más, mivel – még belátható ideig – a világ vezető hatalma, ezért az amerikai nagykövetek késztetést éreznek arra, hogy üzeneteket küldjenek, és – mielőtt megérkeznek állomáshelyükre, már – felhívják magukra a figyelmet – véli Nógrádi. Egy profi diplomata általában ennél sokkal óvatosabb – véli a szakértő. Arra a kérdésre, hogy a paksi atomerőmű bővítéséről szóló orosz– magyar megállapodás keltett-e felháborodást Washingtonban, a szakértő azt válaszolta, az Egyesült Államok, Kína és Oroszország viszonyában meghatározó elem lesz az energiapolitika.

A teljes összeállítást a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.