Nyolcvannál több katonai teherautóból álló, feltehetően orosz katonai konvoj érkezett Szimferopolba – jelentette vasárnapra virradóra az ukrán média. Feltételezések szerint a teherautók katonákat szállítottak. A TSZN hírtelevízió felvételt is közölt a gépkocsioszlopról. A híradás szerint a járműveken nem volt rendszámtábla, de a konvoj oroszországi illetékességét elárulta az, hogy az orosz katonai közlekedésrendészet személygépkocsija kísérte, és annak volt rendszáma.
Orosz katonák elfoglaltak vasárnap reggel egy ukrán határőrposztot a Krímben, és egymás után építik ki az őrhelyeket a Perekopi-földszorosban – jelentette az Unian ukrán hírügynökség. E forrás szerint egy oroszországi katonából álló harmincfős csoport helyi idő szerint reggel hat órakor kerítette hatalmába az őrhelyet Csernomorszkoje faluban. Az Interfax.ru hírportál vasárnap jelentette: a krími hatóságok a Krímet és Oroszországot közvetlenül összekötő vasútvonalakat akarják kiépíteni oly módon, hogy a sínek a Krím félszigetet a dél-oroszországi Krasznodari területtől elválasztó Kercsi-szoroson keresztül haladjanak, így azok a jövőben elkerülnék az ukrán területet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök állításával ellentétben orosz reguláris erők tevékenykednek a Krímben – mondta vasárnap a brit külügyminiszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában. William Hague kizárta a külső katonai válaszlépés lehetőségét, hozzátette ugyanakkor, hogy Oroszország súlyosan elszámította magát a krími katonai akcióval. Kitérően válaszolt arra a kérdésre, hogy Oroszországot kizárhatják-e a legnagyobb ipari gazdaságok alkotta G8-csoportból. Arra a kérdésre, hogy az ellenlépések közé tartozhat-e az orosz gázszállítási szerződések felmondása, illetve egy ilyen lépés nem okozna-e Nyugat-Európában is komoly fennakadásokat, William Hague azt mondta, hogy ez országról országra változó. Ugyanakkor szerinte Moszkvának fel kell készülnie arra, hogy a beszerzési források bővítésére irányuló európai erőfeszítések nyomán ez a helyzet változni fog.
Az ukrán védelmi minisztérium közben cáfolta azt a hírt, amely szerint rakétákat, lőszereket és robbanóanyagot loptak volna el a Lembergben (Lviv) állomásozó légi szállítású ezred raktáraiból.
Az UNIAN hírügynökség arról adott hírt hajnalban, hogy Kijevbe érkezett Mihail Hodorkovszkij volt olajmágnás, akit Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legádázabb politikai ellenlábasának tartottak, és aki több évet töltött börtönben adócsalás miatt, majd néhány héttel a szocsi téli olimpia előtt szabadult elnöki kegyelemmel.
Hodorkovszkij a Twitter közösségi portálon közzétett üzenetében tájékoztatott arról, hogy az ukrán fővárosba érkezett. „Figyelem! Kijevben vagyok. Megérkeztem” – írta egyik mikroblogján.
Közben arról is beszámolt az ukrán média, hogy az uniós csatlakozásért felelős török miniszter, Mevlüt Cavusoglu felszólította Oroszországot: ne veszítse el józan eszét, és ismerje el Ukrajna területi épségét. A politikus szavai szerint megengedhetetlen az orosz beavatkozás Ukrajna területén, és sérti a nemzetközi jogot. Cavusoglu felszólította az ENSZ-t és az Európa Tanácsot, hogy „gyorsítsák fel a diplomáciai támadásokat Oroszország ellen”. A török külügy pedig úgy foglalt állást, hogy a függetlenségi népszavazás kiírása a Krími félszigeten veszélyes és téves.
Vitalij Klicsko pártja azt követeli az ukrán hatóságoktól, hogy zárják le Ukrajna krími határait, rendeljenek el légtérzárlatot a félsziget felett, illetve állítsák le a kompközlekedést a Kercsi-szorosban.
Az Ukrán Demokratikus Szövetség a Reformért (UDAR) párt közleménye szerint jelenleg az államiság és az ország területi épsége forog kockán. „Haladéktalanul mindent meg kell tennünk, hogy szembeszálljunk az orosz agresszióval, illetve megvédjük Ukrajna szuverenitását és területi épségét” – idézte az UNIAN hírügynökség szombat este a párt közleményét.
Az AP hírügynökség tudósítója szerint a területet ellenőrzésük alatt tartó, vélhetően orosz fegyveresek figyelmeztető lövéseket adtak le, és feltartóztatták az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőit, akik északi irányból akartak belépni a Krím félszigetre. A fegyveresek azt mondták a megfigyelőknek, hogy nincs felhatalmazásuk belépni Krímbe. Az Ács Gábor alezredes által vezetett csoport napok óta próbál bejutni a térségbe. Feladata az lenne, hogy ellenőrizze az ukrán katonai objektumokat.
Kattintson a további részletekért!