Hágai atomcsúcs: amerikai-kínai találkozó

A két ország elnöke „új típusú kapcsolatrendszer” kialakítását hangoztatta.

HZS
2014. 03. 24. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai-kínai elnöki találkozó a hágai atomcsúcs keretében jött létre. Barack Obama és Hszi Csin-ping egyaránt a másik féllel való együttműködési szándékát, „új típusú kapcsolatrendszer” kialakításának óhaját hangoztatta újságíróknak nyilatkozva, mielőtt kétoldalú megbeszélést kezdtek. Előzetes közlés szerint a két elnök tárgyalásán az ukrajnai válság, Észak-Korea nukleáris programja és a klímaváltozás kérdésköre a vezető téma.

Obama kiemelte: az Egyesült Államok és Kína annak ellenére képes az építő szellemű együttműködésre, hogy akadnak a kétoldalú viszonyban nézeteltérések is, így például az emberi jogok terén, illetve a Dél-kínai-tengerrel és a csendes-óceáni térséggel kapcsolatos kérdésekben. Megjegyzése arra utalt, hogy Kínának területi vitái vannak Vietnammal, a Fülöp-szigetekkel, illetve Japánnal különböző szigetek hovatartozását illetően.

A kínai államfő megragadta az alkalmat, hogy köszönetet mondjon a nagyszámú kínai utassal eltűnt malajziai repülőgép kereséséhez nyújtott amerikai támogatásért.

Az amerikai elnök a transzatlanti kapcsolatok jelentőségét hangsúlyozta európai útjának első állomásán. Obama első hivatali ciklusának 2009-es kezdete óta ez az első olyan európai látogatás, amelynek során az elnök útba tudja majd ejteni a NATO és az Európai Unió székhelyét, Brüsszelt is. Az elmúlt években általánosan elfogadottá vált az a közvélekedés, hogy az Egyesült Államok fő figyelme Európa felől a Távol-Keletre helyeződött át. Az Ukrajna ellen elkövetett orosz katonai agresszió nyomán azonban ezt a hangsúlyeltolódást most minden bizonnyal újra át kell értékelni – vélekednek a transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó szakértők.

Obama Amszterdamban először a nemrég felújított Rijksmuseum műkincseivel – elsősorban Rembrandt Éjjeli őrjáratával – ismerkedett, majd megbeszélést folytatott Mark Rutte holland miniszterelnökkel. Obamával való találkozója alkalmából adott rövid sajtónyilatkozatában Rutte élesen elítélte, a nemzetközi jog nyilvánvaló megsértésének bélyegezte a Krím félsziget orosz elfoglalását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.