Jóváhagyták a Krím félsziget csatlakozását

Az orosz alsóház az államközinek minősített keddi megállapodást ratifikálta most.

NT
2014. 03. 20. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 450 fős Duma elsöprő többséggel szavazta meg a dokumentumokat: 443 képviselő szavazott igennel, 1 képviselő tartózkodott a Moszkvában „államközinek” nevezett, kedden aláírt megállapodás elfogadásakor. A szakadár Krími Köztársaság és Szevasztopol szövetségi szintű városként való befogadásához szükséges orosz alkotmánytörvény módosítására 444-en mondtak igent, egy képviselő nemmel szavazott az orosz parlament alsóházában. Az egyezmény jóváhagyását Szergej Lavrov  külügyminiszter az ukrajnai orosz kisebbség megvédésével és az Ukrajnában folytatódó törvénytelenségekkel indokolta.

Az ENSZ-főtitkár mély aggodalmának adott hangot az ukrán válság miatt csütörtökön, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott moszkvai megbeszélésének kezdetén. Ban Ki Mun elmondta, hogy rendkívül nyugtalanítja az ukrajnai helyzet kiéleződése, és arra szólította fel a feleket, hogy találjanak békés megoldást a kialakult konfliktusra.

Orosz katonák csütörtökön elfoglalták a Luck és a Hmelnickij nevű korvettet Szevasztopolnál – közölte az ukrán TSZN televízióval az ukrán haditengerészet egy neve elhallgatását kérő tisztje. Az értesülés szerint a hadihajókon tartózkodó mintegy 200 fős legénységet a szárazföldre vitték.

Leonyid Poljakov ukrán védelmi miniszter sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az orosz katonák a Krím félszigeten folyamatosan megsértik a péntekig érvényben levő fegyverszünetet, és provokálják az ukrán katonákat. Példaként említette, hogy előző nap orosz fegyveresek megpróbáltak behatolni a szevasztopoli Belbek repülőtér igazgatási területére, és az ukrán katonák levegőbe leadott lövésekkel állították meg a betolakodókat.

Közben az amerikai szankciókra válaszul Oroszország ellenszankciókat határozott el, megtiltva amerikai kormányzati tisztviselők beutazását Oroszországba – jelentették be csütörtökön hivatalosan  Moszkvában.

Az amerikai elnöki adminisztrációban dolgozó tisztviselők, tanácsadók mellett hat kongresszusi képviselő is szerepel a listán, köztük John McCain szenátor, aki a Moszkva elleni büntetőintézkedések egyik fő kezdeményezője volt, és többször élesen bírálta a Kremlt. Barack Obama amerikai elnök újabb húsz orosz tisztségviselőre és kormányzathoz közeli emberre terjesztette ki csütörtökön az Oroszország elleni szankciókat.

Ukrajna úgy döntött, hogy vízumkötelezettséget ír elő a beutazó oroszok számára, valamint kilép a Független Államok Közösségéből – jelentette be Andrij Parubij, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára szerdán Kijevben a testület ülése után. Washington szerint veszélyes helyzetet teremtenek az orosz katonai lépések.

Tüntetők hatoltak be az ukrán haditengerészet vezérkarának területére szerdán Szevasztopolban. A NATO illegitimnek tartja a Krím annektálását, Hillary Clinton volt külügyminiszter szerint pedig a térségben más országokat is közvetlen orosz agresszió vagy felbujtási kísérlet érhet.

 

Élesedik a helyzet a Krímben

 

Orosz katonák vették ostrom alá az ukrán fegyveres erők egyik szimferopoli központját, egy ukrán katona meghalt. Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő szerint katonai fázisba lépett a Krím félsziget hovatartozása körül kialakult konfliktus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.