Krím, Ukrajna: valahol itt tartottunk kedd este

Kirúgott miniszter, elzavart fegyveresek, fenyegetőzés, aggódó Obama és ENSZ – ukrajnai helyzetjelentés keddről.

BuL
2014. 03. 26. 1:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A védelmi miniszter leváltását célzó javaslat csak másodszori nekifutásra ment át a törvényhozáson, azt követően, hogy a Vitalij Klicsko vezette Ütés (UDAR) párt a frakciók közötti konzultációt kezdeményezett, majd a képviselők újra szavaztak. A védelmi tárca új ideiglenes vezetőjének Mihajlo Koval határőr tábornokot választották meg.

Ihor Tenyuh közben bejelentette: megállapodtak Oroszországgal, hogy fegyverzetükkel együtt hagyhatják el a Krím félszigetet az ott állomásozó ukrán katonák. Szavai szerint már megvan a terv a katonák, a haditechnikai eszközök és a hadihajók kivonásáról. A miniszter úgy vélekedett, hogy ezáltal sikerül megőrizni az ukrán haditengerészet „magját”, ami hozzájárul Ukrajna védelmi képességeinek növeléséhez.

Lőfegyverrel megölték keddre virradóra a radikális Jobboldali Szektor (PSZ) nevű ukrán szervezet egyik vezetőjét – jelentette Kovács Andrea, az MTI tudósítója. Olekszandr Muzicsko holttestét a nyugat-ukrajnai Rivne közelében, Barmakiban találták meg. Halálának körülményeiről ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el a belügyminisztérium részéről. A legfrissebb értesülések szerint egy különleges rendőri alakulat tagjai lőtték le. Állítólag őrizetbe akarták venni, de ő szökni próbált és tüzet nyitott a rendőrökre.

Dmitro Jaros kijevi sajtótájékoztatóján Arszen Avakov belügyminiszter mihamarabbi távozását követelte, valamint a Szokil különleges rendőri alakulat tagjainak büntetőjogi felelősségre vonását Muzicsko megöléséért. „Nem nézhetjük tétlenül az ukrán belügyminisztérium ellenforradalmi tevékenységét – hangoztatta, s kifejtette, hogy mindez az orosz biztonsági szolgálat (FSZB) Ukrajna destabilizációját célzó tervének része. Jaros leszögezte, hogy a Jobboldali Szektor békét, stabilitást, nyugalmat akar Ukrajnában, „a belügyminisztérium munkatársainak efféle tetteit azonban nem fogja tétlenül nézni”.

A tárca vezetője újságírók kérdésére válaszolva leszögezte, hogy „áll elébe a kihívásoknak, ha bűnözők fenyegetik”.

Muzicsko a Jobboldali Szektor nyugat-ukrajnai „koordinátora”, gyakorlatilag a szervezet második számú vezetője volt. A szervezet a kijevi Függetlenség tere tüntetőinek szélsőséges nacionalista önvédelmi egységeiből alakult az év elején, és meghatározó szerepet játszott Viktor Janukovics ukrán elnök rendszerének megbuktatásában.

Moszkva továbbra is érdekelt a G8-as csoportban részt vevő államokkal való kapcsolattartásban minden szinten – közölte Vlagyimir Putyin szóvivője. Az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Japán és Kanada vezetői hétfőn Hágában döntöttek arról, hogy a krími válság miatt nem rendezik meg júniusban Szocsiban a hét legfejlettebb ipari ország (G7) és Oroszország 1998 óta létező együttműködési fórumának, a G8-as csoportnak a csúcstalálkozóját. Moszkvában arra is emlékeztetnek, hogy a világ hét vezető ipari állama nem zárhatta ki Oroszországot a G8-as csoportból, csupán felfüggeszthették részvételüket – jelentette Kegyes Csilla, az MTI moszkvai tudósítója.

A Hágában, egy nemzetközi nukleáris csúcstalálkozón tartózkodó Barack Obama aggodalmának adott hangot, hogy Oroszország újabb ukrajnai területeket kebelezhet be, egyúttal pedig figyelmeztette Vlagyimir Putyint, hogy tartózkodjon ettől. Az Egyesült Államok elnöke a nyugati szankciókat is felemlegetve így fogalmazott: az orosz elnöknek „egész egyszerűen meg kell értenie, hogy döntéshelyzetbe került”. Obama emellett rosszallását fejezte ki az ukrán határ mentén állomásoztatott orosz katonák létszámának növekedése miatt, s úgy értékelte, hogy a csapatok megerősítése Ukrajna megfélemlítésére irányul.

A NATO főtitkára szintén aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Oroszország nagy létszámú katonai erőt vont össze az ukrán határ közelében – jelentette Kárpáti János, az MTI tudósítója. Anders Fogh Rasmussen elmondta, hogy a NATO konzultációkat folytat Ukrajnával az együttműködés bővítésének lehetőségeiről. A főtitkár egyúttal valamennyi szövetséges tagállamot biztosította arról, hogy a NATO felkészült a hatékony kollektív védelemre.

Ukrajna egy olyan határozattervezetet köröztet az ENSZ Közgyűlésében, amely megerősítené az ország területi egységét, és érvénytelennek mondaná ki a krími népszavazást, amelynek alapján Oroszország magához csatolta a félszigetet. A világszervezet közgyűlésének határozatai nem kötelező érvényűek az országokra nézve, de jól tükrözik a nemzetközi közösség véleményét az adott ügyekben. A közgyűlés csütörtökön ül össze, és valószínűleg szavaz a tervezetről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.