A szombaton reggel hét órától este tízig tartó szavazáson a választók voksaikat a második fordulóba jutott két jelölt egyikére, a baloldali szlovák kormánypárt, az Irány–Szociáldemokrácia (Smer–SD) által indított Robert Fico hivatalban lévő kormányfőre vagy a függetlenként indult, de a napokban az ellenzék egy részének támogatását is megszerző Andrej Kiska vállalkozóra adhatják le. Elemzők szerint – a két jelölt kiegyenlítettnek tűnő esélyei miatt – az ország történetének legbizonytalanabb kimenetelű voksolása várható.
Az elnökválasztás első fordulójában Robert Fico az érvényes voksok 28, Andrej Kiska pedig 24 százalékát szerezte meg.
A szavazáson megközelítőleg 4,3 millió szlovákiai választópolgár vehet részt, köztük – a különösen súlyos bűncselekmények elkövetőinek kivételével – az elítéltek is.
A voksoláson a szlovákiai állandó lakhellyel rendelkező szlovák állampolgárok személyazonossági igazolványuk bemutatása alapján, a külföldön élők pedig útlevelük bemutatásával vehetnek részt. Szlovákiában az államfőválasztáson – a parlamenti választásoktól eltérően – külföldről nem, csak az ország területén lévő választóhelyiségekben lehet voksolni.
Fico szóbeszédnek nevezte március 25-én azokat a lapinformációkat, amelyek szerint ha gyenge eredményt ér el az államfőválasztás második fordulójában, akkor megfontolja, hogy folytassa-e politikai szereplését.
Ismert, a március 15-i első fordulóban a baloldali kormánypárt, az Irány–Szociáldemokrácia (Smer–SD) jelöltjeként indult miniszterelnök kapta a legtöbb szavazatot, a szavazók 28 százaléka voksolt rá. A második helyen végzett Andrej Kiska a szavazatok 24 százalékát kapta meg. A Magyar Közösség Pártja (MKP) által indított Bárdos Gyula, aki a szlovákiai államfőválasztások történetének első magyar jelöltje, a voksok 5,1 százalékát gyűjtötte be, s ezzel a tizennégy induló közül az ötödik helyen végzett.
A szlovákiai elnökválasztás második fordulóját Andrej Kiska nyerné meg az MVK közvélemény-kutató ügynökség felmérése szerint.
A választási részvétel a két héttel ezelőtt tartott első fordulóban 43 százalékos volt, a korábbi szlovák elnökválasztások statisztikái szerint a második fordulóban ennél valamivel nagyobb részvételi arányra van esély.
A csütörtökön reggel életbe lépett kampánycsend értelmében a szavazás egész időtartama alatt részvételi részeredményeket sem lehet nyilvánosságra hozni, és exit poll felmérések sem készülnek.
A választás első részeredményeit a szavazóhelyiségek bezárását követően egy órával, este 11 óra körül hozzák nyilvánosságra, a nem hivatalos végeredményekre éjfél körül lehet számítani, a hivatalos végeredményt vasárnap délelőtt hozza nyilvánosságra a központi választási bizottság.
Az új államfőt tisztségébe június 15-én iktatják be, aznap, amikor a jelenlegi elnök, a már második megbízatási időszakát töltő Ivan Gasparovics mandátuma lejár.