Hatalmas liberális áttörést hozhat az EP-választás

Bécsben nagyon izgalmas lesz a május 25-i voksolás, egyelőre egy 2012-ben alapított párt lehet a legnagyobb nyertes.

Kovács András
2014. 04. 16. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némileg átrendezte a politikai erőviszonyokat bő egy hónappal az európai parlamenti választások előtt Andreas Mölzer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) listavezetőjének a botránya nyugati szomszédunknál. A Süddeutsche Zeitung című német lap beszámolója szerint Mölzer egy februári bécsi könyvbemutatón párhuzamot vont az Európai Unió és a náci rezsim között. Úgy fogalmazott, hogy az EU olyan „diktatúra”, amelyhez képest „a Harmadik Birodalom szabályok nélküli és liberális” volt. Emellett „négerkonglomerátumnak” nevezte az EU-t.

Ezt követően Mölzer április 8-án visszalépett képviselő-jelöltségétől. Korábban Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke úgy nyilatkozott, nem lát okot arra, hogy visszaléptesse a párt európai parlamenti listavezetőjét. Az FPÖ elhatárolódik a nácizmustól és a rasszizmustól és nemzeti politikai erőnek tartja magát – közölte a párt szóvivője. Mölzer várható utódja Harald Vilimsky, az FPÖ főtitkára lesz, aki ez idáig a második helyen állt a listán.

A Profil című napilapban közölt legfrissebb felmérés szerint a május 25-i voksolást az Osztrák Néppárt (ÖVP) nyerné meg a szavazatok 26 százalékával, míg koalíciós társuk, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) 23 százalékot érne el. Az FPÖ pár héttel ezelőtt több kutatás szerint a legnépszerűbb politikai erő volt, egyes intézetek 27 százalékos támogatottságot is mértek nekik. A Mölzer-botrányt követően a szabadságpárt támogatottsága 20 százalékra esett vissza, így újra csupán harmadik a pártok támogatottságában.

A másik komoly változás, hogy a Zöldek hosszú idő után az ötödik helyre estek vissza 11 százalékos népszerűséggel. A legnagyobb áttörést a 2012-ben alapított liberális NEOS érte el, amely 13 százalékkal a negyedik legerősebb politikai erő jelenleg Ausztriában. Az alakulat előretörésében nagy szerepet játszik, hogy még nem voltak kormányon, politikusaik teljesen új szereplők a közéletben, ráadásul az EP-választásokon az emberek sokkal szívesebben szavaznak kisebb pártokra, mivel kisebb a tétje, mint egy parlamenti megméretésnek.

 

Egyébként az osztrákok nem túlságosan lelkesednek az európai voksolásért, mivel csupán 44 százalék érdeklődik erőteljesen a május 25-i esemény iránt. 35 százalék szerint egyáltalán nem fontos az egész voksolás. A megkérdezetteknek csak a 39 százaléka érzi úgy, hogy a pártok megfelelően tájékoztatják őket az európai kérdésekről.

Összességében egyértelműen látszik, hogy nyugati szomszédunknál egyre erősebbek a jelenlegi elittel szembeni pártok (FPÖ, NEOS), bár a nagykoalíció egyelőre bírja a válaszadók bizalmának a 49 százalékát. A baloldal annyiban kedvezőbb helyzetben van, hogy az SPÖ koalícióképes a Zöldek irányába, és az egyre inkább előretörő NEOS-szal is meg tudnának egyezni, ha úgy hozná a sors. Ezzel szemben az ÖVP egyre inkább egyedül marad, mivel sem az FPÖ, sem a Zöldek irányába nincsen sok út. Persze a politikai kényszerűség sok mindent felülírhat a jövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.