Olyan történt, amire még soha nem volt példa

Először szenvedtek vereséget a szocialisták az európai parlamenti választások történetében 1999-ben.

Kovács András
2014. 05. 12. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO többrészes sorozatban mutatja be az EP-választások történetét, a külföldi országok mellett Magyarországot is górcső alá vesszük. Az 1979-es, az 1984-es és az 1989-es voksolást a szocialisták nyerték meg, ráadásul 1994-ben sem tudott nyerni a jobboldal. Az 1999-es európai parlamenti választást már 15 uniós tagállamban tartották meg, és 626 helyről döntöttek a szavazópolgárok. A voksolásra június 10–13. között került sor. Az unióban 288 millió polgár élt választójogával, ami 49,8 százalékos részvételi aránynak felelt meg. Ez a részvételi arány volt a voksolások addigi történetében a legalacsonyabb.

A választás jelentősen átrendezte a korábbi erőviszonyokat a parlamentben. Az 1979 óta legnagyobb frakcióval rendelkező szociáldemokratáknak most a második hellyel kellett megelégedniük, mivel az Európai Néppárt 233 hely megszerzésével megnyerte a voksolást. A szociáldemokraták 180, a liberálisok 50, a zöldek 48, a kommunisták 42, a nemzeti konzervatívok 31, az euroszkeptikusok pedig 16 helyet szereztek.

Németországban és Nagy-Britanniában az általában szokásos módon a kormánnyal szembeni attitűd határozta meg a választói preferenciákat – az alacsony részvétel miatt persze ez nem jelenti azt, hogy ugyanez várható a hazai választáson is, ahogy ez később be is bizonyosodott mindkét esetben –, és az ellenzék fő pártjai arattak győzelmet. A német kereszténydemokrata párt alkotta a legnagyobb erőt a néppárton belül a maga 53 mandátumával.

A brit voksolás félidős választás volt, a német viszont alig néhány hónappal követte a baloldali győzelmet hozó általános választást. Berlinben végül a CDU–CSU szövetség fölényesen verte a Gerhard Schröder vezette SPD-t, a jobbközép ellenzéki párt 20 mandátummal szerzett többet, mint a szocdemek, akik minden bizonnyal még az 1998-as választási sikerüket ünnepelték. A brit választáson a listás rendszerre való áttérés következtében először jutott európai mandátumhoz a skót és a walesi nemzeti párt, a zöldek és a Függetlenségi Párt.

Franciaországban – bár félidős volt a választás – az 1994-hez képest egységesebb volt a baloldal, és – bár kisebb mértékben – megismételte 1997-es választási sikerét a megosztott mérsékelt jobboldal felett. Az EU-ellenes pártok 34,1 százalékot szereztek. Olaszországban az összehasonlítás nehéz, rengeteg lista indult, mindenesetre a kormánypártok enyhe fölénye megmaradt, de a jobboldalon a Forza Italia jobban szerepelt, mint 1996-ban.

Spanyolországban az európai választáson a jobbközép Néppárt diadalmaskodott, ami előre jelezte az alakulat 2000-es győzelmét. Ausztriában az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) 7-7 mandátumot szerzett, azonban az igazi győztes az Osztrák Szabadságpárt volt (FPÖ), amely 23,4 százalékos eredménnyel 5 mandátumot tudott elhódítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.