Schifferék még sincsenek biztonságban?

A külképviseleteken leadott szavazatok még hozhatnak változást az LMP EP-mandátumát illetően.

NT
2014. 05. 28. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es európai parlamenti választásokon az országgyűlésihez hasonlóan fölényes győzelmet ért el a Fidesz–KDNP szövetség, a huszonegyből tizenkét mandátumot húztak be. Jól látható, hogy Orbánék mögé (12 mandátum) besorolt a Vona Gábor vezette, az utóbbi időben inkább kémügyéről híres Jobbik – megtartva három mandátumát –, mögöttük a válságban szenvedő és a pártelnök tekintetében nagy kérdőjeles MSZP, a negyedik helyen pedig a Gyurcsány Ferenc által gründolt Demokratikus Koalíció. Az utolsó kettő a mérlegelésen ugyanannyit nyomott: mindkét párt két-két képviselőt küldhet Brüsszelbe.

Az Európai Parlamentben ott lesz még a bajnaista Jávor Benedek, és épphogy csak, de Meszerics Tamás révén az LMP is alakíthatja Európa sorsát.

Utóbbiról érdemes pár szót szólni.

Az EP-választáson csak azok a listák szerezhettek mandátumot, amelyek megszerezték az érvényes szavazatok legalább 5 százalékát. Ez a „határszám” a magyarországi szavazatok összeszámlálása után 115 662 volt. Az LMP ezt pontosan 295 szavazattal tudta felülmúlni (5,01 százalék). Ennek tükrében jogos a kérdés, hogy Schiffer András miért mondta azt, hogy ezzel egy lépést tettek afelé, hogy a magyar politikai színtér meghatározó eleme legyenek.

Az EP-választásokat megelőzően mind a három nagy politikai elemző végzett közvélemény-kutatást. Akkor a Századvég a biztos pártválasztók között 5 százalékot adott Schifferéknek – Gyurcsányékat be sem juttatták volna –, az Ipsos 3 százalékot mért, a Tárki pedig 4-et.

Schiffer elfelejti, hogy a külképviseleteken leadott voksok alapján az LMP még „fel is bukhat” az 5 százalékos küszöbben. Ha lecsúsznak a külképviseleti voksok összeszámlálása után, akkor a mandátumokat újraosztják majd, ami a kormánypártoknak kedvez: a Fidesz–KDNP pártszövetség 12 mandátum helyett 13 mandátumhoz juthat.

A fővárosi és a megyei összesített eredményeket górcső alá véve, Budapesten hatodik lett az LMP, de megyei leosztásban is ugyanitt végzett. Az LMP-nek tehát nincs szerencséje. Az áprilisi választásokon az ellenzéki összeborulók, és így a totális válságba került baloldal szavazói még átnyergeltek hozzájuk, az EP-választáson nem sikerült megismételni az áprilisi eredményt – politológusok szerint nagy a tábor, de kevés a törzsszavazó.

Ezek a törzsszavazók egyébként április 6-án, az országgyűlési választásokon sem hozták meg a nagy áttörést az ökopártnak, hiszen csak 5,27 százalékot produkált, ami esetükben 5 mandátummal ér fel a parlamentben, egyéni képviselő nélkül. (2010-ben 7,43 százalékot szereztek és 16 mandátumot).

Strukturális átalakításra, erősítésre van szükség a pártban – fogalmazott nemrég Schiffer. Hozzátette azt is, az elmúlt négy évben ez nem sikerült, a két választás teljesen felemésztette a párt erőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.