A Századvég kutatásának eredménye szerint a Fidesz–KDNP előnye a biztos szavazó pártválasztók körében egyértelmű: ebben a közegben 52 százalékos a pártszövetség támogatottsága. A biztos szavazók körében a Jobbikra 17, az MSZP-re 15, az LMP-re 5 százalék voksolna. Ebben a közegben az Együtt–PM Szövetség támogatottsága 5, a Demokratikus Koalícióé 4 százalékos. A fentieken kívül más pártra a biztos szavazó pártválasztók 2 százaléka szavazna.
A kutatás tanúsága szerint a kormánypártokra a teljes népesség 35 százaléka voksolna most vasárnap. A Századvég pártpreferencia-kutatásai során először fordult elő, hogy a Jobbik megelőzte az MSZP-t, így jelenleg 13 százalékkal a második legnépszerűbb párt. A teljes népesség körében a szocialista párt 11, az LMP 5 százalékon áll – tudatták. Az Együtt–PM támogatottsága 4, a Demokratikus Koalícióé 3 százalék. Más pártokra a teljes népesség 2 százaléka szavazna.
A pártpreferenciájukban bizonytalanok aránya az országgyűlési választásokat megelőző időszakban mértekkel azonos, jelenleg is a választókorúak 27 százaléka tartozik ebbe a csoportba.
Az Ipsos elmúlt egy hétben végzett felmérése arról tanúskodik, hogy Magyarországon az európai parlamenti választáson alacsony lesz a részvétel, és magabiztos Fidesz-győzelem születik – közölte pénteken az MTI-vel a kutatócég. A többi párt helyezését viszont korántsem lehet ilyen határozottan prognosztizálni: a második pozícióért az MSZP és a Jobbik vetélkedik, az 5 százalékos bejutási küszöb meghaladásáért a DK, az Együtt–PM Szövetség és az LMP.
Az elmúlt hetekben mérséklődött a választási kedv az Ipsos mérése szerint. Május első felében 39 százaléknyian ígérték biztosra, hogy elmennek szavazni május 25-én, a legfrissebb felmérés viszont csak 32 százaléknyi választót mutat. Az Ipsos becslése szerint a részvétel az utolsó napok aktivizálásának hatására ennél magasabb lehet, akár meghaladhatja a 35 százalékot is.
A május közepén végzett közvélemény-kutatás biztos pártválasztói között a Fidesz 56 százalékot, a Jobbik 17, az MSZP 15, a DK és az Együtt–PM 5-5 százalékot ért el, az LMP pedig az eltökélt szavazói kör 3 százalékának támogatását élvezi.
Az áprilisi parlamenti választás tapasztalatai, a közvélemény-kutatások mérési adatainak a tényleges eredményekkel való összevetése, a pártok szavazóinak mozgósítottsága, az átszavazási valószínűségek alapján készítették el az előjelzést – jelezték, rögzítve: becslésük szerint a Fidesz nagy fölénnyel fogja megnyerni az EP-választást, eredménye valószínűleg 52 és 56 százalék között alakul.
Az MSZP és a Jobbik közötti verseny feltehetően szoros lesz. Jelenleg úgy tűnik, hogy a nemzeti radikális párt számára kedvezőbb a helyzet, de az utolsó napok aktivizálása, kampányeseményei befolyásolhatja eredményüket, akár meg is fordíthatja sorrendjüket. A Jobbik eredménye 15 és 17 százalék között várható. A párttal összefüggésbe hozott kémügy az adatfelvétel végeztéig, e hét keddig nem befolyásolta negatívan a pozícióit – olvasható az elemzésben.
A Jobbikéhoz hasonlóan a szocialista párt támogatottsága is 15 és 17 százalék között valószínű az Ipsos szerint. Az MSZP-nek akkor van nagyobb esélye utolérni vagy megelőzni a Jobbikot, ha a választási részvétel viszonylag magas – írta a cég, hozzátéve: a sikerhez az is szükséges, hogy a szocialisták maguknál tartsák azon szimpatizánsaikat, akik talonban tartják a DK-t vagy az Együtt–PM-et.
Az Ipsos valószínűtlennek tartja, hogy a DK, az Együtt–PM Szövetség és az LMP mindegyike bejusson az Európai Parlamentbe. Az elemzés arra utal, hogy mandátumszerzésre az LMP-nek van a legkisebb esélye, eredménye 3 és 5 százalék között várható. A DK, az Együtt–PM és az MSZP szavazói között viszonylag magas az átszavazási hajlandóság, így nehéz megbecsülni, hogy miként alakul a két baloldali kispárt eredménye – mutatott rá az Ipsos. A társaság várakozása szerint mindkettő 4 és 6 százalék közötti eredményt ér el.
A közvélemény-kutatás május 13. és 20. között készült, személyes megkérdezéssel. A felmérés során megkérdezett 1000 ember életkor, nem, iskolai végzettség, valamint településtípus szerint az ország felnőtt népességét reprezentálta.
A Nézőpont Intézet által létrehozott Kozvelemenykutatok.hu portál egyébként alátámasztja az eddigi prognózist. Szerintük az öt közvélemény-kutató cég által az EP-választások előtt közölt eredmények alapján három dolog jelenthető ki. Elsőként az, hogy a kormánypártok meggyőző fölénnyel nyerik majd a választást, egyedül csak győzelmük mértéke lehet kérdéses. Másodsorban az, hogy a második helyért nagy csata várható a Jobbik és az MSZP között, a két párt hibahatáron belül van mindegyik cég mérései között. Végül pedig az is kérdése az EP-választásoknak, hogy a három kis párt közül melyiknek sikerül átlépnie az ötszázalékos bejutási küszöböt.
Mandátumarányokra átszámítva ez azt jelenti, hogy a Fidesz 11, vagy annál több hellyel fog rendelkezni az EP-ben. Abban az esetben, ha egyik kis párt sem éri el az 5 százalékot, akkor akár még 14 mandátumot is szerezhetnek a kormánypártok. A Jobbik és az MSZP is 3-4 mandátumra számíthat. A kis pártok közül mindegyiknek van esélye mandátum megszerzésére, de az is elképzelhető, hogy végül egyikük sem éri el az ehhez szükséges szavazatarányt.
A közvélemény-kutató cégek többsége egyetért abban, hogy a választási részvétel jelentős szerepet játszik majd a végeredmény kialakulásában, valamint konszenzus van közöttük abban is, hogy jóval az országgyűlési választások szintje alatt lesz a szavazói aktivitás, és ennek mértéke is érdemben befolyásolhatja az eredményeket.