Az egész térséget lángba boríthatja Irak

Nagyon aggódik az ENSZ és Nagy-Britannia is, hogy a konfliktus és a szélsőséges terroristák nem állnak meg a határoknál.

VZ
2014. 06. 17. 20:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Cameron, aki Li Ko-csiang (Li Keqiang) kínai miniszterelnökkel tárgyalt a Downing Streeten, a megbeszélés utáni sajtóértekezleten kijelentette: valós fenyegetést jelentenek a térségben tevékenykedő külföldi milíciák, főleg a soraikban harcoló és várhatóan előbb-utóbb hazatérő britek. Hozzátette: a brit kormány feladata ebben a helyzetben annak megakadályozása, hogy brit állampolgárok a konfliktusövezetbe utazzanak és ott csatlakozzanak például az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű, Irakban előrenyomuló radikális szunnita fegyveres csoporthoz.

Nem sokkal korábban William Hague brit külügyminiszter bejelentette, hogy Nagy-Britannia újra megnyitja két és fél éve bezárt nagykövetségét az iráni fővárosban. Hague az alsóháznak kedden beterjesztett írásos tájékoztatásában közölte, hogy a kétoldalú kapcsolatokban az elmúlt hónapok alatt végbement javulás „megfelelővé tette a körülményeket" a teheráni brit nagykövetség újbóli megnyitására, amelyet 2011 novemberében zártak be, miután iráni diákok megrohamozták az épületet, válaszul az iráni atomprogram miatti brit szankciókra.

A Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők oldalán harcoló iraki síita fegyveresek visszatérnek hazájukba, hogy az előző héten hadjáratot indító szunnita dzsihádisták ellen küzdjenek – közölték kedden ellenzéki aktivisták. Emellett nagyszámú perzsa önkéntes is harcba vonul, eddig mintegy ötezer iráni jelezte: kész önként fegyvert fogni, hogy megvédje Irakban a síita szent helyeket a szélsőséges szunniták támadásaitól – jelentette kedden egy konzervatív iráni honlap. Mindkét csoport hazája befolyásos síita vallási vezetője, ajatollahja parancsára fog fegyvert a szunniták ellen.

A dzsihádisták gyors előretörése miatt fejek is hullottak: Núri al-Máliki iraki kormányfő kedden menesztette a biztonsági erők több magas rangú vezetőjét, amiért azok nem tudták megakadályozni a szélsőségesek előrenyomulását a közel-keleti országban. A közszolgálati televízióban olvasták be a miniszterelnök közleményét, amelyben a fegyveres erők főparancsnokként az alkotmányra hivatkozva közölte, hogy felelősségre vonják azokat a tiszteket, akik nem teljesítették kötelességüket.

A szíriai háborús bűnöket vizsgáló ENSZ-bizottság eközben a szervezet Emberi Jogi Tanácsa elé terjesztett jelentésében arról beszél, hogy egyre nagyobb egy regionális háború esélye a Közel-Keleten az iraki szunniták előrenyomulása miatt az iraki–szíriai határ térségében. A negyedik éve tartó szíriai polgárháború és az ENSZ Biztonsági Tanácsának tehetetlensége az egész térség destabilizálásával fenyeget.

„A szíriai konfliktus elérte a csúcspontot és az egész térséget fenyegeti” – jelentette ki az ENSZ-vizsgálóbizottság elnöke, Paulo Sergio Pinheiro brazil diplomata a 47-tagú tanács genfi ülésén mondott beszédében.

Az Irak északi részén az al-Kaida terrorhálózat ihlette Iraki és Levantai Iszlám Állam (ILIÁ) által elkövetett kegyetlenkedések és terrortámadások egyre több külföldi harcost és mozgalmat vonzanak. A szélsőséges iszlamista csoport a jelek szerint „fel akarja lobbantani a szektarianizmus lángját Irakban és Szíriában” – mutatott rá jelentésében a vizsgálóbizottság.

A szíriai ellenzéki csoportok, valamint az ILIÁ és az an-Nuszra Front szélsőségei egymással és a szíriai kormánnyal is harcolnak a térség ellenőrzéséért, ami a bizottság szerint az újabb hét évre megválasztott Bassár el-Aszad elnöknek kedvez. A szíriai erőszak soha nem látott szintet ért el, az emberek büntetlenül követnek el bűncselekményeket a bizottság szerint. A konfliktus több mint három éve alatt több mint 160 ezren haltak meg Szíriában.

Az Iraki és Levantei Iszlám Állam harcosai korábban elfoglalták az észak-iraki, stratégiai fontosságú Tell-Áfár városának legnagyobb részét, a kormányerőknek ugyanakkor sikerült kiűzniük őket a Bagdadtól északkeletre fekvő Baakúba városból. Az ENSZ-főtitkár bírálta Bagdadot, a zűrzavarban a kurdok pedig újabb lépéseket tesznek egy önálló állam létrehozása felé Észak-Irakban, Amerika csapatokat küld a térségbe – az előzményekért ide kattintson!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.