Budapest–Belgrád vasútvonal: hónap végére kész a terv

A megvalósíthatósági terv tartalmazni fogja a beruházáshoz szükséges kínai hitel feltételeire vonatkozó javaslatokat.

MD
2014. 06. 06. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly novemberben a kínai, a magyar és a szerb miniszterelnök abban állapodott meg, hogy kínai hitel segítségével újítják fel a magyar és a szerb főváros közötti vasútvonalat. A magyar kormány delegációját vezető Szijjártó Péter, a magyar–kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos elmondta: megállapodtak abban, hogy a jelenlegi vasútvonal helyett egy kétvágányú pálya épül, melyen a vonatok a 350 kilométeres távolságot mintegy három és fél óra alatt tehetik majd meg.

A kormánybiztos szerint a magyar kormány a teherforgalom jelentős bővülésére számít, tekintettel arra, hogy a kínaiak ezen a vonalon juttatnák Nyugat-Európába a görögországi kikötőkbe érkező kínai árukat.

 

 

Megállapodás született arról is, hogy az előzetes megvalósíthatósági terv június végére készül el, mely tartalmazni fogja a hozzávetőleg hárommilliárd dolláros beruházáshoz nyújtandó kínai hitel feltételeire vonatkozó javaslatokat. Szijjártó Péter az ülésen kezdeményezte, hogy háromoldalú kormányközi megállapodás rögzítse a beruházás részleteit.

A kormánybiztos a nap folyamán megbeszélést folytatott Vang Csao kínai külügyminiszter-helyettessel. A találkozón megállapodás született a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok 65. évfordulójának közös megünnepléséről. Egyetértés volt abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok minden eddiginél jobban alakulnak, melynek bizonyítéka, hogy a kereskedelmi forgalom tíz év alatt hatszorosára növekedett (7,2 milliárd dollár). A magyar export tavaly megdöntötte minden idők rekordját, tízszázalékos növekedéssel elérte a kétmilliárd dollárt. Szijjártó Péter világossá tette: „Magyarország továbbra is vezető szerepet kíván játszani a Kína–Kelet-Közép-Európa együttműködés fejlesztésében, ezért is hoztuk létre az együttműködés első regionális központját Budapesten”.

A kormánybiztos találkozott a Bank of China vezetőivel, akik elmondták, hogy mindenben egyetértésre jutottak a Magyar Nemzeti Bankkal, így hamarosan létrehozzák közép-európai regionális központjukat Budapesten, melynek nagy szerepet szánnak a kínai fizetőeszköz világkereskedelembeli elterjesztésében.

Szijjártó Péter megbeszélést folytatott a Kínai Légügyi Hatóság vezetőivel is a két ország közötti közvetlen légi járat helyreállításáról. A Magyarországra látogató kínai turisták száma megduplázódott az elmúlt négy évben és meghaladta a 75 ezret. Ezért egyeztetések indulnak a kínai légitársaságokkal a Budapest–Peking légi járat újraindításának feltételeiről.

A kormánybiztos előadást tartott az érdeklődő kínai befektetők előtt és világossá tette, hogy a kormány gazdaságpolitikai intézkedéseinek köszönhetően Magyarország a kínai vállalatok európai működésének regionális központja lehet. Kínai cégek immár hárommilliárd eurót fektettek be Magyarországon, mely a közeljövőben tovább növekedhet, hiszen a kormánybiztos a nap folyamán a Wanhua elnökével további magyarországi beruházásokról egyeztetett, melyek nyomán a BorsodChem tovább erősítheti vezető pozícióját az európai vegyipar területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.