Totális bukás fenyegeti a lengyel miniszterelnököt

Donald Tusk aggódhat, mivel közeli munkatársairól is kompromittáló hangfelvételek kerülhetnek elő.

KA
2014. 06. 19. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Merénylet az állam ellen” – így minősítette címlapján a Wprost hírmagazin a kínos közéleti botrányt. Donald Tusk miniszterelnök első állásfoglalásában hasonló véleményének adott hangot: „Ez az első kísérlet 1989 óta, hogy illegális módszerekkel megbuktassák a kormányt.”

Meneszteni kell Bartlomiej Sienkiewicz belügyminisztert a lehallgatási botrányban játszott szerepe miatt – jelentette ki csütörtökön Janusz Piechocinski lengyel miniszterelnök-helyettes, jelezve, hogy akár már a hétvégén is tárgyalhat az előre hozott választások lehetőségéről a miniszterelnökkel. Piechocinski – aki egyben a kormánykoalíció kisebbik erejének, a Lengyel Parasztpártnak (PSL) az elnöke – úgy nyilatkozott a PAP hírügynökségnek, hogy Donald Tusk kormányfő kockázatos döntést hozott, amikor a helyén hagyta a belügyi tárca vezetőjét. Ezt a döntést Piechocinski szerint „utólag korrigálni kell”.

 

A PSL elnöke azt is jelezte: az előre hozott választások ügyében akár már a hétvégén is tárgyalhat a kormányfővel, „amennyiben új szempontok merülnek fel”. A következő választásra a hivatalos menetrend szerint a jövő év végén kerülne sor Lengyelországban. Választást előre hozni akkor lehet, ha azt a parlament kétharmados többséggel megszavazza.



A Wprost hétfőn 12 oldalon keresztül ismertette a 2013 júliusában és 2014 februárjában egy népszerű varsói vendéglátóhelyen lehallgatott beszélgetéseket. Marek Belka, a Lengyel Nemzeti Bank elnöke, volt miniszterelnök és Bartlomiej Sienkiewicz belügyminiszter vaskos trágárságokkal tarkított beszélgetése során a jegybank elnöke hajlandónak mutatkozott pénzkibocsátásra a költségvetési hiány enyhítése érdekében, amiért cserébe az akkoriban a pénzügyminiszteri tisztséget betöltő Jacek Rostowski leváltását követelte. Ez négy hónappal később meg is történt.

Belka a jegybanktörvény módosítását is javasolta, amely szerint a jegybank elnöke nem a pénzügyminiszternek, hanem közvetlenül a miniszterelnöknek tartozna felelősséggel. Ráadásul a lengyel kormány éppen keddi ülésén foglalkozott a jegybanktörvény módosításának javaslatával, bár Tusk azt állította, hogy ennek alapelveit még az inkriminált beszélgetés előtt lefektették.

A másik beszélgetésen az azóta leváltott Slawomir Nowak közlekedési miniszter Andrzej Parafinowicznál, az állami pénzügyi felügyeletért felelős pénzügyminiszter-helyettesnél a felesége elleni adóvizsgálat beszüntetését szerette volna elérni. Tusk hétfői sajtóértekezletén azt mondta, hogy a belügyminiszter nem az ő megbízásából beszélt a jegybankelnökkel, bár utólag tájékoztatta őt a beszélgetés tartalmáról.

Mindez súlyos kérdéseket vet fel a kormányfő felelősségével, a jegybankelnök függetlenségével és az állambiztonsággal kapcsolatban is, minthogy a belbiztonsági szolgálat (ABW) képtelen volt elejét venni a lehallgatásoknak, szerdán pedig nevetségessé tette magát, amikor sikertelenül próbálta lefoglalni a Wprost főszerkesztőjének laptopját az azon található hangfelvételekkel. Ráadásul ezzel az akcióval magára haragította a médiát: több tucat jobb- és baloldali újságíró csütörtökön nyilatkozatban állt ki a Wprost mellett, és elítélte a hatóságokat, amiért „1989 óta először használták fel nyíltan a titkosszolgálatot a média ellen”.

A jobboldali ellenzék a botrány kipattanása után azonnal követelte a belügyminiszter, az egész kormány és a jegybankelnök lemondását. Jaroslaw Kaczynski, a fő ellenzéki erő, a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) elnöke levélben szólította fel Bronislaw Komorowski államfőt, hogy „teljesítse kötelességét, és követelje a kormány lemondását”. Kaczynski lépése érthető, hiszen friss közvélemény-kutatások szerint a PiS támogatottsága a botrány nyomán 32 százalékra nőtt, míg a kormánypárté, a Polgári Platformé (PO) 25 százalékra csökkent.

Belka elnézést kért ugyan az általa használt kifejezések miatt, de leszögezte: nem áll szándékában lemondani. A miniszterelnök kiállt a támadások célkeresztjébe került belügyminiszter mellett, és világossá tette, hogy maga sem szándékozik lemondani. Mindamellett csütörtökön úgy nyilatkozott, előfordulhat, hogy „az egyetlen megoldás az előre hozott választás lesz, ha a bizalmi válság túlságosan mélynek bizonyul”.

Leszek Balcerowicz volt pénzügyminiszter, Belka elődje a jegybankelnöki tisztségben szintén lemondásra szólította fel utódját, és bírálta a belügyminisztert is, amiért ragaszkodik bársonyszékéhez. A belügyminiszter időközben úgy nyilatkozott, hogy „nem lát politikai jövőt maga előtt”, de távozása előtt szeretne hozzájárulni a botrány körülményeinek felderítéséhez.

Hírek szerint a Wprost birtokában további hangfelvételek vannak, mások között Tusk helyettese, Elzbieta Bienkowska infrastrukturális és fejlesztési miniszter, illetve Pawel Gras volt kormányszóvivő, a PO főtitkára részvételével. És bár Tusk felszólította a hetilapot az összes felvett magánbeszélgetés nyilvánosságra hozatalára, „mert különben a kormány zsarolható marad”, a miniszterelnök szorult helyzetben találhatja magát, ha legszorosabb bizalmasairól is kompromittáló információk kerülnek nyilvánosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.