Megérkeztek az áldozatokat szállító repülőgépek

Vélhetően sok holttest még mindig a tragédia helyszínén van.

SZN
2014. 07. 23. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A holland és az ausztrál légierő két C–130 típusú szállítógépe fedélzetén negyven koporsóval délután négy óra körül szállt le Eindhovenben, ahol a királyi pár, Mark Rutte miniszterelnök és a tragédia áldozatainak több száz családtagja várt érkezésükre. Országszerte egyperces néma csenddel emlékeztek az áldozatokra, ezt követően katonák emelték le a gépekről és tették halottaskocsikba a koporsókat.

A gépek a kelet-ukrajnai Harkivból szálltak fel, ahova kedden szállították el a múlt csütörtöki katasztrófában elhunytak holttestét a baleset helyszínéről. A holttesteket Amszterdamban fogják azonosítani.

A holland kormányfő szerdára nemzeti gyászt rendelt el a katasztrófa miatt, amelyben 193 holland állampolgár vesztette életét. Mark Rutte rendelete értelmében az összes állami és önkormányzati hivatal, valamint diplomáciai és kereskedelmi képviselet épületén félárbocra eresztették a nemzeti zászlót. Az amszterdami repülőtéren az áldozatokra emlékezve minden tevékenységet két percre felfüggesztettek 16 órától. Sem a földi kiszolgálás nem üzemelt két percen keresztül, sem fel- és leszállások nem voltak a schipoli légikikötőben. Erről az érintetteket hivatalos üzenetben (notamban) értesítették a repülőtér üzemeltetői. Hollandiában utoljára 1962-ben, az 1890 és 1948 között uralkodó Vilhelmina királynő halálakor rendeltek el nemzeti gyásznapot.

Tony Abbott ausztrál kormányfő szerdán nagyon valószínűnek nevezte, hogy továbbra is sok holttest van még a katasztrófa helyszínén. Szavai szerint a tetemek a szabadban hevernek, ki vannak téve a nyári forróságnak és az állatoknak. Abbott emiatt mélységes aggodalmának adott hangot, s úgy vélekedett, az áldozatok maradványainak felkutatását eddig nem szakszerűen irányították.

Oroszországból érkezhetett eredetileg az a Buk légvédelmi rakéta, amellyel feltételezés szerint a maláj utasszállítót lelőtték – közölte szerda este az oroszbarát szeparatisták egyik parancsnoka a Reuters brit hírügynökség jelentése szerint. A parancsnok szerint nem kizárt, hogy a szóban forgó rakétarendszert már vissza is küldték, hogy eltüntessék a bizonyítékokat.

Az ukrán kormány korábban azt állította, bizonyítékai vannak arra vonatkozóan, hogy közvetlenül Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter irányítja a kelet-ukrajnai szakadárok ellátását fegyverekkel, s egyben ő irányítja a különböző szakadár fegyveres alakulatok tevékenységét is. Ezt Anton Herascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója szerdai kijevi sajtótájékoztatóján állította.

Az amerikai hírszerzés szerint a gépet az ukrán hadsereggel három hónapja harcoló kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok lőtték le, feltehetően tévedésből. A hírszerzés névtelenül nyilatkozó illetékesei helyi idő szerint kedden tájékoztatták erről Washingtonban a sajtó képviselőit. „A legkézenfekvőbb magyarázat az, hogy tévedésből történt, és a rakétát rosszul kiképzett emberek indították” – mondta a hírszerzés egyik illetékese. A hírszerzésnek nincs bizonyítéka arra, hogy az orosz kormánynak közvetlenül köze lett volna a tragédiához, de azt mondták, hogy Moszkva a szakadárok felfegyverzésével maga teremtette meg a feltételeket a gép megsemmisítéséhez.

Angela Merkel német kancellár szerdán újabb gazdasági szankciók bevezetését sürgette Oroszország ellen, mert a legutóbbi moszkvai megnyilatkozások sem utalnak arra, hogy az orosz vezetés segítené a tragédiája okainak feltárását és az ukrán válság békés rendezését.

Hivatalos ukrán tájékoztatás szerint feltehetőleg orosz területről indított rakétával oroszbarát szakadárok lelőttek szerdán két Szu–25-ös ukrán csatarepülőt Kelet-Ukrajnában. A szakadárok megtalálták az egyik pilóta ejtőernyőjét. A „terrorellenes művelet” sajtóközpontja Facebook-oldalán azt közölte, hogy a szeparatisták légvédelmi rakétákkal lőtték le a két gépet a Doneck megyei Dmitrivka település térségében.

A szakadárok az ukrán légierő négy repülőből álló kötelékét támadták meg. A harci gépeket – amelyek az államhatárt védő szárazföldi erőknek nyújtanak légi támogatást – feladatuk sikeres végrehajtása után érte a támadás. Két Szuhoj lezuhant, a pilóták a sajtóközpont közleménye szerint katapultáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.