A népszavazással Skócia NATO-tagsága is veszélybe kerül

Skóciának újból NATO-tagságért kellene folyamodnia, ha a szeptemberi függetlenségi népszavazáson az elszakadás mellett dönt.

KG
2014. 08. 19. 21:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anders Fogh Rasmussen a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap online kiadásában megjelent interjúban hangsúlyozta: nem akar beavatkozni a referendum előtti kampányba, de „eljárási kérdésekről és tényekről” adhat felvilágosítást. A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a NATO-tagságra törekvő országoknak egyes esetekben „sok-sok évig” várniuk kellett, mielőtt csatlakozhattak a szövetséghez – tette hozzá.

Ha Skócia a függetlenség mellett dönt, akkor új, független államként kellene tagságért folyamodnia a NATO-hoz, és felvételéről a tagországoknak egyhangúlag, konszenzussal kellene dönteniük – mondta a főtitkár. Hozzátette: bármelyik NATO-tagállam szabhat olyan feltételeket, amelyek megakadályozhatják egy jelentkező ország felvételét.

A Bank of Englandnek megvannak a „készenléti tervei” a skóciai függetlenségről kiírt jövő havi népszavazás bármiféle kimenetelére – mondta a brit jegybank kormányzója.

A skót kormány szeptember 18-ára írta ki a népszavazást arról, hogy Skócia elszakadjon-e a 307 éves brit uniótól. A közvélemény-kutatások rendre azt mutatják, hogy a függetlenséget ellenzők többségben vannak; a legutóbbi felmérés alapján jelenleg a skót választók 54 százaléka szavazna az elszakadás ellen.

A brit kormányt és a hadvezetést azonban ennek ellenére komoly aggodalommal tölti el referendum, különös tekintettel arra, hogy a brit királyi haditengerészet több támaszpontot és hadiipari üzemet működtet Skóciában, és a légierőnek is vannak ott támaszpontjai.

Az önálló brit nukleáris csapásmérő erőt hordozó Trident tengeralattjáró-flotta támaszpontja is Skóciában van. A skót kormány mindazonáltal már korábban bejelentette, hogy ha Skócia függetlenné válik, területén és felségvizein nem tárolhatók nukleáris fegyverek, így az elszakadást pártolók győzelme esetén a Trident-flottát elvileg át kellene telepíteni Angliába.

A NATO-főtitkár keddi nyilatkozata előtt az Európai Unió is egyértelműen jelezte, hogy Skóciának – ha függetlenné válik – ismét felvételért kellene folyamodnia az unióhoz.

Az Európai Bizottság leköszönő elnöke, José Manuel Barroso a BBC televíziónak nyilatkozva nemrégiben kijelentette: ha egy olyan új ország, amelyik egy jelenlegi EU-tagállamból vált ki, önállóan csatlakozni kíván az EU-hoz, akkor új csatlakozási kérelmet kell benyújtania, és ezt az összes többi tagállamnak egyhangúlag jóvá kell hagynia. „Roppant nehéz lenne elérni, sőt lehetetlennek is bizonyulhat” az egyhangú jóváhagyás elérése ilyen esetben – fogalmazott nagy feltűnést keltő és skót kormánypárti politikusok által élesen bírált nyilatkozatában az EU-bizottság elnöke.

A harmadik rendkívüli horderejű – és megválaszolatlan – kérdés az, hogy Skócia mivel fog fizetni függetlenné válása esetén. A skót kormány megtartaná a fontot, valutaunióra lépve az Egyesült Királyság fennmaradó részével, ám London ettől több hivatalos nyilatkozatban is mereven elzárkózott.

Alex Salmond skót miniszterelnök a minap a BBC-nek azt mondta: Skócia valutaunió nélkül is használhatná „átmeneti megoldásként” a fontot, arra azonban továbbra sem adott választ, hogy később az ország milyen valutára térne át.

Megismételte ugyanakkor azt a korábban is hangoztatott fenyegetését, hogy ha London nem egyezik bele a hivatalos fontunióba, Skócia nem vállalja át a brit államadósságból rá jutó részt. Pénzügyi elemzők mindazonáltal már többször is felhívták a figyelmet arra, hogy ebben az esetben Skóciát a hitelminősítők akár államcsődben lévőnek is nyilváníthatják a függetlenség első napján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.