Az államfő Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélésén elmondta, hogy felvette ez ügyben a kapcsolatot a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának elnökével, Peter Mauerrel és más nemzetközi partnerekkel. „Készek vagyunk elfogadni a humanitárius segítséget, de csak akkor, ha nemzetközi misszió lesz, mindenféle katonai kíséret nélkül, és ha az ukrán határőrség által ellenőrzött átkelőhelyeken halad át” – mondta.
A humanitárius küldetést Oroszország javasolta az ENSZ BT pénteki ülésén, de Ukrajna elutasította a kezdeményezést, mert arra gyanakodott, hogy az orosz erők a humanitárius segélynyújtás ürügyén benyomulhatnak a keleti országrészbe.
Szombat este Barack Obama egy kelet-ukrajnai humanitárius misszióról egyeztetett Angela Merkellel. Az amerikai elnök és a német kancellár mellett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is megbeszélést folytatott amerikai kollégájával, John Kerryvel. Lavrov ismét sürgette, hogy nemzetközi keretek között létesítsenek humanitárius missziót a térségben.
Szombati közlés szerint kész a tűzszünetre a kelet-ukrajnai szakadárok önhatalmúlag kikiáltott „Donyecki Népköztársasága”. Ezt a „kormányfői” posztot a hét közepe óta betöltő Alekszandr Zaharcsenko jelentette ki, nem sokkal azután, hogy hírügynökségi jelentések szerint az ukrán hadsereg elfoglalt egy kulcsfontosságú települést Kelet-Ukrajnában.
Kijev főterén a köztisztasági dolgozók és önkéntesek szombaton elbontották a barikádokat. Kora délután bekerítették az oroszbarát erőket Doneck városánál, míg az orosz hatóságok vádemelés nélkül szabadon engedték azt az öt ukrán katonát, akiket előző nap Kelet-Ukrajnában elkövetett háborús bűnökkel gyanúsítottak meg. Kijev kelet-ukrajnai orosz inváziótól tart.