Ukrán ostrom alatt a felkelők egyik utolsó végvára

A város egy részét már elfoglalták, folytatják a „felszabadítást”; eközben Lavrov közölte: megegyeztek az orosz segélyszállítmány ügyében.

VZ
2014. 08. 18. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Andrij Liszenko megerősítette, hogy visszafoglaltak a szeparatistáktól egy kerületi rendőrkapitányságot. Szavai szerint az ukrán hadsereg szinte teljesen körbevette a várost, és megkezdte a megyeszékhely „felszabadításának” műveletét. Luhanszkban már több mint két hete szünet nélkül folynak a tűzharcok. A város nagy részében nincs áram, vezetékes víz, nem érkeznek gyógyszerek, és akadozik az élelmiszerellátás is. A szóvivő közölte, hogy az elmúlt 24 órában a terrorellenes hadművelet övezetében kilenc ukrán katona vesztette életét, és húsz sebesült meg.

Liszenko tájékoztatása alapján előző éjjel az ukrán határőröknek sikerült megakadályozniuk, hogy szakadárok egy csoportja megszerezze és bevigye az országba az orosz segélyszállítmány egy részét. Közölte, hogy előző nap 16 sátorponyvás, fehér színű Kamaz teherautó, egy tartálykocsi és egy autóbusz érkezett a határátkelőhöz, és az orosz oldalon lévő parkolóban álltak meg. „Ezt követően az orosz határőrök szeme láttára ukrán területről odahajtott nyolc gépkocsival és három autóbusszal egy csoport szakadár. Az ukrán határőrök védőállást vettek fel. Az orosz határőrökkel folytatott tárgyalás után a szeparatisták visszatértek ukrán területre” – tette hozzá a szóvivő.

Közölte, hogy mivel a kelet-ukrajnai szakadárok még nem szavatolták az orosz segélykonvoj biztonságát a Nemzetközi Vöröskeresztnek, így nem kezdődhetett el a szállítmány átvizsgálása és vámkezelése. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) vállalta a mintegy 260-280 kamionban szállított segély célba juttatását, de azzal a feltétellel, hogy a harcokban szemben álló minkét fél, vagyis az ukrán fegyveres erők és a szeparatisták is garantálják: nem éri támadás út közben a szállítmányt.

Dmitro Timcsuk, a kelet-ukrajnai harcokat figyelemmel kísérő katonai szakértő közben azt jelentette, hogy az ukrán hadsereg teljesen körbezárta a Doneck megyei Horlivka városát. Helybeliek beszámolójára hivatkozva ukrán médiajelentésekben arról adtak hírt, hogy ukrán harckocsik benyomultak a Luhanszk városa közelében lévő Sztancija Luhanszka településre. A tanácsháza tetején megjelent az ukrán nemzeti zászló. Közben viszont a közeli hegyen megbúvó szakadárok tüzet nyitottak az ukrán katonákra. A tűzharcban kigyulladt egy óvoda a faluháza mellett, valamint több lakóház is a település központjában.

Szergej Lavrov azt mondta: valamennyi kérdést lezártak, és Ukrajna megállapodást kötött a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával (ICRC) a konvoj sorsáról. Részleteket nem közölt, így nem ismert, hogy nyitnak-e a segélyszállító teherautóknak biztonsági folyosót, ahol tűzszünet volna érvényben. Lavrov csupán annyit jegyzett meg, hogy a segítség rövidesen megérkezik oda, „ahol szükség van rá”.

Az orosz külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy Ukrajna keleti részét „humanitárius katasztrófa” sújtja, a lakosság szenved az előrenyomuló ukrán hadsereg támadásaitól, ezért fegyvernyugvásra van szükség, amiről azonban – állította – az ukrán fél hozzáállása miatt nem sikerült megállapodni a berlini egyeztetésen.

Oroszország „feltétel nélküli fegyvernyugvást szorgalmaz, de az ukránok sajnos továbbra is feltételeket támasztanak” – mondta. Hozzátette: nem lehet kizárni, hogy egy következő találkozón létrejön a megállapodás, addig azonban, amíg az ukránok katonai erővel akarják megoldani a konfliktust, nincs értelme a tárgyalásnak.

Az orosz külügyminiszter visszautasította a kijevi vezetők állítását, hogy Moszkva jogsértő módon haditechnikát szállít ukrán területre. Az a kijevi állítás pedig „a fantázia szüleménye”, hogy az ukrán hadsereg megsemmisített egy Ukrajnába behatoló orosz harcjárműoszlopot – emelte ki.

Az viszont igaz – tette hozzá Lavrov –, hogy csapatokat vontak össze az ukrán határ térségében, de erre nagy szükség van, hiszen „nem lehetünk eléggé óvatosak, ha határainktól néhány kilométerre háborút folytatnak tüzérség, légierő és talán ballisztikus rakéták bevetésével”.

A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok rakéta-sorozatvetőből kilőtt lövedékkel eltaláltak hétfőn egy járműoszlopot, amely menekülőket szállított a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében – közölte egy ukrán katonai szóvivő. A szakadárok egyik vezetője tagadta mindezt.

„Aknavetőkkel és Grad rakéta-sorozatvetővel lőttek rá a szakadárok Hrjascsuvate és Novoszvitlivka településekről azokra a menekültekre, akiket onnan szállítottunk el az ott folyó heves harcok miatt. Sokan meghaltak, bennégtek a járművekben, mert nem volt idejük kimenekülni” – mondta Anatolij Prosin, a „terrorellenes” erőkhöz tartozó Pivnyics (Észak) nevű katonai alakulat parancsnokságának szóvivője az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportálnak.

Az áldozatok pontos számát egyelőre nem tudta megmondani. Egy oroszbarát hírportál azt írta, hogy a szakadárok és az ukrán hadsereg nehézfegyverekkel hevesen lőtte egymást abban a térségben, ahol a járműoszlop haladt. Andrij Purgin, a donecki szakadárok „népköztársaságának miniszterelnök-helyettese” tagadta, hogy a szeparatisták lőttek volna rá a konvojra. Azt állította, hogy az ottani szakadároknak nincs is Grad rakéta-sorozatvetőjük.

Német kezdeményezésre Berlinben vasárnap este kezdett tárgyalást Frank-Walter Steinmeier német, Pavlo Klimkin ukrán, Laurent Fabius francia külügyminiszter és Szergej Lavrov. A kezdeményezés célja az volt, hogy újraindítsák az ukrán válság békés, politikai rendezésének folyamatát.

A megbeszélés hétfő hajnalban ért véget. „Nehéz tárgyalásokat folytattunk, úgy gondolom azonban, hogy egyes kérdésekben előrelépés történt” – értékelte a találkozót Frank-Walter Steinmeier. Hozzátette: a tárgyalásokon a harcok leállításáról és a polgári lakosság humanitárius megsegítéséről volt szó, a következő lépésként pedig a külügyminiszterek tájékoztatják a berlini megbeszélésekről országuk vezetőit, és hétfőn vagy kedden eldől, hogyan folytatják a párbeszédet.

Oroszország az előző kedden indított Moszkva környékéről Ukrajna felé egy 280 teherautóból álló konvojt, amely pénteken érkezett a határhoz.

Angela Merkel német kancellár meghívást kapott szombatra Kijevbe az ukrajnai válság megoldásáról szóló politikai tárgyalásokra, és gondolkodik azon, hogy elfogadja-e ezt – közölte hétfőn a német kormány egyik szóvivője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.