Határőrség: orosz katonai konvoj Ukrajnában

Orosz harckocsikat is látnak az ukránok.

MNO
2014. 09. 11. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a menetoszlopban húsz, lőszerekkel megrakott Ural típusú teherautó, valamint további nyolc, katonákat szállító jármű haladt, valamint négy katonai autó, öt üzemanyag-szállító és egy felderítő járőr harcjármű. A határőrség tájékoztatása szerint további tíz orosz harckocsit észleltek a Doneck megye déli részén, az Azovi-tenger partján fekvő novoazovszki határátkelő felől a Mariupol felé vezető úton, a mintegy félmillió lakosú, stratégiai fontosságú kikötővárostól mindössze 20 kilométerre lévő Bezimenne település irányába haladni.

Ezenkívül a Mariupoltól északra fekvő Amvroszijivka várostól keletre, az orosz határhoz közel fekvő Bilojarivka településen 400 haditechnikai eszközt észleltek. Ezek közül mintegy 76 orosz zászló alatt Amvroszijivkán keresztül megindult Délre, az Azovi-tenger partvidékének irányába. A kelet-ukrajnai harci helyzetet bemutató legfrissebb, csütörtökön közzétett térkép tanúsága szerint szeparatista ellenőrzés alá került az orosz-ukrán határszakasz Luhanszk környékétől egészen délig, az Azovi-tenger partjáig. Elfoglalták azt a dél-donyecki határszakaszt és a mellette lévő széles területsávot, amelyet eddig az ukrán fegyveres erők tartottak ellenőrzésük alatt.

A szeparatisták területe így jelenleg egészen Novoazovszktól és környékétől északi irányba Donyeck városán keresztül Pervomajszkig, illetve Luhanszkig terjed. A szakadárok elfoglalták azt a folyosót is, amelyet a Kijev által terrorellenesnek nevezett erők nyitottak Torez és Sahtarszk települések között, és amivel elvágták egymástól a donyecki és a luhanszki szeparatista egységeket. Így most a szeparatista erők egybefüggő területsávot uralnak az orosz határ mentén végig Donyeck megyében, valamint Luhanszk megye déli részén. Az ukrán határőrség közleményében beszámolt arról is, hogy Ukrajnát néhány Kamaz, hat Ural teherautó, három katonai terepjáró és két üzemanyag-szállító jármű hagyta el Oroszország irányába.

Pilóta nélküli repülőgépekkel fogja megfigyelni az orosz-ukrán határt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) – jelentette be csütörtökön a lett fővárosban Didier Burkhalter, a szervezet soros elnöke. „Továbbra is segíteni szeretnénk a válság megoldását (...) Megpróbálunk gyorsan drónokat beszerezni az Oroszország és Ukrajna közötti határ megfigyelésére” – mondta a svájci külügyminiszter, miután tárgyalt Andris Berzins lett elnökkel. Burkhalter, aki már hétfőn is az EBESZ ukrajnai megfigyelő missziójának kibővítésére szólította fel a tagállamokat, ismét a politikai folyamat és a nemzeti párbeszéd fontosságát hangsúlyozta annak érdekében, hogy „igazi jövőt építsenek Ukrajna számára”.

Csütörtök délután Vlagyimir Putyin a harckészültség váratlan ellenőrzését rendelte el a Bajkálon túli térséget és az orosz Távol-Keletet magába foglaló Keleti Katonai Körzetben (VVK). Mindezt Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter jelentette be, aki egyúttal rendkívüli hadgyakorlatot rendelt el a térségben.

Petro Porosenko ukrán államfő augusztus végén közölte, hogy orosz csapatok tartózkodnak Ukrajnában, erre hivatkozva Kijev az EU katonai segítségét kérte. Több tekintélyes orosz politikus cáfolta az ukrán elnök kijelentéseit, amelyekkel Kijev szakértők szerint csak a Nyugatra akar nyomást gyakorolni.

Erre reagálva Vlagyimir Putyin egy tévéinterjúban tárgyalásokat sürgetett a szakadárok és a kijevi kormány között a délkelet-ukrajnai társadalom politikai szerveződéséről és államiságáról, egy szóvivője azonban leszögezte, hogy az orosz elnök nem úgy értette, hogy az országrész kiválna Ukrajnából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.