Iszlám Állam: az ország, mely nem is létezik

Az al-Kaida kitaszította őket, a fél világ bombázza állásaikat, a muszlim vallási vezetők sorra ítélik el brutalitásukat. Hivatalos határaik nincsenek, és semmi közük az iszlámhoz.

Gabay Balázs
2014. 10. 15. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Iszlám Állam, korábbi nevén Iraki és Levantei Iszlám Állam júniusban kiáltotta ki a kalifátust, kalifának Abu Bakr al-Bagdadit választották. A szervezet eredeti célja az volt, hogy Irak szunnita többségű területein hozzon létre önálló államot, de miután szélsőséges harcosai Szíriában is bekapcsolódtak a Bassár el-Aszad-féle rezsim elleni küzdelembe, az új államot már nem csak egy ország területén kívánják létrehozni. A terrorszervezetként számon tartott Iszlám Állam Jordániát, Izraelt, Palesztinát is beolvasztaná a hatalmas kalifátusba, ami a környező országok világi és egyházi vezetőinek sem nyerte el a tetszését. Nemrégiben még egy olyan térkép is napvilágot látott, melyen az Iszlám Állam észak- és közép-afrikai, dél- és közép-európai, valamint balkáni országokra is kiterjesztené befolyását.

A szervezet az év elején komoly fegyveres összecsapásokat követően szakított legfőbb szövetségesével, az Al-Kaidával, így most már tényleg csak a szíriai és iraki szunnita törzsek támogatására számíthat. Pénzügyileg jól áll: emberkereskedelemből, nyugati túszok eladásából, és az elfoglalt olajmezőkből több tízmillió dolláros bevételre tesz szert havonta. Eközben folyamatosan mészárolja le Irak és Szíria nem szunnita vallású lakosságát, százezrek menekülnek a szomszédos országokba a brutalitás elől.

Nemzetközi jogilag enyhén szólva megkérdőjelezhető az Iszlám Állam léte, ugyanis egyetlen ország kormánya sem ismerte el hivatalosan a kalifátus létét, ez pedig alapfeltétel volna. A Szíria déli és Irak északi részét ellenőrzése alatt tartó szervezet ellen e két ország kormánya heves harcokat folytat, s az utóbbi hetekben sorra csatlakoztak az amerikaiak, a britek, az ausztrálok, a belgák, a hollandok, a kanadaiak és a franciák. A felsorolt államok napi szinten mérnek légicsapásokat az Iszlám Állam csapataira vagy támogatják más módon katonailag a támadásokat. Az egymilliós török hadsereg eközben ugrásra készen várakozik a szíriai határon, és ha parancsot kap, megindul kelet felé. Az iráni szárazföldi erők parancsnoka is kijelentette: ha a terrorszervezet harcosai megközelítik a határt, azonnal támadnak.

A radikális, leginkább az ultraortodox szalafita ideológiához közel álló, de vallási tekintetben gyakorlatilag behatárolhatatlan Iszlám Államot nem csak a világi vezetők, de a muszlim egyházfők is elítélik. Az emberek megkínzását, megcsonkítását, lefejezését, a nők rabszolgaként tartását, megerőszakolását az iszlám elutasítja, így nem is meglepő, hogy augusztus végén például a brit muszlim közösség imámjai fatvában (iszlám vallásjogi döntés) ítélték el – gyakorlatilag eretneknek nyilvánították – azokat a briteket, akik csatlakoznak az Iszlám Államhoz. A Muzulmán Vallás Francia Tanácsának (CFCM) elnöke az Algériában szeptember végén lefejezett francia túsz halálával kapcsolatban úgy fogalmazott: „mi, franciaországi muzulmánok, megálljt mondunk a barbarizmusra”. Dalil Boubakeur az egész, majd 6 milliós franciaországbeli muzulmán közösség nevében szólt, míg a rémtettet követően több francia nagyvárosban is megemlékezések voltak.

Sauki Ibráhím Allám főmufti, a legfőbb egyiptomi vallási vezető nyár végén romlott, szélsőséges, az iszlám vallásnak kárt okozó csoportnak nevezte az Iszlám Államot. „Egy ilyen szélsőséges és véres csoport veszélyt jelent az iszlámra és a muszlimokra, besározza a vallás tekintélyét.” Ali Hamenei ajatollah, Irán első számú vallási vezetője hasonló véleményen van, és ezért szeptember elején – korábbi állásfoglalását felülbírálva – áldását adta az iraki kormány, a kurdok és az amerikai csapatok segítésére iráni részről.

Nyár vége óta Németország több városában – Hamburg, Celle, Hannover – utcára vonultak a kurdok szíriai rokonaik, barátaik és a nyugati szárazföldi beavatkozás mellett tiltakozva. A rendőrséggel többször is összecsaptak. Ugyanez történt Ausztriában és Törökországban is, itt még a fővárosban is akcióztak a demonstrálók, számos halálos áldozata is volt az incidensnek. Hasonló tüntetésekre Európa több nagyvárosában sor került, például Párizsban is. A kurdok egyébként még Budapesten is utcára vonultak néhány tucatnyian.

 

Az arab tavasz óta ezrével tódulnak az európai országokból Szíriába és Irakba a muzulmán szélsőségesek. Nagy-Britannia, Franciaország az elsődleges bázis, de az északi országok bevándorlói is gazdag utánpótlást biztosítanak. Kelet-Európában az 1,8 milliós koszovói albán közösségben és a bosnyákok között szintén táptalajra lelnek a radikális gondolatok, a helyi hírszerzés és a CIA jelentései szerint több százan csatlakoztak eddig az IÁ-hoz. Albániából, Macedóniából és Montenegróból szintén toborozottak vagy 200 embert idén őszig.

A kontinens retteg attól, hogy a Szíriában, Irakban harcoló radikális polgárai egyszer vissza akarnak térni, ezért teljes az ideológiai egység az Iszlám Állammal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.