A két feltételezett tettes, Chérif és Said Kouachi a reggeli órákban barikádozta el magát a Párizstól északkeletre fekvő Dammartin-en-Goele településen, egy nyomdaipari épületben, miután nyomukra bukkantak az utánuk másfél napja nagy erőkkel kutató hatóságok. A merénylők kézre kerítésére több tízezer rendőr, csendőr és katona részvételével hajtóvadászat indult a 12 halálos áldozatot követelő szerdai terrorcselekményük után.
Üldözésük csütörtökön kezdődött, amikor kiraboltak egy vidéki benzinkutat. A rendőrök pénteken Dammartin-en-Goele-ben értek a szökésben lévők nyomába. Itt fél órán át tartó tűzpárbaj alakult ki közöttük, majd a gyanúsítottak bemenekültek a nyomdába, ahol egyes jelentések szerint egy túszt is ejtettek. Az épületet a biztonsági erők körülvették, a környékbeli közlekedési útvonalakat lezárták, a település egy részét kiürítették. A hatóságok tárgyalást kezdeményeztek, de a Kouachi fivérek közölték, hogy mártírként akarnak meghalni.
Francia sajtóértesülések szerint lehetséges, hogy a terroristák nem is tudtak arról, hogy túszuk van. A BFM-TV televízió szerint az illető elrejtőzött egy dobozban a nyomdaépületben, és fontos információkat adott a biztonsági erőknek.
Nem ért véget a terrorfenyegetettség Franciaországban – mondta péntek este Francois Hollande francia államfő.
„Franciaország, még ha tisztában is van azzal, hogy szembenézett (a fenyegetettséggel), még ha tudja is, hogy bátorságra és bravúrokra képes férfiakból és nőkből álló biztonsági erőkkel rendelkezik, nem szabadult meg végleg a fenyegetettségtől, amelynek céltáblája. Óvatosságra, egységre és mobilizációra kérem önöket” – mondta a köztársasági elnök a France 2 francia közszolgálati televízió által élőben közvetített rövid beszédében. Franciaország fenyegetettségét a nemzet olyan tragédiájának nevezte az államfő, amellyel „kötelességünk szembenézni”.
Hollande „undorító antiszemita tettnek” minősítette a délutáni párizsi túszejtést egy kóser élelmiszerboltban, és megerősítette, hogy az akcióban négy túsz vesztette életét. „Azoknak, akik elkövették ezeket a terrorcselekményeket, ezeknek az őrülteknek, ezeknek a fanatikusoknak semmi közük a muzulmán valláshoz” – hangsúlyozta az államfő.
A köztársasági elnök üdvözölte a délutáni túszmentő akciókban részt vett csendőrök és rendőrök „bátorságát, bravúrosságát és hatékonyságát”. „Büszke vagyok rájuk” – tette hozzá.
Hollande úgy vélte, hogy Franciaországnak „nemcsak az erővel, hanem a szolidaritással is választ kell adnia ezekre a támadásokra”.
„Szabad nép vagyunk, amely nem enged semmilyen nyomásnak, amely nem fél, mert megvédjük az eszmét, amely nagyobb nálunk” – fogalmazott.
Az államfő azt is jelezte, hogy ő is részt vesz a vasárnapra tervezett párizsi meneten, amelyet a francia politikai pártok a három dzsihadista áldozatainak emlékére és a terrorizmus ellen szerveznek.
Ezzel párhuzamosan Párizsban egy kóser szupermarketben egy magát az Iszlám Állam dzsihadista szervezet tagjának mondó fegyveres 19 embert túszul ejtett, majd azzal fenyegetőzött, hogy kivégzi őket, ha a rendőrök megtámadják a Kouachi fivéreket. Az illető, Amedy Coulibaly értesülések szerint kapcsolatban állt a Kouachi fivérekkel, és ő volt az, aki csütörtökön Párizs egy déli elővárosában, Montrouge-ban megölt egy rendőrnőt. A túszejtés környékén hatalmas erőkkel vonult fel a rendőrség, a környéket kiürítették és lezárták, számos mentőautót vezényeltek oda.
Délután négy óra körül a különleges erők mindkét helyszínen, szinte egyszerre akcióba lendültek, robbanások zaja és lövöldözés hangzott. Dammartin-en-Goele-ben a gyanúsítottak fegyvereikkel tüzelve kitörtek a nyomdaipari épületből, ekkor lőtték őket agyon. Az akcióban egyes jelentések szerint egy rendőrt lövés ért, de a feltételezett túsz sértetlenül kiszabadult.
A párizsi helyszínen a rendőrök jelentős erőkkel, több tucatnyian vonultak fel a bolt előtt. Néhány perccel a Dammartin-en-Goele-i akció után berontottak a szupermarketbe, majd lövöldözés és robbanások hallatszottak, később túszok menekültek ki onnan.
Jelentések szerint a boltban életét vesztette négy túsz, és négy további ember állapota válságos. Azt nem tudni, hogy ők a rendőrségi akcióban, vagy korábban vesztették életüket, illetve sebesültek meg. Legalább két rendőr is megsebesült.
Célpontok megtámadására buzdította ismerőseit pénteken Amedy Coulibaly, mielőtt megölték a túszok kiszabadítására támadást indító rendőri erők – közölték este rendőrségi források. „Azt kérte a barátaitól, hogy támadjanak különböző célpontokra, például rendőrőrsökre a párizsi elővárosokban” – mondta a forrás. A rendőrök szerint a támadónál „nem kevés robbanószer” volt, amivel a bolt egyik ajtaját akarta felszerelni, de végül nem szerelte össze a robbanóeszközt.
Barátnőjét, a 26 éves Hayat Boumeddiene-t, akiről a hatóságok délután egy fotót is közzétettek, péntek este még mindig kereste a rendőrség az előző napi montrouge-i lövöldözéssel összefüggésben, amelyben egy rendőrnő életét vesztette. A rendőrség nem erősítette meg azon sajtóértesüléseket, miszerint a nő is a kóser boltban tartózkodott a pénteki túszejtéskor.
A Kouachi fivérek szerdán iszlamista jelszavakat kiabálva megtámadták a muzulmán fundamentalistákon gyakran élcelődő Charlie Hebdo székházát Párizsban, vélhetően azért, hogy „bosszút álljanak” a magazinon a Mohamed prófétát ábrázoló rajzai miatt. Magukat az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat tagjának mondták.
Chérif Kouachi 32 éves, bátyja, Said Kouachi 34 esztendős volt. A fiatalabb fivér jól ismert a francia terrorellenes szolgálatok számára, korábban már börtönre ítélték, amiért részt vett egy Irakba dzsihadistákat küldő csoport tevékenységében. A jemeni hatóságok szerint az idősebb fivér, Said Kouachi korábban az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet tagjaként harcolt az országban.
Az al-Kaida jemeni szárnyának egyik tagja pénteken bejelentette, hogy ennek a szervezetnek az irányításával hajtották végre a Charlie Hebdo elleni merényletet.
Az illető Kairóban az AP hírügynökséghez eljuttatott angol nyelvű nyilatkozatában közölte, hogy az al-Kaida jemeni szárnya irányította a fegyveres akciót, gondosan kiválasztva a célpontot. Mint mondta, „bosszút akart állni a Mohamed iszlám próféta becsületén esett sérelmen”.
A szervezet tagja aki nem nevezte meg magát, úgy fogalmazott: ez a támadás összhangban állt Oszama bin Ladennek, az al-Kaida vezetőjének a Nyugathoz intézett korábbi figyelmeztetésével, amelyben a muzulmán vallás folyamatos gyalázásával kapcsolatos következményekre hívta fel a figyelmet. A nyilatkozó hozzátette: „biztonsági okokból” várt eddig a merénylet vállalásával kapcsolatos bejelentéssel.
Manuel Valls francia miniszterelnök elismerte péntek este, hogy vannak „hibák” azon emberek megfigyelési és kiszűrési rendszerében, akikről feltételezhető, hogy merényleteket követhetnek el.
„Természetesen vannak hibák. Amikor 17-en meghalnak, azt jelenti, hogy vannak hibák” – fogalmazott a kormányfő a BFM francia hírtelevíziónak adott interjúban. Emlékeztetett arra, hogy „százak mennek Szíriába vagy Irakba, ahol a terrorizmusra képzik ki őket, és vannak, akik onnan vissza is jönnek”.
Elmondta, hogy a hatóságok előállításokkal, elzárásokkal és terrorellenes törvényekkel próbálnak szembeszállni a terrorveszéllyel.
A szerdai öldöklés évtizedek óta a legsúlyosabb terrortámadás volt Franciaországban, s az egész francia társadalmat megrázta. A vérengzés százezreket megmozgató tüntetésekhez vezetett az országban és Európa-szerte, és sokan a szólásszabadság elleni támadásként értékelték azt.
Párizsban vasárnap tömeges felvonulást, „köztársasági menetet” tartanak a merénylet áldozatainak emlékére és a terrorizmus ellen, amelyen francia politikai vezetők mellett Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Angela Merkel német kancellár, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, David Cameron brit kormányfő, Matteo Renzi olasz miniszterelnök és Mariano Rajoy spanyol kormányfő is jelezte részvételét.
A merénylet áldozataira emlékeztek a muzulmánok pénteki imanapján a franciaországi mecsetekben. Dalil Boubakeur, a párizsi nagymecset rektora és a franciaországi muzulmánok legjelentősebb szervezetének, a Muzulmán Vallás Francia Tanácsának elnöke arra kérte a franciaországi imámokat, hogy mind a 2400 muzulmán vallási helyen „a leghatározottabban ítéljék el az erőszakot és a terrorizmust”.
Washingtonban John Boehner republikánus házelnök kérésére egy perc néma csenddel emlékeztek meg az amerikai képviselőház tagjai a párizsi terrortámadások áldozatairól.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár megkönnyebbülésének adott hangot a túszdráma befejeződésével kapcsolatban, és arra szólította fel a világ lakosait, hogy tanúsítsanak nagyobb tisztelet mások hite, vallása és hagyományai iránt. Ban Ki Mun emellett leszögezte, hogy a nézetkülönbségeket egyedül párbeszéd útján lehet rendezni.
Az Európai Hírügynökségek Szövetségének (EANA) vezetősége szolidaritását fejezte ki. A szervezet közleményében a szólásszabadság elleni világszintű támadásnak nevezi a szerkesztőségi tartalom miatt elkövetett támadást. A szólásszabadságot a demokráciában minden erővel meg kell védeni attól függetlenül, hogy milyen vélemény kerül kinyilvánításra – írta az EANA.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a belbiztonsági minisztérium pénteken belső közleményben szólította fel az Egyesült Államok rendőri szerveit, hogy mindenütt fordítsanak megkülönböztetett figyelmet a potenciális terroristák felderítő és más, esetleges támadást előkészítő tevékenységére.
Ilyen szakmai tanácsokat tartalmazó közleményeket rendszerint jelentősebb terrorcselekmények után szoktak kiadni az illetékes amerikai szövetségi szervek. Az FBI és a belbiztonsági tárca felszólította a rendőri szerveket, hogy külön figyeljenek az olyan személyekre, akik szokatlan érdeklődést mutatnak a biztonsági eljárások iránt, beleértve a bűnüldöző szervek munkájának, valamint az érzékeny célpontokkal kapcsolatos munkaszervezési rend megfigyelését.
Párizs díszpolgárává választotta pénteken a francia főváros közgyűlése a Charlie Hebdo szatirikus lapot a szerkesztőség ellen elkövetett véres merénylet áldozatainak emlékére. Anne Hidalgo főpolgármester javaslatát a képviselők egyhangúlag megszavazták a városvezető által összehívott rendkívüli ülésen.
„Ezt a nagyon magas és ritkán odaítélt kitüntetést az emberi jogoknak a legemblematikusabb védelmezői kaphatják meg a világban. A diktatúrával és a barbarizmussal szembeni nagy ellenállóknak jár” – emlékeztetett a főpolgármester.
Péntek és szombat este az áldozatok emlékére „Paris est Charlie” (Párizs Charlie) felirat olvasható kivetítve a párizsi Diadalíven.