Diplomáciai hangsúlyváltás?

Március végére nagyköveti értekezletet hívott össze Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Pataky István
2015. 02. 24. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Index tegnap arról írt, hogy várhatóan ekkor kapnak tájékoztatást a magyar nagykövetek „az oroszbarát vonalat felváltó új irányról”. Lapunk ugyanakkor úgy tudja, az Index írása nem több a külügyi vonalon régóta zajló belső harc egy újabb epizódjánál, s a hírportált tájékoztatók – vélhetőleg a korábban háttérbe szorult „atlantisták” soraiból – leginkább vágyaikat ismertették, illetve üzenni próbáltak a jelenlegi tárcavezetésnek és a kormányfőnek. Esetleges váltásról azon a háttérbeszélgetésen sem volt szó, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök a napokban tartott külpolitikai újságírók részvételével.

Az Index szerint az is elképzelhető, hogy Szijjártónak távoznia kell, az általa vezetett minisztériumot kettébontják, és a jelenlegi tárcavezető kapja meg az új külgazdasági tárcát. A hírportál név nélkül nyilatkozó külügyi forrásokra hivatkozva arról írt: Orbán Viktor az előző egy hónapban rájött, az ukrán válság felülírta a keleti nyitás doktrínáját, s maga kezdte el a korrigálást, ennek volt része a varsói tárgyalás, ahol nyilvánvalóvá vált Magyarország elszigetelődése.

Feledy Botond külpolitikai szakértő lapunknak megerősítette az elszigeteltség tényét. Mint mondta, regionális szintű összetartás nélkül – talán Lengyelország kivételével – nem lehet sikeres világpolitikát sem vinni. „Éppen ezért egy, az eredeti, 2010-ben kommunikált, Közép-Európára koncentráló irányra érdemes lenne visszatérni; ahogy azt is el kell fogadni, hogy Moszkva helyzetének javulására kevés az esély az ukrán konfliktus fennállásáig, márpedig több fél is érdekelt az elnyújtásában, jobb opció hiányában.” A szakértő megerősítette, az egyre súlyosabb és néhányak által már élesen megfogalmazott eltérések a külpolitikai irányultságot illetően ősz óta érzékelhetők, s ezeket fokozta a Merkel–Putyin-féle látogatássorozat. Kiszelly Zoltán politológus a minisztercserét egy nagyobb kormányzati átalakítás részeként tudja csak elképzelni, szerinte nem lesz váltás a külpolitikában, esetleges hangsúlyeltolódások következhetnek.

Azt lapunknak nyilatkozó külügyi források is megerősítették, hogy a külügyminisztérium kettős átszervezése – először Navracsics Tibor érkezésével, majd fél év múlva Szijjártó Péter addigi miniszterhelyettes székfoglalásával – kaotikus állapotokat teremtett, nem mellékesen a két, egymást váltó miniszter közötti személyes viták miatt. A szakmai munka is megsínylette a rendkívül sok új, fiatal munkatárs érkezését és a régi diplomaták távozását. Úgy tudjuk, bár a miniszterelnök is hangsúlyozta a misszióvezetők értekezletén az új típusú, gazdasági jellegű diplomácia előtérbe helyezését, mégsem elégedett Szijjártó tevékenységével. Egyes külszolgálaton levő diplomaták, de a hazai stáb szerint sem lett volna szabad szakítani a hagyományos diplomáciával a kereskedelmi lehetőségek keresése közben, márpedig jelenleg utóbbi irány az elsődleges, ami csökkenti a magyar diplomácia erejét és mozgásterét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.