Fontos részletek derültek ki a párizsi terrortámadásokról

Találkozhattak a párizsi merénylők a Charlie Hebdo elleni akció előestéjén.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 02. 17. 18:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozást ismerő, névtelenül nyilatkozó forrásra hivatkozva a Le Monde azt írja, hogy Coulibaly a január 7-ére virradó éjszaka a lakásán kereshette fel a Charlie Hebdo elleni merénylet egyik elkövetőjét, Cherif Kouachit. Utóbbi testvérével együtt másnap 12 embert ölt meg a párizsi szerkesztőségben, köztük az újság több vezető munkatársát és egy muszlim származású rendőrt.

Az is kiderült, alig egy órával a brutális támadás előtt SMS-t küldtek Kouachi lakásának közeléből egy Coulibalyhoz köthető mobiltelefonra. A nyomozók állítólag azt is megállapították, hogy Coulibaly készülékére ugyanerről a számról korábban 5 másik üzenet is érkezett, de a támadás reggelén elküldött volt a legutolsó ezek közül. A Le Monde-nak szivárogtató forrás ugyanakkor azt is elismerte, hogy sem az utolsó üzenet tartalmát, sem a hosszúságát nem ismerik.

Said és Cherif Kouachi a támadás után két nappal rendőri akció következtében halt meg, miután elbarikádozták magukat egy Párizs környékén található üzemben. Amedy Coulibaly a Charlie Hebdo elleni merénylet – amiben személyesen nem vett részt – másnapján, a Párizst délről határoló Montrouge-ban lelőtt egy rendőrt, egy nappal később pedig a párizsi kóser boltban túszul ejtett több mint húsz embert, akik közül négyet megölt. A bolt elleni rendőrségi rohamban ő maga is életét vesztette.

Ahogy arról korábban portálunk is beszámolt, mind a Kouachi testvérek, mind Coulibaly azok közé a külvárosi fiatalok közé tartozott, akik egy radikális imám, Farid Benyettou hatása alá kerültek. Myriam Benraad, a Sciences Po terrorszakértője a támadások után arról beszélt, hogy ezekben a gettókban felnőtt fiúk mindig a társadalom számkivetettjének érezték magukat, ezért sokkal könnyebb volt őket radikalizálni.

A vallási vezető Benyettou-hoz szegődött fiatalok nemcsak a Koránt tanulmányozták, hanem a dzsihadizmus alapjairól is többet tudhattak meg, de gyakran jártak tüntetésekre is, sokszor tiltakoztak például a burka betiltása ellen. Chérif Kouachi és Coulibaly is ült börtönben, állítólag egymással is a rács mögött ismerkedtek meg.

Coulibaly élettársa, Hayat Boumeddiene jelenleg is szökésben van, különféle információk alapján Szíriában tartózkodhat, ahol csatlakozott az Iszlám Államhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.