Francois Molins párizsi ügyész szombat hajnali sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a dzsihadista testvérek, Said és Chérif Kouachi jól ismerték a párizsi túszejtő és montrouge-i lövöldöző Amedy Coulibalyt. Az utóbbi időben párjaikon keresztül „állandó és részletes” kapcsolatban álltak egymással.
Chérif Kouachi feleségét, Izzana Hamydot már szerdán őrizetbe vette a rendőrség. Amedy Coulibaly barátnője viszont jelenleg a legkeresettebb ember Franciaországban. Az ügyész tájékoztatása szerint 2014-ben a két nő több mint ötszáz alkalommal beszélt egymással telefonon. A három nap alatt az elkövetők környezetéből 16 embert állítottak elő, közülük még öt embert hallgatnak ki, a többieket elengedték.
A barna hosszú hajú, gyermeki arcú 26 éves Hayat Boumeddiene nagyon vallásos, az arcát is eltakaró muzulmán öltözéket visel, s emiatt a Le Parisien című napilap szombati száma szerint pénztárosi munkahelyét is kénytelen volt feladni. A hétgyermekes családban született nő 1994-ben vesztett el az anyját, 2009-ben muzulmán házasságot kötött Coulibalyval.
Az algériai származású Kouachi testvérek Párizsban született francia állampolgárok, fokozatosan radikalizálódtak, a fiatalabb Chérif 2004-től tartozott egy Irakba harcosokat toborzó párizsi iszlamista csoporthoz, emiatt börtönben is ült. Said 2011-ben Jemenben kapott fegyveres kiképzést, de a francia rendőrséggel soha nem volt dolga.
Amedy Coulibaly köztörvényes bűncselekményekért többször is ült börtönben, ott radikalizálódott és ott ismerte meg Chérif Kouachit. A mali szülőktől Franciaországban született terrorista túszainak azt mondta, hogy a mali francia katonai beavatkozást és a nemzetközi koalíció szíriai bombázásait akarta megbosszulni. Az RTL rádió szombaton hozta nyilvánosságra azt a felvételt, amelyet pénteken rögzítettek. A rádió a túszejtés alatt felhívta a kóser boltot, Coulibaly felvette a telefont, de nem szólt bele, mellétette a kagylót, s hosszú vitába kezdett a túszokkal Franciaország külpolitikájáról. A vita a dzsihadista eltökéltségére, terrorista meggyőződésére és olyan retorikára világít rá, amelyben nem volt helye a tárgyalásnak.
Hasonlóan gondolkodtak a Kouachi testvérek, akik nem voltak hajlandók tárgyalni a rendőrökkel, miután péntek reggel egy Párizstól negyven kilométerre található ipari területen egy nyomdaüzembe menekültek be. Az ügyész elmondása szerint az idősebb testvér a rendőrökkel folytatott reggeli tűzpárbajban a torkán megsebesült. A nyomdában túszul ejtették az üzemvezetőt, majd 10 óra 20 perckor elengedték. Ezt követően az első emeleten húzták meg magukat, de nem tudták, hogy a nyomda egyik alkalmazottja is elbújt az épületben.
A csendőrség különleges alakulata 10 óra 45 perckor megpróbált kapcsolatba lépni velük, üzeneteket hagytak a telefonjaikon, de a két testvér nem jelentkezett. „Egyáltalán nem reagáltak a tárgyalásokra” – hangsúlyozta az ügyész. Később derült ki, hogy egyikük kapcsolatba lépett a BFM hírtelevízióval. A felvételt, amelyben egy dzsihadista csoport tagjának vallja magát, a nyomda rendőri megrohamozása után tette közzé a televízió.
A támadás délután 5 órakor indult meg, amikor „a bejárati ajtó kinyílt, a két férfi kilépett és sorozatlövéseket adott le a rendőrökre”. A Kalasnyikovokkal felfegyverkezett terroristákra gránátokat dobtak a rendőrök, ők azonban folytatták a sorozatlövéseket, a rendőrök ezt követően lőtték le őket. Az akcióban egy rendőr könnyebben megsebesült.
Világszerte tombol a terror. A Boko Haram szélsőséges iszlamista szervezet tagjai 16 falut és Baga városát égették fel Nigériában az elmúlt napokban, tízezreket kényszerítve otthonuk elhagyására. A terrorszervezet történetének ez volt az eddigi legnagyobb mészárlása. Egyes források kétezer főre teszik a halottak számát, az utcákat oszlásnak indult holttestek borítják mindenütt. Az áldozatok legnagyobbrészt gyermekek, nők és idősek.
Legalább tizenkilenc ember meghalt és tizennyolcan megsebesültek, amikor egy tíz év körüli kislány felrobbantotta magát az északkelet-nigériai Maiduguri város egyik zsúfolt piacán szombaton.
Síita mecsetnél követtek el merényletet a pakisztáni Ravalpindiben pénteken, a robbantás következtében legalább heten meghaltak és tizenöten megsebesültek.
A nyomdában az ügyész szerint robbanószereket, valamint egy M82-es sorozatvetőt, egy rakétát, tíz könnygázgránátot, két Kalasnyikovot és két automata pisztolyt is találtak a nyomozók.
A két testvér az ügyész szerint a péntekre virradó éjszakát az erdőben töltötte Villers-Coteret nevű település közelében, ahol hatalmas rendőri készültséget rendeltek el. Péntek reggel gyalog jöttek ki az erdőből Nanteuil-le-Haudouin nevű falunál, ott megtámadtak egy autóst, elvették a járművét, majd menekülés közben belefutottak a rendőrökbe. Ekkor tört ki tűzpárbaj, ezt követően menekültek be a nyomdába.
A kóser bolt ellen 5 órakor azért indították meg a támadást a rendőrök, mert Coulibaly azt mondta: megöli a túszait, ha támadás indul a Kouachi testvérek ellen. A rohamban a túszejtőt megölték, egyetlen túsz sem sérült meg, négy rendőr sérült meg könnyebben. A nyomozók négy túsz holttestét találták meg a boltban, akiket a túszejtés kezdetén ölt meg Coulibaly. Két orosz Tokarev-puska, két Kalasnyikov, egy kés és 15 rúd alakú robbanóanyag volt a támadónál.
A nyomozók arra is keresik a választ, hogy Franciaországból vagy külföldről, esetleg Jemenből finanszírozták-e a támadásokat, miután a testvérek azt állították, hogy az al-Kaida jemeni szárnyához tartoznak. Péntek este a szervezet egyik tagja azt mondta, hogy ez a csoport irányította a fegyveres akciót, gondosan kiválasztva a célpontot.
A francia belügyminiszter a kormány szombati válságtanácskozása után bejelentette, hogy még hetekig fenntartják a terrorkészültség magas szintjét Ile-de-France régióban, az ország többi részében pedig a hozzá kapcsolódó különleges intézkedéseket, sőt tovább szigorítják azokat.
Manuel Valls francia miniszterelnök elismerte péntek este, hogy vannak „hibák” azon emberek megfigyelési és kiszűrési rendszerében, akikről feltételezhető, hogy merényleteket követhetnek el. Francois Hollande államfő azt hangsúlyozta esti televíziós beszédében, hogy még nem ért véget a fenyegetettség. „Franciaország, még ha tisztában is van azzal, hogy szembenézett (a fenyegetettséggel), még ha tudja is, hogy bátorságra és bravúrokra képes férfiakból és nőkből álló biztonsági erőkkel rendelkezik, nem szabadult meg végleg a fenyegetettségtől, amelynek céltáblája. Óvatosságra, egységre és mobilizációra kérem önöket” – mondta.
Ismert, az al-Kaida jemeni szárnyának egyik tagja pénteken bejelentette, hogy ennek a szervezetnek az irányításával hajtották végre a Charlie Hebdo elleni merényletet.
A szombati francia lapok üdvözölték a biztonsági erők professzionalizmusát és hidegvérét, amellyel véget vetettek az elmúlt három nap 17 áldozattal járó terrortámadásainak, ugyanakkor a tragédia okaira keresték a választ. Bővebben>>>