Elképesztő eseményre készül Párizs

Még hetekig fenntartják a terrorkészültség magas szintjét, sőt egyes esetekben tovább szigorítják azokat. Újabb 500 katona érkezik a főváros térségébe.

BLM
2015. 01. 10. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még hetekig fenntartják a franciaországi Ile-de-France régióban a terrorkészültség magas szintjét, az ország többi részében pedig a hozzá kapcsolódó különleges intézkedéseket, sőt tovább szigorítják azokat – jelentette be szombaton Bernard Cazeneuve belügyminiszter a kormány válságtanácskozása után, amelynek témája az előző nap véget ért terrorcselekmény-sorozat volt. Továbbra is vannak kockázatok – tette hozzá Cazeneuve, és a lehető legnagyobb éberségre szólította fel az ország társadalmát. Elmondta, hogy a készültség keretében mozgósított több ezer rendőr, katona és egyéb biztonsági személyzet létszámát több százzal növelik.

Cazeneuve közölte még: a nyomozók arra koncentrálnak, hogy a terrortámadások elkövetői tagjai voltak-e egy nagyobb szélsőséges hálózatnak. Az esetekkel kapcsolatban öt embert őrizetben tartanak.

A francia hadsereg vezérkarának szóvivője eközben bejelentette, hogy mintegy ötszáz további katonát vezényelnek Párizsba és a főváros térségébe. „Az ötszáz fős erősítés két hullámban fog megtörténni” – közölte Gilles Jaron ezredes.

Az áldozatok emlékére rendezendő vasárnapi párizsi megemlékezéssel kapcsolatban – amelyen Francois Hollande francia elnök és több külföldi vezető is részt vesz – a miniszter kijelentette, hogy a hatóságoknak minden eszköz rendelkezésükre áll a biztonság szavatolására. Több mint egymillió embert várnak az eseményre, amelyen a megemlékezés mellett a cél a szabadság és a demokrácia melletti kiállás lesz a terrorizmussal szemben.

Továbbra is nagy erőkkel keresi a francia rendőrség a 26 éves Hayat Boumeddiene-t, a párizsi kóser boltban túszokat ejtő iszlamista barátnőjét, akit azzal gyanúsítanak, hogy részt vett a montrouge-i lövöldözésben, amelyben egy rendőrnő életét vesztette. A nő tavaly több mint ötszáz alkalommal beszélt telefonon a Charlie Hebdo elleni merényletet elkövető testvérpár egyik tagjának feleségével.

 

Az AFP és a Le Figaro szombat délutáni értesülése szerint Hayat Boumeddiene már el is hagyta Franciaországot és Törökországban vagy Szíriában van.

„Elképesztő megmozdulás lesz. Olyan erősnek, méltóságteljesnek kell lennie, amely bebizonyítja a francia nép erejét és méltóságát, amely a szabadság és a tolerancia iránti szeretetét fogja világgá kürtölni. Minél többen jöjjenek el!” – fogalmazott szombat délelőtt Manuel Valls kormányfő egy vidéki rendezvényen.

Pénteken a legfőbb európai vezetők, Angela Merkel német kancellár, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, David Cameron brit kormányfő, valamint Mariano Rajoy spanyol és Matteo Renzi olasz miniszterelnök egymás után jelentették be, hogy jelen lesznek a megemlékezésen. Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője péntek este közölte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök köszönettel és tisztelettel elfogadta a francia kormány meghívását az eseményre. A Demokratikus Koalíció szombaton közölte, hogy elnöke, Gyurcsány Ferenc, és a párt európai parlamenti képviselője, Molnár Csaba is részt vesz a megemlékezésen Franciaország budapesti nagykövete meghívására.

A Nemzeti Front nem kíván hivatalosan felvonulni, mert állítása szerint nem kapott meghívást Francois Hollande államfőtől. „Meg fogjuk találni a módját annak, hogy megemlékezzünk a franciákkal” – mondta Marine Le Pen pártelnök. A politikus egyénként már szerdán elítélte „az iszlamista fundamentalisták által elkövetett terrortámadást”.

Apja, a pártalapító Jean-Marie Le Pen viszont szombaton azt mondta: „Elnézést, de én nem vagyok Charlie”, elhatárolódva a Franciaország-szerte középületeken, utcán és a médiában elterjedt mondattól, amellyel az áldozatok iránti szolidaritásukat fejezik ki az emberek.

„Engem is megrázott a 12 francia honfitársam halála, de én nem fogok harcolni a Charlie Hebdo szellemiségének megvédésért, amely a politikai morált teljesen szétolvasztó anarchista-trockista szellemiség” – mondta Le Pen az internetes oldalán közzétett videóüzenetében. A 85 éves szélsőjobboldali veterán emlékeztetett arra, hogy a Charlie Hebdo az általa alapított Nemzeti Front elsőszámú ellensége volt, miután „még nem is olyan régen petícióban követelte (a párt) feloszlatását”. Le Pen szerint az áldozatok emlékére szervezett párizsi menetet „a média felfújja”.

Szombaton már több megemlékezést is tartottak vidéken. A legtöbben, mintegy 80 ezren Toulouse-ban csatlakoztak a Charlie vagyok felirat mögött vonuló csendes menethez. A dél-franciaországi Pau-ban közel 40 ezren vettek részt az önkormányzat által szervezett csendes felvonuláson. A belvároson végighaladó tömeg élén gimnazisták tartották magasba a „Mindannyian Charlie-k vagyunk” feliratot. Orléans-ban 22 ezren jelentek meg az „Én Te Ő, mindannyian Charlie-k vagyunk” felirat mögött. A nyugat-franciaországi Nantes-ban 30 ezren voltak, Besanconban több mint 20 ezren, Lille-ben és Orléans-ban 22 ezren jelentek meg.

A 350 ezres lakosú Nizzában pedig 23 ezren vonultak végig a Promenade des Anglais nevű híres tengerparti sétányon. A több mint egy kilométeres menet valamennyi vallás képviselőinek jelenlétében megkoszorúzta a háborús hősök emlékművét. A francia köztelevízió kommentárja szerint Franciaország 1945-ös felszabadítása óta nem voltak ekkora megemlékezések vidéki városokban.

A konzervatív Le Figaro úgy vélte, hogy a szerencsés kimenetellel „nem ért véget a fanatikusok hazánk ellen indított háborúja, (...) az iszlamisták Allah Akbar kiáltással le akarják hazánkat gyilkolni”. A lap szerint a három dzsihadistának nem lett volna szabad olyan helyzetbe kerülnie, hogy terrorizálja egész Franciaországot.

Világszerte tombol a terror. A Boko Haram szélsőséges iszlamista szervezet tagjai 16 falut és Baga városát égették fel Nigériában az elmúlt napokban, tízezreket kényszerítve otthonuk elhagyására. A terrorszervezet történetének ez volt az eddigi legnagyobb mészárlása.

Egyes források kétezer főre teszik a halottak számát, az utcákat oszlásnak indult holttestek borítják mindenütt. Az áldozatok legnagyobbrészt gyermekek, nők és idősek.

 

Legalább tizenkilenc ember meghalt és tizennyolcan megsebesültek, amikor egy tíz év körüli kislány felrobbantotta magát az északkelet-nigériai Maiduguri város egyik zsúfolt piacán szombaton.

 

Síita mecsetnél követtek el merényletet a pakisztáni Ravalpindiben pénteken, a robbantás következtében legalább heten meghaltak és tizenöten megsebesültek.

„Régóta megfigyelés alatt álltak, ismerték egymást, ellentétben azzal, amit a legelején mondtak nekünk (a hatóságok). Mindháromnak hosszú bűnügyi előélete volt, jártak a dzsihád földjén, valamikor együtt terveztek romboló projekteket” – emlékeztetett Yves Thréard.

„Elfeledtették magukat (a hatóságokkal) egy időre, azt hihettük, hogy jó útra tértek. Éppen azért, hogy a legrosszabbat készítsék elő” – tette hozzá. Az írás arra hívta fel a figyelmet, hogy a támadók „nem magányos farkasok hálózat és mozgalom nélkül”. „Mindannyiuknak olyan múltja volt, amely nem kerülhette volna el a titkosszolgálatok és az igazságszolgáltatás figyelmét” – hangsúlyozta a lap.

A baloldali Libération szerint Franciaország „új szakaszba lépett a dzsihadista gyilkosok elleni harcban”, miután „nem külföldről irányított gyilkosok csaptak le, mint az 1980–1990-es években egy többé-kevésbé távoli, iráni vagy algériai iszlám cél nevében”. „A gyilkosok Franciaország gyermekei. Az iraki és szíriai akciókhoz köthető aktivisták képezték, robotizálták őket. De itt születtek, itt nőttek fel, itt lettek fanatikusok, a Charlie Hebdóra csaptak le, a francia élethez kapcsolódó bűntényt követtek el” – hangsúlyozta a lap.

Laurent Joffrin írása szerint ez az új fenyegetettség „egyre erősebb, szervezettebb, határozottabb, sokoldalúbb rendőri és titkosszolgálati választ igényel. (...) Ha arra gondolunk, hogy több mint ezer dzsihadista fiatalt kísértett meg a szíriai és iraki háború, vagy már csatlakoztak is hozzá, azt látjuk, hogy a fenyegetettség kezelése megerősítést igényel.”

A regionális lapok hasonló megállapításra jutottak. A L'Alsace szerint „többé nem lehet azt mondani, hogy ezek lúzer, meg nem értett vagy szerencsétlenül megbélyegzett gyerekek. Ezek az iszlamizmus katonái.” A Dernieres Nouvelles d'Alsace szerint „ezeket a barbár tetteket egy áttéteket lassan terjesztő rákbetegséghez hasonlítható belső ellenség követte el”.

A Hamász radikális palesztin szervezet szombaton elítélte a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap párizsi székháza elleni fegyveres terrortámadást.

 

„A Hamász elítéli a Charlie Hebdo újság elleni agressziót, és hangsúlyozza, hogy a gyilkosság nem igazolható vélemény- és nézetkülönbségekkel” – írta francia nyelvű közleményében a Gázai övezetet irányító iszlamista csoport.

 

A mozgalom egyúttal reagált Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő kijelentésére is, amely szerint Franciaország, Izrael és a többi „civilizált ország” ugyanannak a fenyegetésnek van kitéve.

 

„A Hamász elítéli Netanjahu izraeli miniszterelnök kétségbeesett kísérletét, amellyel kapcsolatba akarja hozni népünk ellenállási mozgalmát a globális terrorizmussal (...) E szánalmas próbálkozások kudarcra vannak ítélve” – fogalmaz a közlemény.

Manuel Valls francia miniszterelnök elismerte péntek este, hogy vannak „hibák” azon emberek megfigyelési és kiszűrési rendszerében, akikről feltételezhető, hogy merényleteket követhetnek el. Francois Hollande államfő azt hangsúlyozta esti televíziós beszédében, hogy még nem ért véget a fenyegetettség. „Franciaország, még ha tisztában is van azzal, hogy szembenézett (a fenyegetettséggel), még ha tudja is, hogy bátorságra és bravúrokra képes férfiakból és nőkből álló biztonsági erőkkel rendelkezik, nem szabadult meg végleg a fenyegetettségtől, amelynek céltáblája. Óvatosságra, egységre és mobilizációra kérem önöket” – mondta.

Ismert, az al-Kaida jemeni szárnyának egyik tagja pénteken bejelentette, hogy ennek a szervezetnek az irányításával hajtották végre a Charlie Hebdo elleni merényletet.

Péntek és szombat este az áldozatok emlékére „Paris est Charlie” (Párizs Charlie) felirat olvasható kivetítve a párizsi Diadalíven.

A nyugat-európai bevándorlók második generációjának kallódó tagjai lehettek a párizsi merényletek elkövetői – a Magyar-Afrika Társaság elnöke szerint. Balogh Sándor a Hír TV Magyarország élőben című műsorában kifejtette: ezt a réteget tudják leginkább befolyásolni a radikális hitszónokok.

A Lánchíd Rádióban Nógrádi György fejtette ki véleményét, de megszólalt Tóth István, a Magyar Iszlám Közösség alelnöke és két iszlamista-szakértő is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.