Kérdéses az is, hogy a lassan hat éve a latin-amerikai országban raboskodó magyar férfinek még érvényes-e az útlevele – ha nem, akkor a legközelebbi magyar nagykövetségen, Argentínában tudnak számára kiállítani érvényes útiokmányt.
Korábban írtuk, hogy pénteken került sor La Pazban a vádalkueljárásra az úgynevezett terroristaügyben. Ebben az eljárásban három érintett volt: a magyar Tóásó Előd mellett a horvát–bolíviai állampolgárságú Mario Tadic, és egy helyi üzletember.
Szijjártó Péter utasította utasította Magyarország Bolíviába akkreditált Buenos Aires-i nagykövetét és konzulját, hogy személyesen járjanak el a helyi hatóságoknál annak érdekében, hogy Tóásó Előd mielőbb elhagyhassa az országot.
A tárca közleményében üdvözli, hogy az évek óta jogellenesen fogva tartott Tóásó Előd, magyar állampolgár szabadlábra kerülésének pillanata nagyon közel van.
Elsőnek Jan Kudelka ügyét tárgyalták. Ő bűnösnek vallotta magát fegyveres felkelésben való részvételben, ezért 6 év 9 hónap büntetést kapott. Mivel ő is több éve van börtönben, és leülte a büntetés több mint felét, a helyi szokás szerint szabadulhat. A bolíviai üzletember után a magyar fiatalember követezett, akinek a vallomása után a bíróság megállapította a bűnrészességet fegyveres felkelésben (complicidad alzamiento armado), de ejtette a terroristavádat. A bíróság tagjai közül mindenki egyetértett az ügyész által javasolt büntetés mértékében – ez az eddigi vádalkuk során legalacsonyabb ítéletet, 5 év 10 hónapot jelent – pontosan annyit, amennyit a magyar férfi eddig letöltött előzetesben.
Venezuelai kommandósok lőtték le Eduardo Rózsa-Florest és társait Bolíviában, az egész ügyet a kormány rendezte meg, a külföldieket nem kellett volna meggyilkolni – vallotta az úgynevezett terroristaügy volt főügyésze Brazíliában.
„Cudarul érzem magam” – az ötéves évfordulón öt kérdést tettünk fel a La Pazban raboskodó Tóásó Elődnek.