Mióta napvilágra került, hogy a HSBC bank svájci leányvállalata titkos bankszámlákat biztosított az ügyfeleinek, a botrány kirobbantóját, Hervé Falcianit sokan egyenesen Edward Snowdenhez hasonlítják. Nem is állnak túl messze a valóságtól, hiszen Falciani az amerikai számítógépes szakembert tartja példaképének, aki nyilvánosságra hozta az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési programját.
Falciani 1972-ben született Monte-Carlóban, a franciaországi Sophia Antipolis technológiai parkban végzett tanulmányai után a HSBC svájci leányvállalatánál helyezkedett el. Gyorsan lépdelt előre a ranglétrán, így a munkába állása után öt évvel, 2006-ban már ő szervezte újjá a cég adatbázisát, hogy az biztonságosabban működjön. Már akkor rájött, hogy az addigi rendszer elősegíti az adóelkerülést, ezért javaslatot tett egy új rendszer bevezetésére: felettesei azonban nemet mondtak az elképzelésére.
Hasonlóan Snowdenhez – aki már 2008-ban tudott az NSA-féle adatgyűjtésről – a számítógépes szakember ekkor munkához látott: 2006 és 2007 között 300 ezer bankszámláról gyűjtött be adatokat mintegy kétszáz országban. A későbbi kiszivárogtató ekkor még kapcsolatba akart lépni a svájci igazságszolgáltatással, de ez eredménytelenül végződött.
Látva a hatóságok tehetetlenségét, Falciani működésbe lépett: 2008-ban több CD-nyi adatot tulajdonított el a bank svájci fiókjából, az adathordozókon rengeteg számlatulajdonos adata szerepelt. Majd megindult az özönvíz: az európai hatóságok az adatok birtokában hajtóvadászatot indítottak az adócsalók ellen. Azonban – Snowdenhez hasonlóan – Falcianit sem kímélték.
A szakembert az adatlopás után lefülelték a svájci hatóságok, de ő sikeresen elmenekült Franciaországba, ahol az ottani hatóságoknak is továbbadta a birtokába került titkos információkat. Snowden amerikai üldözőihez hasonlóan a svájciak is megpróbálkoztak azzal, hogy Falciani kiadatását kérjék, Franciaország ezt nem teljesítette, mivel az informatikusnak francia állampolgársága is van.
Míg Edward Snowdenért az amerikaiak indítottak hajszát, Falciani kézre kerítéséért a svájci hatóságok mozgatnak meg minden követ. Bár egy elfogatóparancs nyomán rövid időre letartóztatták Spanyolországban, de a kiadatási eljárás már hajótörést szenvedett. Ugyanis Spanyolországban a banktitoksértés nem számít bűncselekménynek, így Falciani szabadon visszatérhetett Franciaországba.
De hiába vádolták meg az informatikust a múlt év végén már ipari kémkedéssel és jogosulatlan adatkezeléssel is, a francia hatóságok továbbra sem tágítanak. Olyannyira, hogy Hervé Falciani testi épségére jelenleg is egy különleges francia osztag vigyáz. A SwissLeaks-re kikerült friss anyagok ismeretében pedig erre minden bizonnyal szükség lesz a közeljövőben.