A BBC-n és több más hírportálon is megjelent információk szerint Nagy-Britannia pillanatnyilag legnagyobb bankja, a HSBC a tehetősebb ügyfeleknek segítséget nyújtott adóelkerülésben, mellyel több millió fontos kárt okoztak az ország gazdaságának. A módszer az volt, hogy a banktitok mögé bújva néhányaknak lehetősége nyílt olyan „titkos” számla nyitására, melyről a felügyelet sem tudhatott, és így a számlavezetéssel járó adófizetés alól is mentesültek. Az érintett számlákon közel 104 milliárd euró lehetett 2010-ig. A feltételezések szerint eddig tarthatott a „nagy adócsalás korszak” a banknál.
Az 1865-ben Hongkongban alapított HSBC-nek (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) napjainkban 52 millió ügyfele van 74 országban. A HSBC Holdings – alapítva 1991-ben – a világ második legnagyobb pénzintézetét birtokolja, több mint 250 ezer dolgozója van. A teljes portfólió mintegy 2,67 trillió dollárt összesít.
A botrányos pénzügyi manőver még 2007-ben kezdődött. A HSBC most arról beszél, hogy korábban volt példa ilyen számlavezetési struktúrára, de mára teljesen átalakították a rendszert. A probléma csupán az, hogy a pénzintézet genfi fiókjának egyik volt informatikusa, Herve Falciani nem néhány ügyfél offshore-ozásáról tud, hanem több ezeréről – Indiától Kínán át Oroszországig majd 200 országban. Az offshore-számlák persze nem tiltottak, az adóelkerülés végett nyitott rejtett számla viszont az.
Az adócsalásban résztvevő nevesebb HSBC-ügyfelek közül a Guardian név szerint említi többek között Richard Caring brit iparmágnást, az Ivy étterem tuldajdonosát, Andrew Silva amerikai sebészt és a szintén amerikai Sanjay Sethit is.
Az ügyben az Egyesült Államokban, Belgiumban, Argentínában és Franciaországban is megindult a nyomozás, a kiszivárogtatott dokumentumok pedig több mint 50 médium asztalán landoltak már. Habár a brit vámhivatalhoz már 2010-ben eljutottak a bűncselekmény-sorozatot bizonyító iratok, 5 év alatt mindössze egyetlen embert vettek őrizetbe. Kalkulációik szerint egyébként most mintegy 135 millió fontnyi elmaradt adót kell behajtani az érintett ügyfeleken.
A botrány természetesen a brit politikát is meg fogja rengetni. A pártok egyelőre egymásra mutogatnak, senki sem vállalja a felelősséget, ami többek között a közelgő, májusi választásoknak is betudható. A Munkáspárt már korábban megbélyegezte a konzervatívokat, és politikusait Monacóban számlát vezető, renitens adóelkerülőként állította be. Ebbe a kurzusba illeszkedik, hogy Stephen Green korábbi HSBC-vezérigazgató a konzervatívok jelöltjeként került be a felsőházba és látta el a kereskedelmi miniszteri tisztséget.
A kormányzat tagadja, hogy Green kapcsán érintett lenne a bűncselekmény-sorozatban, de elismerik, hogy alaposabb vizsgálat alá kell vetni a bankok számlavezetési gyakorlatát. A kabinet azt is tagadja, hogy Greennek magának bármilyen szerepe lenne az adócsalásban és annak eltitkolásában, még ha ő is volt a vezérigazgatója a HSBC-nek a fenti időszakban.