Az IÁ-nak a főleg szunniták lakta tartományban számos erődítménye van, köztük Tikrit, Szaddám Huszein kivégzett iraki diktátor szülővárosa és több más város a Tigris folyó mentén, Szamarrától északra, amely viszont már a kormányerők kezén van. A miniszterelnök vasárnap ellátogatott Szamarrába, és találkozott a katonai vezetőkkel. Az állami tévé által közvetített beszédében kijelentette, hogy ki fogják szorítani az iszlamistákat a tartományból, és utoljára felajánlotta az IÁ támogatóinak, hogy adják fel magukat. A katonákat és a síita milicistákat pedig arra kérte, hogy az offenzíva során igyekezzenek megkímélni a civilek életét.
A támadás keretében a kormányerők mintegy harmincezer embert mozgósítottak. A műveletben a hadsereg, a rendőrség és a terrorellenes erők mellett önkéntesek, síita milíciák és az IÁ-val szemben álló helyi szunnita törzsi harcosok is részt vesznek – tudatta az iraki haderő egyik ezredese az AFP francia hírszolgálattal. A neve elhallgatását kérő tisztségviselő elmondta, hogy a biztonsági erők három irányban nyomulnak előre a tartományban, Tikrit, az attól délre fekvő Daur és az északabbra lévő El-Alám felé. A kormányhadsereg a főutak mellett a mellékutakon is jelen van, így akarja megakadályozni, hogy a radikális iszlamisták elmeneküljenek a térségből.
Az Al-Irakíja állami televízió arról számolt be hétfőn, hogy a művelet során a tüzérség és a légierő vadászgépei is támogatást nyújtanak a szárazföldi alakulatoknak. A tájékoztatás szerint bizonyos körzeteket már sikerült megtisztítani a szélsőséges milíciától Tikrit környékén. Az iráni Farsz hírügynökség jelentése szerint Kászem Szoleimáni, az iráni Forradalmi Gárda Al-Kudsz Brigádok nevű elitalakulatának parancsnoka is az ostrom helyszínén van, és tanácsadóként segíti a támadást. Szoleimánit megfigyelők az iráni külpolitika kulcsszereplőjének tartják, aki nagy szerepet játszott a szíriai polgárháborúban a kormánycsapatok támogatása révén, és aktívan támogatja az Iránhoz hasonlóan síita vezetésű Irakot a szunnita Iszlám Állam elleni harcban.
Az Egyesült Államok viszont azt közölte, hogy az amerikai légierő – amely az utóbbi hónapokban a nemzetközi terrorellenes koalíció más tagjaival együtt folyamatosan támadja az IÁ állásait – nem nyújt támogatást az ostromhoz, mivel az iraki kormány ezt nem kérte. Steve Warren, a Pentagon szóvivője az iráni részvétellel kapcsolatos híreket nem kommentálta.
A terroristákat már többször megpróbálták kiszorítani Tikritből, de mindeddig sikertelenül. Az Iszlám Állam az elmúlt hónapokban Szamarrát vette többször ostrom alá. Az iraki hadseregnek a várost heves harcok árán tavaly júniusban sikerült visszafoglalnia a szélsőségesektől.