A korábbi olasz külügyminiszter tudatta, hogy a feladatkörök megoszlanak, például a tengeri jelenlét és a felelősség megosztása a menekültek befogadásában a belügyminiszterek hatáskörébe tartozik. Mogherini azt is elmondta, hogy Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével is egyeztetnek majd, s ha a héten rendkívüli uniós csúcstalálkozó összehívására lesz szükség, akkor azt is előkészítik. Mogherini tudatta, hogy a tanácskozás napirendjén egyébként is szereplő Líbia kérdése a tragédia okán az első helyre került.
„Európaiként erkölcsi kötelességünk, hogy most a felelősségünkre összpontosítsunk, hogy megakadályozzuk, hogy ezek a tragédiák újra és újra megismétlődjenek” – húzta alá Mogherini. Hozzátette: „Nincs könnyű megoldás, nincs varázsszer, de adott a felelősség, amelyen mindannyiunknak osztoznunk kell.”
A külügyi főképviselő kiemelte, hogy a kérdés rendezéséhez szükséges sok jogkör a tagállamok kezében van, ugyanakkor az EU-nak is erkölcsi kötelessége, hogy minden tőle telhetőt megtegyen, mert a szervezet hitelessége is kockán forog. „Nem ismételgethetjük, hogy soha többé, ha nem cselekszünk ennek megfelelően” – hangoztatta Mogherini, emlékeztetve egyúttal, hogy az Európai Unió az emberi jogok védelmében és az emberi életek megóvására jött létre, s ezzel összhangban kell cselekedni.
Egyelőre nincs döntés az állam- és kormányfők esetleges rendkívüli csúcstalálkozójáról – közölte hétfőn az Európai Tanács szóvivője. Donald Tusk, az EU-tagországok állam- és kormányfőit magában foglaló tanács elnöke korábban a Twitter közösségi oldalon közölte, hogy az illegális bevándorlással foglalkozó, rendkívüli EU-csúcsértekezlet összehívását fontolgatja, és konzultációkat folytat a tagországok és az érintett EU-szervek vezetőivel arról, hogy mit lehet tenni a jelenlegi helyzetben. A csúcstalálkozó megrendezését Matteo Renzi olasz miniszterelnök kérte, és több uniós tagállam vezetője jelezte, hogy támogatná ezt. Szóvivője szerint Tusk a konzultációk után dönt arról, hogy összehívja-e rendkívüli értekezletre az Európai Tanácsot.
Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Unió migrációs ügyekben felelős biztosa elhalasztotta hétfői látogatását a Marokkó partján fekvő Ceuta és Melilla spanyol enklávéba, hogy ő is ott lehessen a luxembourgi tanácskozáson. Az AFP hírügynökség jelentése szerint Avramopulosz „új stratégiát” dolgoz ki az európai unióba irányuló bevándorlás kérdésében, amelyet május közepén tervez bemutatni.
Ismert, még vasárnap történt az egyik eddigi legsúlyosabb hajókatasztrófa a Földközi-tengeren, az egyik túlélő már hétfőn azt mondta, hogy többen tartózkodtak a lélekvesztő fedélzetén, mint azt korábban hitték, így jóval több áldozata lehet a tragédiának.