Kitagadással járt a nagy néppártosodás

Apa és lánya háborújába torkollott a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front konszolidálásának kísérlete.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 05. 06. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Szégyellem, hogy a nevemet viseli”, „Nem ismerek el semmiféle kapcsolatot olyasvalakivel, aki ilyen botrányos módon elárult engem” – ezeket nyilatkozta lányáról Jean-Marie Le Pen, miután a Marine Le Pen vezette Nemzeti Front végrehajtó bizottsága hétfőn Párizsban felfüggesztette a mozgalom alapítójának tagságát, és megfosztani készül a tiszteletbeli elnöki funkciójától is.

A Nemzeti Frontnak – miközben épp szakítana szélsőséges hagyományaival – jól láthatóan egyre kínosabbak alapítójának kijelentései, aki gyakran enged meg magának antiszemita vagy xenofób megnyilvánulásokat. Legutóbb például a náci haláltáborokat igyekezett elbagatellizálni, és védelmébe vette Philippe Pétaint, a második világháború idején a nácikkal kollaboráló vichyi Franciaország vezetőjét.

Amellett, hogy a szélesebb tömegek megnyerése érdekében lerázná magáról a szélsőséges hagyatékot, Marine Le Pen pártjának már csak azért is érdeke ezeknek a megnyilvánulásoknak a kordában tartása, mert erősödni látszik a támogatottsága a franciaországi zsidók között is: számuk 2007 és 2012 között gyakorlatilag megháromszorozódott – a kontinens legnépesebb zsidó közössége ez. Ebbe viszont aligha férnek bele az idős expártelnök náci tetteket bagatellizáló nézetei.

Jean-Marie Le Pen tavaly is kihúzta a gyufát: a párt honlapján egy – utólag letörölt – felvételen hevesen támadta a mozgalmat elítélő művészeket, köztük Madonnát, Yannick Noah francia énekest, egykori teniszezőt és Guy Bedos francia humoristát. Tetézte mindezt azzal, hogy Patrick Bruel zsidó származású francia énekes-színész említésekor Le Pen elégedett mosollyal azt mondta: „legközelebb csinálunk belőlük egy kemencényi kupacot”. Amikor pedig Louis Aliot, az FN alelnöke, Marine Le Pen élettársa megpróbálta korrigálni a hibát, apósa gyakorlatilag lehülyézte őt. Az idős politikus nem rejtette véka alá azt sem, hogy stratégiailag ostobaságnak tartja a politikai fősodorhoz való csatlakozási kísérletet.

Jean-Marie Le Pen egy hónappal ezelőtt, a legutóbbi családi dráma kirobbanásakor visszalépett a decemberi regionális választásokra szóló, Provence-Alpes–Cote d’Azur régióbeli listavezetői helyéről unokája, Marion Maréchal-Le Pen nemzetgyűlési képviselő javára. „Ha fel kell áldoznom a jelöltségemet a mozgalom jövőjének, nem én leszek az, aki kárt okoz” – mondta akkor. A család legifjabb politikusa eddig nem akart állást foglalni a családi háborúban, de azt már jelezte a Le Figarónak, hogy nem kíván a legidősebb Le Pen „túsza lenni”. Szerinte ugyanakkor nagyapja szavait az érzelmek, nem a racionalitás határozta meg.

A szélsőséges múlttal való szakítási kísérlet ellenére nem valószínű, hogy a Nemzeti Front megváltja a világot a soron következő, 2017-es elnökválasztáson. A párt kezd a lehetőségeinek és támogatottságának határára jutni, és annak ellenére, hogy immár jelentős szavazótáborral rendelkezik – bizonyos felmérések szerint a 30 százalékot is elérheti a támogatottsága –, nem tud jelentős pozíciókat elfoglalni. A tábor nagyon bizonytalan szavazókból áll, akik adott esetben más politikai erőkhöz is elszegődhetnek. A győztes európai parlamenti választáson is rengeteg tiltakozó szavazatot zsebeltek be olyan emberektől, akiknek egyszerűen elegük van az európai politikából.

A Nemzeti Frontra több ügy is szépen lassan ráég. Ilyen az illegális pártfinanszírozás gyanúja és az, hogy nagy valószínűség szerint orosz pénzből is gazdálkodott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.