A szöveget a 150 fős pozsonyi parlament jelen lévő tagjai egyöntetűen, 125 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, egy képviselő tartózkodása mellett hagyták jóvá. A határozat Robert Fico kormányfőt a benne megállapított álláspontok képviseletére kötelezi az Európai Tanácsnak a menekültek beáramlásával és a menekültkvóták témájával is foglalkozó, csütörtökön kezdődő brüsszeli ülésén.
A dokumentum egyebek mellett kimondja, hogy a szlovák törvényhozás elutasítja azt az uniós jogszabálytervezetet, amely kötelező érvényű kvótákat vezetne be a menekülteknek az EU-tagországok közti újraelosztására, mivel a kvótarendszert nem tartja helyes megoldásnak. A parlament ugyanakkor elutasította azt is, hogy bármilyen módon kétségbe vonják a schengeni rendszer alappillérét, amely a személyek szabad mozgáshoz való jogát garantálja.
A képviselők a határozat további pontjaiban kifejezik szolidaritásukat a többi uniós tagországgal a migráció problémájának megoldására vonatkozóan, valamint azzal a felelősségvállalással összefüggésben is, amely az EU közös külső határainak védelmét célzó intézkedésekben áll. A határozatban kiemelik: fontosnak tartják a migránsok visszatelepítésével járó politika megerősítését is, annak „elriasztó” hatása miatt.
A határozat elfogadását megelőző, csaknem két napon át tartó parlamenti vita során a felszólalók szinte mindegyike bírálta a menekültkvóták bevezetését. Több szónok is kiemelte annak fontosságát, hogy a menekültbeáramlás problémájának kezelése során tegyenek különbséget az életüket veszélyben érző menekültek és a gazdasági bevándorlók között, továbbá legyen alapvetés a migránsok elsődleges belépő országainak nyújtandó segítség és az unió külső határainak – akár katonai segítséggel való – megerősítése is.
Kedden, a határozatról szóló vitában elsőként felszólaló Robert Fico kormányfő kilátásba helyezte, hogy amennyiben az Európai Bizottság elfogadja a jogszabályjavaslatot, a szlovák kormány fontolóra veszi, hogy népszavazást kezdeményezzen a menekültkérdésről, s így próbálja meg elkerülni a pozsonyi kabinet számára elfogadhatatlan brüsszeli döntés következményeit.
Tiszteletben kell tartani Magyarországot és döntéseit a nagy nyomás miatt, amely a migránsok beáramlása miatt nehezedik rá – jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő szerdán a pozsonyi kormány Rózsahegyen (Ruzomberok) tartott kihelyezett ülése után. Kijelentéséről cseh médiaforrások számoltak be, hangsúlyozva: a szlovák kormány tartósan a menekültek kötelező kvóták alapján történő újraelosztásának ellenzője, és nem bírálja Magyarországot azon döntése miatt sem, hogy Budapest felfüggesztette a migránsok visszafogadását más uniós országokból.
Robert Fico a cseh híradások szerint annak a nézetének is hangot adott, hogy a menekültprobléma megoldásának érdekében egyeztetést kell folytatni Magyarországgal, és ebben a párbeszédben nem lehet helyük az érzelmeknek.
A szlovák miniszterelnök kérdésre válaszolva nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a migránsok okozta válság orvoslásához nyújtandó segítségként országa befogadjon néhány menekültet, de hangsúlyozta, hogy erre csak az önkéntesség elve mentén kerülhet sor. „Nem zárom ki, hogy néhány családot befogadhatunk, de csak az önkéntesség elve alapján (...), el tudnám ezt képzelni például néhány szíriai keresztény család esetében, amennyiben veszély fenyegeti őket” – fogalmazott Robert Fico.
A Globsec biztonsági fórumon fejtette ki Fico június 19-én: Magyarország tiszteletet érdemel azért, hogy saját erőből próbálja megoldani az illegális bevándorlás következtében a határain kialakult helyzetet. „Szeretném bizonyos értelemben kifejezni tiszteletemet Magyarország iránt. Arról ugyanis nem sok szó esik, hogy Magyarországra több bevándorló érkezett, mint Olaszországba vagy Görögországba. És nem voltak rendkívüli csúcstalálkozók, senki nem kért semmit” – mondta a szlovák miniszterelnök. Fico a fórum előtt egyeztetett David Cameron-nal is, és közösen álltak ki a menekültkvóták ellen.
A magyar–szerb határ lezárása kapcsán szerdán tartott sajtótájékoztatót Szijjártó Péter. Mint megírtuk, a külügyminiszter elmondta: a kormány 6,5 milliárd forint elkülönítéséről döntött a határzár megépítése érdekében. Szijjártó leszögezte azt is: a jövőben minden olyan határszakaszon, ahol nincs más mód az illegális bevándorlás megakadályozására, ideiglenes határzárat fognak építeni.
A Dublin III. uniós rendelet felfüggesztését tagadta Szijjártó, bár ezt kedden még elismerte az Indexnek Kovács Zoltán kormányszóvivő is. Közben az osztrák külügy és az Európai Bizottság is bírálta a döntést, így a kormány szerdán már arról számolt be, szó sincs semmilyen uniós rendelet felfüggesztéséről.
A külügyminiszter június 17-én jelentette be, hogy a kabinet utasította a belügyminisztert: haladéktalanul kezdje meg a déli határzár előkészületeit.