Hillary Clinton leveleinek tömkelegét hozták nyilvánosságra

Clinton levelezésével kapcsolatban márciusban robbant ki belpolitikai botrány az Egyesült Államokban.

MTI
2015. 07. 01. 5:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clinton levelezésével kapcsolatban márciusban robbant ki belpolitikai botrány az Egyesült Államokban, miután kitudódott, hogy a volt külügyminiszter magánszervert használt 2009 és 2013 közötti hivatali ideje alatt. Emiatt republikánusok élesen bírálták, hozzá nem értéssel és szabályszegéssel vádolták a 2016-os elnökválasztás esélyesének tartott Clintont.

A most közzétett, mintegy 3000 oldalnyi levelezés az első amerikai médiajelentések szerint nem tartalmaz különösebben érdekes információkat, javarészt átlagos hivatali ügyekről van szó az elektronikus üzenetekben. A levelek között sok olyan is van, amelynek szinte teljes egészében kihúzták a szövegét, más e-mailek pedig azért érthetetlenek, mert Clinton és munkatársai látszólag kódszavakat használnak bennük.

A levelezésből az mindenesetre kiderül, hogy a Fehér Ház akkori stábfőnöke, Rahm Emanuel és Barack Obama elnök legalább két másik bizalmasa is tudott arról, hogy Clinton privát e-mail címet használt. Obama maga korábban azt mondta, csak a hírekből értesült erről.

Beszámolók szerint az is egyértelmű a levelekből, hogy Clinton és stábja aktívan próbálta befolyásolni a médiában róla és a külügyminisztériumról megjelenő cikkeket, és általában véve nagy figyelmet fordítottak a miniszter imázsára.

Az e-mailek között mindazonáltal teljesen banálisak is vannak: az egyikből az derül ki, hogy Clinton így rendelt magának jeges teát, de szó esik például kínai szőnyegekről, afgán kabátokról, valamint a faxolás logisztikai nehézségeiről is.

Az elektronikus levelezés közlését egy májusi bírósági ítélet rendelte el, miután a Vice News hírportál pert indított a levelezés megszerzéséért. A döntés értelmében a külügyminisztériumnak 30 naponta, részletekben kell nyilvánosságra hoznia Clinton 55 ezer oldalnyi hivatali levelezését, míg további 30 ezer oldalnyi, magánjellegűnek ítélt e-mailt törölhetett. Clinton korábban azt kérte, hogy minél hamarabb hozzák nyilvánosságra levelezését, mert állítása szerint nincs mit rejtegetnie.

A külügyminisztérium korábban már közzétette Clinton több száz e-mailjét, amelyek az Egyesült Államok bengázi képviselete elleni támadással voltak kapcsolatosak, bár ezekből sem derült ki lényegi információ. Kedden az amerikai külügyi tárca 3600 oldalnyi további dokumentációt adott át a támadásról a történteket vizsgáló képviselőházi bizottságnak.

A bengázi terrorakcióban négy amerikai állampolgár, köztük az Egyesült Államok tripoli nagykövete is életét vesztette. A 2012-es elnökválasztást röviddel megelőző incidens kormányzati kommunikációja republikánus bírálatok kereszttüzébe került, és három évvel később Clinton ellenlábasai ismét napirenden akarják tartani a kérdést, a külügyminiszter esetleges felelősségét feszegetve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.