Még messze állunk a 2003-as nyár mutatóitól. Akkor többhetes rendkívüli hőség sújtotta Nyugat-Európát, és a megszokott halálozásnál hetvenezer fővel többet rögzítettek a statisztikák. Főleg idős, beteg emberek és keringési rendellenességgel küszködők voltak azok, akik nem bírták elviselni a hőséget. Abban az augusztusban vagy húszezer fővel többen haltak meg Franciaországban, mint a megszokott átlag. Csak az építőiparban legalább tucatnyian vesztették életüket, halálukat egyértelműen a kánikula számlájára írhatjuk. A hatóságok Európa-szerte tanultak az akkor elkövetett hibákból, most minden tömegtájékoztatási eszközön, éjjel-nappal figyelmeztetnek arra, hogy miként kell védekezni a rendkívüli meleg ellen.
A hét elején először Spanyolország és Portugália déli részét érte el a szaharai léghullám. A hét közepére a hőmérséklet mindenhol meghaladta a 40 Celsius-fokot, kedden az andalúziai Cordobában 44, Sevillában pedig 42 fokot mértek. A portugál és spanyol vidéken elrendelték a hőségriasztás legmagasabb fokát. Ám erre ez nem ritka, viszont a Pireneusokon túl, északabbra rendkívüli eseménynek számít az ilyen hőség. Dél- és Közép-Franciaországban is kihirdették a kánikulariadót, amelyet akkor alkalmaznak, ha három napig – éjjel és nappal – az átlaghőmérséklet rendkívül magas. Délen a hőmérséklet megközelítette a 40 fokot, Párizsban és az Alpok vidékén 35 fokot mértek. Még Svájcban, a völgyekben is ugyanilyen hőfokok uralkodtak. Nagy-Britannia sem kerülte el a kánikulát, London környékén, ahol szintén kihirdették a hőségriadót, a hét közepén 33–35 fokot rögzítettek, ahol szinte ismeretlen az ilyen magas hőmérséklet.
Az előrejelzések szerint csupán a hét végén számíthatnak bizonyos enyhülésre Nyugat-Európa lakosai, de utána újabb hőhullám érkezik. Számolni kell a tartós meleg egyéb következményeivel is. Szerdára virradóra Nyugat-Franciaországban egymillió ember maradt áram nélkül. A meghibásodást elhárították, de az illetékesek figyelmeztetnek, a légkondicionálók tömeges használata miatt bármikor megismétlődhet hasonló fennakadás. Spanyolországban és Portugáliában különösen az erdőtüzektől óvnak. Ilyen időben megemelkedhet a légszennyezettség is, ezért Párizs környékén csökkentették a maximális közlekedési sebességet, mégpedig az autóutakon 110 kilométer/órára, míg a mellékutakon 70 kilométer/órára. A vonatok is lassabban járnak, tekintettel arra, hogy a nagy melegben a sínek deformálódhatnak. A turistákat figyelmeztetik arra, hogy természetes folyók, patakok vizét ne használják hűsölésre, mert azok nem egy esetben fertőzők lehetnek. A városokban kézre esnek a szökőkutak, amelyeket minden tanács ellenére kicsik és nagyok máris birtokba vettek.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!