Központi téma a brit EU-kilépés

David Cameron választó számára nem tiszta, hogy a kormányfő mit is szeretne elérni Brüsszelben.

Kuthi Áron
2015. 09. 05. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Cameronnak a héten engedményeket kellett tennie a pártján belüli, nem elhanyagolható számú euroszkeptikus konzervatív képviselőnek. A legkorábban 2016-ban tartandó népszavazást megelőző egy hónapos intenzív kampányidőszakot és a parlamenti képviselőket ugyanis szigorú szabályok kötik meg. Ezeket a szabályokat a parlament előtt lévő EU-népszavazási törvénycsomag jócskán megváltoztatná. De az ultrakonzervatívok attól tartanak, hogy ezeknek a régi szabályoknak a felrúgásával Cameron „szabad szájat” kapna, és az igen felé befolyásolhatja a választókat. Ám a miniszterelnök most meghajolt a radikális konzervatívok előtt, és vissza fogja vonni az erre vonatkozó előterjesztését. Sir Bill Cash, Cameron belső ellenzékének vezére örömét fejezte ki, de rámutatott, a kormányfőnek még mindig hatalmában áll kötelezővé tenni miniszterei körében, hogy az igen oldal mellett kampányoljanak. A The Guardian baloldali napilap rámutatott: ez már a második, amit Cameron elveszít a nagy jelentőségű referendum előfutamai között, mivel a minap a választási bizottság úgy döntött, változtatni kell a népszavazási kérdésen.A brit miniszterelnök tegnap portugáliai és spanyolországi útján is elismételte uniós reformelképzeléseit, amelyek a versenyképesség növeléséről, a bürokrácia leépítéséről, a szuverenitásról, a szociális biztonságról és a gazdasági kormányzásról szólnak. De amilyen jól el tudja adni a reformtervet a mediterrán országok vezetőinek, Cameronnak annál több munkát kell még elvégeznie odahaza. A konzervatív The Telegraph hírportáljának diagramjából az látszik, hogy még sosem volt olyan alacsony az unióból kiugrani vágyók tábora, mint idén júliusban. Mindössze a megkérdezettek 27 százaléka akart szakítani Brüsszellel, és 61 százaléknyian inkább maradnának a közösségben. Tény, hogy az euroszkeptikusok évek óta nem kerültek tartós fölénybe, és ezt sikerrel lovagolja meg Nigel Farage, a UKIP vezetője is. A Brüsszelt ostorozó politikus – aki egyben európai parlamenti képviselő – EU-ellenes kampányba kezdett, és meghívást intézett a Munkáspárt favoritjához, Jeremy Corbynhoz. Bár nem biztos, hogy a furcsa pár egy színpadon fog mutatkozni, látszik, hogy Farage gyengének érzi magát és mozgalmát a Brüsszel-ellenes harcában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.