Merkel és Hollande levelet írt az uniós vezetőknek

Egyelőre Olaszországban és Görögországban lennének menedékkérő-regisztrációs központok.

MTI
2015. 09. 04. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Steffen Seibert arról számolt be, hogy a Donald Tusk európai tanácsi elnöknek és Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnöknek küldött levél konkrét javaslatokat tartalmaz az Európát érintő migrációs válság megoldására.

Angela Merkel és Francois Hollande egyebek mellett arra tett javaslatot, hogy sürgősen hozzanak létre közös, uniós üzemeltetésű menedékkérő-regisztrációs központokat – úgynevezett hot spotokat – Görögországban és Olaszországban. A levélben azt írták, hogy az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia, hogy szükség van-e ilyen központokra más, nagy migrációs nyomásnak kitett európai országokban is.

„Az úgynevezett hot spotokat amilyen hamar csak lehet, de legkésőbb az év végéig fel kell állítani Olaszországban és Görögországban” – jelentette ki sajtótájékoztatóján a szóvivő, hozzátéve, hogy Berlin és Párizs kész támogatást nyújtani a központok létrehozásához.

„A fogadóközpontok felállításához szorosan kapcsolódik a kérdés, hogy a szolidaritás elve alapján miként lehet elosztani a menekülteket a tagállamok között. Sürgősen szükségünk van egy fenntartható és kötelező mechanizmusra ez emberek elosztásához” – hangoztatta Steffen Seibert.

A magyar miniszterelnök csütörtök délelőtti brüsszeli sajtóértekezletén a Magyarországon, illetve Budapesten tartózkodó menekültekkel kapcsolatban egyebek között azt mondta: ez nem európai, hanem német probléma, mert senki nem szeretne Magyarországon maradni, mindenki Németországba akar menni, de Magyarországnak kötelessége regisztrálni őket. Merkel erre a kijelentésre úgy reagált, hogy „Németország azt teszi, amit erkölcsileg és jogilag meg kell tennie. Nem többet és nem kevesebbet.” Ezzel utalt arra is, hogy mindebben egyetért Francois Hollande francia államfővel, akivel telefonbeszélgetést folytatott.

A német kancellár csütörtökön bejelentette, hogy Franciaország és Németország egyetért a menekültek európai uniós befogadására szolgáló kötelező kvóták alapelvében. A francia elnöki hivatal közleményben tudatta, hogy Párizs és Berlin továbbítani fogja Brüsszelnek „a menekültek befogadására és igazságos európai elosztására, valamint az európai menekültügyi rendszer megerősítésére vonatkozó közös javaslatait”.

Franciaország júniusban még visszautasította az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint a tagállamoknak méretük, forrásaik és a lakosság arányát tekintve kötelezően be kellene fogadniuk menekülteket. Párizs inkább az önkéntesség mellett foglalt állást, mostanra azonban Hollande szerint megváltozott a helyzet, és erről, illetve a Brüsszelnek benyújtandó közös francia–német javaslatokról a héten többször is egyeztetett telefonon német kollégájával.

„Annak, hogy a kötelező elosztás elfogadhatóvá és lehetővé váljon, természetesen van egy előfeltétele: ez pedig a hot spotok felállítása, vagy hogy beszéljünk világosabban: a befogadó központoké” – fogalmazott Manuel Valls francia miniszterelnök. Ezeket a központokat, ahol regisztrálni és azonosítani lehetne azokat az embereket, akik ténylegesen menedékre jogosultak Európában, a kormányfő szerint Olaszországban, Görögországban és Magyarországon kellene létrehozni. „Meg tudnánk különböztetni, hogy kit kell megvédeni, kinek van joga védelemre, és kik azok a gazdasági migránsok, akiket vissza kell kísérni a határra, hogy visszamenjenek abba az országba, ahonnan jöttek” – hangsúlyozta Valls.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.