Ausztria magyarázza a szárnyaskapu-bizonyítványt

Faymann szerint a kerítéseknek nincs helyük Európában, belügyére szerint „természetesen” lesz.

MTI
2015. 10. 28. 22:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juncker és Faymann telefonon beszélt egymással szerdán, azután, hogy az osztrák belügyminiszter, a néppárti Johanna Mikl-Leitner kedden délután bejelentette, „építési jellegű” műszaki munkálatok kezdődhetnek Ausztria déli határrészén. Mikl-Leitner szerda reggel az Ö1 osztrák közszolgálati rádióban úgy fogalmazott, hogy „természetesen kerítésről van szó, de nem arról, hogy lezárjuk a határt”.

A szociáldemokrata kancellár, Werner Faymann később, a szerdai kormányülést követően kijelentette, Ausztria kaput épít oldalsó szárnyakkal, nem kerítést.

Szerda délben az Európai Bizottság szóvivője még azt közölte, hogy a tervezett intézkedésekről semmilyen tájékoztatást nem kaptak Bécstől, ezért nem tud állást foglalni velük kapcsolatban.

Igaza van a német kancellárnak abban, hogy nincs értelme kerítést húzni az országok köré, Ausztriának nem is a bezárkózás a célja a szlovén határon tervezett „technikai zárral”, hanem a belépés rendezett, ellenőrzött mederbe terelése és a közbiztonság erősítése – mondta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak az osztrák belügyminiszter. Johanna Mikl-Leitner közölte, hogy az osztrák kormány szerdai ülésén hozott döntés értelmében egy szakértői csoport megvizsgálja a technikai lehetőségeket. Ez a munka nagyjából tíz napig tart, a tervezéshez már hozzákezdtek. Az elképzelés szerint a határátkelők két oldalán néhány kilométer hosszan telepítenek műszaki zárat, amely „természetesen” kerítésből, de nem csak abból áll majd.

Az átkelőknél „masszív és stabil” szerkezeteket telepítenek, amelyek „tartósan csatornázni tudják a menekültek rohamát”. Erre azért van szükség, mert gyakran előfordul tülekedés a tömegben, amelyben asszonyok és gyerekek is vannak – mondta a tárcavezető. A tervekről tájékoztatták a szlovén rendőrséget, az Európai Bizottság elnökének irodáját és Dimitrisz Avramopuloszt, a bizottság migrációs ügyekért felelős tagját.

A technikai zárnak „nincs alternatívája”, hiszen rendezett mederbe kell terelni a folyamtatot, amikor egyszerre tíz-tizenkétezer ember akar átkelni a határon, és erről nem lehet máshogy gondoskodni – mondta Mikl-Leitner. Hozzátette, hogy a megoldás a menekültek biztonságát is szolgálja.

A konzervatív ÖVP politikusa hangsúlyozta, hogy a menekültválságot csak uniós szinten lehet hatékonyan kezelni. A szlovéniai, ausztriai és a németországi helyzet is „azt bizonyítja, hogy a lehető leggyorsabban fel kell építeni az Európa-erődöt”. Az uniós külső határ „korlátozó jellegű ellenőrzésére van szükség, különben nem leszünk úrrá a helyzeten” – mondta az osztrák belügyminiszter.

Németországban fenntartják a szeptemberben ideiglenesen visszaállított határellenőrzést, egyelőre november 13-áig – közölte szerdán a német belügyi tárca egyik szóvivője. Ha nem változik a helyzet, a határőrizetet november 13-a után is fenntartják, egészen 2016 februárjáig. Minderről Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter már tájékoztatta az Európai Bizottságot.

A döntést azzal indokolta, hogy az Európai Unióban továbbra is Németország az első számú célpontja a „védelmet kereső migránsok példa nélküli, irányítatlan és ellenőrizetlen áradatának”, ami a közrendet és a belső biztonságot tekintve „komoly következményekkel jár”. Ezért elkerülhetetlen a határellenőrzés fenntartása, hogy „legalább valamelyest” rendezetté váljon a menedékkérők beáramlása.

Németország szeptember 13-án állította vissza ideiglenesen a határellenőrzést, hivatkozva a schengeni határ-ellenőrzési kódexre, amely szerint a tagállamok a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély esetén legfeljebb harmincnapos időtartamra – illetve a komoly veszély várható időtartamára, ha az meghaladja a harmincnapos időszakot – visszaállíthatják az ellenőrzést a belső határaikon.

A belügyminiszter egy hónapja azzal indokolta az intézkedést, hogy korlátozni kell és rendezett mederbe kell terelni a Németországba igyekvő menedékkérők áradatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.