Az EP felfüggesztette Kovács Béla mentelmi jogát

A javaslatról kézfeltartással szavaztak a képviselők.

MTI
2015. 10. 14. 17:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslatról nem elektronikusan és nem név szerint, hanem kézfeltartással szavaztak az Európai Parlament képviselői.

Tavaly májusban derült fény arra, hogy Kovács Béla ellen feljelentést tett az Alkotmányvédelmi Hivatal, az ügyészség pedig kérte az EP-től a politikus mentelmi jogának felfüggesztését. A kérést az ügyészség a sajtóban megjelent értesülések szerint az Európai Unió intézményei ellen folytatott kémkedés gyanújával indokolta. A polgári elhárítás figyelmét az keltette fel, hogy a képviselő rendszeresen találkozott konspiratív módon orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel látogatott Moszkvába. Kovács Béla több nyilatkozatban tagadta a kémkedés vádját, és azt is, hogy bármilyen kapcsolatban állt volna titkosszolgálatokkal.

A Magyar Nemzet az ügyben kereste Szájer Józsefet, a Fidesz EP-képviselőjét, aki a jogi bizottságnak is a tagja. Noha a képviselő jelezte, a folyamatban levő ügyről a parlamenti szabályok szerint nem nyilatkozhat, annyit megjegyzett: üdvözli, hogy döntés született, és fontosnak tartja, hogy ez a sokakat érdeklő ügy másfél év után végre bíróság előtt tisztázódhat.

Gálszécsy András szerint Kovács Béla nem „átlagos kém”, mivel az információkat nem megszerezte, hanem „szolgáltatta”. Az egykori titokminiszter a köztévében ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy az Európai Parlament (EP) plenáris ülése szerda este úgy döntött, felfüggeszti a jobbikos EP-képviselő mentelmi jogát. Gálszécsy András szerint Kovács Béla arra törekedett, hogy minél szélesebb körben szimpátiát keltsen Oroszország iránt. Ugyanakkor Magyarország jelenleg barátságosabb viszonyt ápol Oroszországgal, mint korábban, az ügy kirobbanásakor, és kérdéses, hogy ennek a viszonynak mennyit ártana Kovács Béla esetleges magyarországi elítélése – jegyezte meg az egykori titokminiszter.

A Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja közleményben tudatta: másfél év szünet után a magyar igazságszolgáltatás végre eljárást folytathat a jobbikos képviselő ügyében. Szájer József, a JURI bizottság tagját pedig idézték: „fontosnak tartom, hogy támogató parlamenti döntés született, és ez a sokakat érdeklő ügy végre a bíróság elé kerül, mert csak az igazságszolgáltatás képes a részletes és korrekt bizonyítás lefolytatására”.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom közleményében az áll: meglepő gyorsasággal döntött a hétfői bizottsági határozat után az Európai Parlament. Korábban a bizottsági szakaszban másfél évig húzták az időt, de a mentelmi jog  felfüggesztésével végre fény derülhet az igazságra. A sajtóértesüléseket „kormánypárti rágalmakon alapuló sajtópletykáknak” nevezték, és bizakodásuknak adtak hangot, hogy „az eljárás megindulásával végre talán tisztán lehet látni a pontos vádakat illetően”, és „a magyar bíróság, független és tiszta eljárás keretében végére jár ennek a lehetetlenül hosszúra nyúlt ügynek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.